مروری بر اظهارات امروز مدیرعامل همراه اول

تاریخ ارسال خبر : 1389 اردیبهشت        تعداد مشاهده : 6968
0 - 0
مروری بر اظهارات امروز مدیرعامل همراه اول


مروری بر اظهارات امروز مدیرعامل همراه اول

 

 

مدير عامل شركت ارتباطات سيار ايران در نشست خبري به مناسبت روز جهاني ارتباطات حضور يافته و با تشريح عملكرد اين شركت، برنامه‌هاي سال 89 شركت را تشريح كرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.


به گزارش ایسنا وحيد صدوقي با بيان اين كه شركت ارتباطات سيار ايران از لحاظ سودآوري در بين 100 شركت برتر اقتصادي، رتبه پنجم را دارد، تصريح كرد: از لحاظ ميزان فروش ـ درآمد در بين 100 شركت برتر اقتصادي داراي رتبه دوازدهم و از نظر تعداد مشتركان دائمي در سطح جهان در بين 765 اپراتور جهان رتبه پانزدهم را داراست و از نظر تعداد كل مشتركان در سطح جهان در بين 765 اپراتور جهان داراي رتبه 26 است.


* امكان ارسال 10 هزار و 900 پيام در ثانيه


او گفت: در سال 88، 10 ميليون ظرفيت ذخيره در بستر IN ايجاد كرديم و در حال حاضر 22 ميليون ظرفيت واگذاري داشته و 10 ميليون ظرفيت مازاد داريم. هم‌چنين در حال حاضر امكان ارسال 10 هزار و 900 پيام در ثانيه وجود داشته و تعداد سايت‌هاي BTS در پايان سال 88 به 18 هزار و 144 يعني حدود 19 هزار BTS رسيده است.


* كرج، خراسان شمالي و تهران رتبه‌هاي برتر


وي با بيان اين كه آمار پرداخت غيرحضوري قبوض افزايش يافته اظهار كرد: بيش‌ترين آمار پرداخت غيرحضوري قبوض از طريق ATM، تلفن‌بانك، اينترنت و POS است. يعني در مجموع، طي دو سال گذشته 36 ميليون نفر قبوض خود را از طريق غيرحضوري پرداخت كردند كه بيش‌ترين استقبال از اين موضوع در كرج و توابع آن بود كه حدود 85 درصد و دومي در خراسان شمالي بالغ بر 70 درصد بود؛ شهر تهران رتبه سوم را در اين زمينه داراست كه حدود 60 درصد آمار را به خود اختصاص داده است.


* 38 ميليون مشترك همراه اول


او با بيان اين كه در حال حاضر حدود 38 ميليون مشترك داريم تصريح كرد: حدود 16 ميليون از اين تعداد دائمي و حدود 21 ميليون و 388 هزار مشترك اعتباري هستند.


* حدود 96 درصد جاده‌هاي اصلي تحت پوشش


صدوقي درباره پوشش جاده‌ها از سوي همراه اول گفت: در حال حاضر پوشش جاده‌هاي اصلي 28 هزار و 970 كيلومتر است، يعني حدود 6/96 درصد جاده‌هاي اصلي تحت پوشش همراه اول قرار دارد و در بقيه نيز سايت‌ها نصب شده ولي برق در آن‌ها وجود ندارد كه بايد در اين زمينه اقدامات لازم انجام گيرد.


به گفته او هم‌چنين در جاده‌هاي فرعي بين مراكز شهرستان‌ها حدود 14 هزار و 335 كيلومتر مربع پوشش وجود دارد يعني معادل 4/68 درصد جاده‌ها و در جاده‌هاي ريلي حدود 4 هزار و 140 كيلومتر مربع كه حدود 8/70 درصد است، پوشش وجود دارد و از مجموع 56 هزار و 800 كيلومتر كل جاده‌ها، 47 هزار و 445 كيلومتر مربع پوشش همراه اول وجود دارد كه معادل 5/83 درصد مي‌شود.


* صد درصد شهرها تحت پوشش همراه اول


مدير عامل همراه اول اظهار كرد: صد درصد شهرها تحت پوشش همراه اول است و شهرهاي جديد هم تحت پوشش قرار گرفته است. در پايان سال گذشته شاخص‌ دسترسي مشتركين به شبكه به 4/98 درصد و درصد موفقيت مكالمات به 07/93 درصد رسيد و شاخص ميزان درصد موفقيت انتقال مكالمات به 68/96 درصد و شاخص قطعي مكالمه به 27/1 درصد و شاخص ميزان درصد انسداد كانال‌هاي سيگنالينگي به 14/0 درصد رسيد.


* رگولاتوري با ما موافقت نكرد


او درباره‌ي علت واگذار نشدن سيم‌كارت‌هاي امين و قاصدك كه قرار بود پيش از اين به مشتركان عرضه شود اظهار كرد: اين سيم‌كارت‌ها به عنوان سرويس خارج از مكالمه محسوب مي‌شود و ما برداشتمان اين بود كه بتوانيم آنها را خارج از پروانه واگذار كنيم اما سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي در اين باره با ما موافقت نكرده و اكنون در حال مذاكره درباره اين موضوع هستيم.


* تسويه‌حساب با دو GC همراه اول


صدوقي هم‌چنين درباره آخرين وضعيت سه پيمانكار GC شركت ارتباطات سيار اظهار كرد: اكنون با يك شركت تسويه‌حساب انجام شده و با شركت دوم نيز در حال انجام مراحل نهايي تسويه‌حساب هستيم و مي‌توان گفت كه مراحل مربوط به تسويه‌حساب با دو شركت از سه شركت، طي يك يا دو هفته آينده به اتمام خواهد رسيد و شركت سوم نيز در حال طي مراحل قانوني خود است.


* كاهش تعرفه‌ي GPRS براي مشتركان


وي اظهار كرد: قرار است قيمت GPRS براي مشتركان كاهش يابد به طوري كه نرخ استفاده از سرويس در روز به 8 ريال و نرخ استفاده در شب به 2 ريال كاهش داده شود؛به‌طور كلي حدود 48 درصد كاهش هزينه قيمت GPRS براي مشتركان همراه اول را شاهد خواهيم بود؛ اميدواريم بتوانيم اين موضوع را از اول خردادماه اعمال كنيم و اطلاع‌رساني درباره آن را انجام و پكيج جديد را ارائه كنيم.


* طراحي شبكه تهران براي 10 ميليون مشترك


وي گفت: ما در سال گذشته شبكه را در تهران براي 10 ميليون مشترك طراحي كرديم و در حال حاضر 5/7 ميليون مشترك فعال در تهران وجود دارد و با توجه به اين كه قرار است تعداد مشتركان به 10 ميليون در تهران افزايش پيدا كند، براي اين افزايش بايد 520 سايت ايجاد شود.


* سايت‌هاي‌مان را در نمايشگاه كتاب قطع كردند


صدوقي با بيان اين كه كنترل و كاهش قطعي مكالمه در بزرگراه‌ها و معابر اصلي ما 16 درصد است، با اشاره به برگزاري نمايشگاه كتاب اظهار كرد: براي اين نمايشگاه حدود 8 سايت نصب كرديم كه اين تعداد معادل 17 سايت عادي است؛ روز اول نمايشگاه با مشكلي مواجه نشديم اما در روز دوم نمايشگاه سايت‌هاي ما را از ساعت 10 صبح تا 5/10 شب قطع كردند.


وي ادامه داد: اين خود به بروز اختلالاتي در مكالمات در نمايشگاه‌ و در خيابان‌ها و مكان‌هاي منتهي به نمايشگاه منجر شد و اين به دليل ناهماهنگي‌هايي بود كه در اين زمينه وجود داشت؛ ما چندين بار درباره خاموش كردن سايت‌هايمان بعد از نمايشگاه تعهد داديم اما به دليل وجود ناهماهنگي سايت‌هايمان در روز دوم نمايشگاه حدود 11 ساعت قطع شد و درواقع ظرفيتي كه ايجاد كرده‌ بوديم غيرقابل استفاده ماند.


* جمع‌آوري 29 سايت در سال گذشته


مدير عامل همراه اول اظهار كرد: بسياري از اختلالات موجود به دليل مشكلاتي است كه ما در نصب سايت‌ها داريم؛ در سال 87 مجبور به جمع‌آوري 10 سايت و در سال 88 مجبور به جمع‌آوري 29 سايت شديم و در حال حاضر 17 سايت نيز در حال جمع‌آوري است زيرا مالكان مايل نيستند كه سايت‌هاي ما در آنجا نصب شوند. چون معتقدند امواج‌ سايت‌ها زيانبار است و اين موضوع برايشان دغدغه شده است.


* امواج هيچ ضرري براي انسان‌ ندارد


صدوقي تصريح كرد: ما بارها اين موضوع را اعلام كرديم كه امواج سايت‌ها هيچ ضرري براي انسان‌ها ندارد و ما در سال گذشته مجوزي را مبني بر مضر نبودن اين امواج دريافت كرديم.


وي افزود: سايتي كه در پشت بام نصب مي‌شود، كم‌ترين مشكل را در ساختمان نصب شده دارد و بيش‌ترين توان آن سايت در فاصله 100 متري BTS است كه آن هم يك صدم استاندارد است و كليه سايت‌هاي ما در شبكه مطابق استاندارد اروپا تهيه شده و هيچ گزارش تاييد شده‌اي مبني بر تاثير منفي اين امواج برروي انسان وجود ندارد و اگر گزارش مستندي مبني بر مضر بودن اشعه‌ها وجود دارد، مي‌توانيد به ما ارائه دهيد.


* درآمد 3 هزار و 645 ميليارد توماني در سال 88


او درباره‌ي درآمد و سود خالص شركت گفت: درآمد شركت در سال 84، 922 ميليارد تومان بود كه در سال 88 به 3 هزار و 645 ميليارد تومان افزايش پيدا كرد و شركت هيچ هزينه‌اي را در چهار سال اخير افزايش نداده است و سود خالص شركت در سال 84، 100 ميليارد تومان و در سال 88 يك هزار و 63 ميليارد تومان بود. سود شركت در طي اين سال‌ها 10 برابر و درآمدش در طي اين 5 سال 4 برابر شده است.


به گفته صدوقي هم‌چنين دارايي شركت در سال 88، 6 هزار و 964 ميليارد تومان و بدهي‌هاي شركت در سال 88 يك هزار و 360 ميليارد تومان بود و در سال 88 پرداختي ما به خزانه دولت حدود يك هزار ميليارد تومان بود و برآوردمان اين است كه در سال 89 اين ميزان به يك هزار و 500 ميليارد تومان افزايش پيدا كند.


* اولويت سال 89 حفظ و ارتقاي شبكه


مدير عامل همراه اول تصريح كرد: اولويت اول ما در سال 89 حفظ و ارتقاي شبكه است و دو بار نظرسنجي گسترده‌اي را از مشتركان انجام خواهيم داد.


او همچنين گفت: تعرفه پيام کوتاه تلفن همراه براساس مصوبه دولت انجام گرفته و هيچ هزينه‌اي را به مشترکان تحميل نکرده است به طوريکه هم اکنون بالغ بر 80 درصد پيام‌ها به صورت فارسي ارسال مي‌شود و حتي درآمد همراه اول بعد از اعمال اين نرخ کاهش يافته است.


* واگذاري پنج درصد سهام در بورس


وي اظهار كرد: براي حضور شركت ارتباطات سيار در بورس معمولا حدود شش ماه زمان صرف مي‌شود و در فرابورس حدود يك ماه؛ در حال حاضر طي حدود 2 تا 3 هفته آينده مشخص مي‌شود كه در بورس حضور خواهيم داشت يا فرابورس و قرار است كه سهام شركت را به‌صورت خرد در سطح بورس عرضه كنيم و در اولين اقدام پنج درصد سهام واگذار مي‌شود.


او در رابطه با ورود شركت به بورس گفت: فقط يك استان در سال 88 ضررده بود و درواقع مي‌توان گفت كه از 30 شركت مخابرات استاني يك شركت مخابرات استاني زيان ده بود بنابراين با ورود ما به بورس قطعا مخابرات نيز منتفع شده و به نفع سهامداران خواهد بود.


صدوقي در پاسخ به اين كه با توجه به خصوصي‌سازي شدن مخابرات تصميمي درباره تغييرنام شركت وجود ندارد، گفت: ما در مقطعي كه دولتي بوديم، نام شركت ارتباطات سيار ايران را با برند همراه اول به ثبت رسانديم، بنابراين آن را تغيير نمي‌دهيم.


* ارائه اينترنت پرسرعت بي‌سيم از خردادماه


او در بخشي از سخنان خود با اشاره به خريداري سهام شركت مبين‌نت - ارايه‌كننده خدمات اينترنت پرسرعت بي‌سيم - گفت: ما 40 درصد از سهام مديريتي اين شركت را خريداري كرديم و با توجه به اينكه مشكل عمده مبين‌نت نبود امكان وجود سايت‌هاي BTS براي آن‌ها بود، بنابراين اين شركت نيز مي‌تواند با ما توسعه را انجام داده و ما با استفاده از سايت‌هاي بهتر و سريع‌تر در اين زمينه اقدام خواهيم كرد.


مدير عامل شركت ارتباطات سيار همچنين گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم از خردادماه سال جاري ارائه اينترنت پرسرعت بي‌سيم را در همراه اول داشته باشيم.


* رگولاتوري با مجوز وايمكس موافقت نكرد


وي با بيان اين كه ما در توسعه و نگه‌داري سايت‌هايمان به‌ويژه در تهران با مشكلاتي مواجه شديم و توسعه شبكه با مشكلات صورت مي‌گيرد اظهار كرد: ما از رگولاتوري درخواست مجوز وايمكس كرديم ولي به دليل اتمام زمان آن با اين موضوع موافقت نكردند و ما نيز مجبور به خريد سهام مبين‌نت شديم و مشاركت ما به نفع مخابرات ايران است و در رابطه با اين موضوع كاهش هزينه خواهيم داشت.


* ارائه 12 سرويس جديد در نيمه اول امسال


او با بيان اينكه كليه BTSها قابليت پشتيباني سرويس‌هاي نسل 3 و 4 را دارد اظهار كرد: اولويت اول ما مراكز استان‌هاست و افزايش كمي و كيفي سبد خدمات ارزش افزوده را خواهيم داشت كه 12 سرويس جديد در نيمه اول سال ارائه خواهد شد كه از جمله مي‌توان به آواي انتظار، شبكه‌ي اختصاصي مجازي، خبر همراه يا M-news، انتقال اعتبار و سرويس دوستان و آشنايان اشاره كرد.


* اختصاص 15درصد درآمد به سرويس‌ ارزش افزوده


وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين كه در اسفندماه سال گذشته استقبال خوبي از سيم‌كارت‌هاي خانواده صورت گرفت گفت: ما در برنامه داريم كه 15 درصد درآمدمان درزمينه سرويس‌هاي ارزش افزوده باشد كه در حال حاضر اين ميزان 8 درصد است و در برنامه داريم كه اين سرويس‌ها را بيش‌تر و فعال‌تر كنيم.


* هيچ توسعه‌ي مخفيانه‌اي نداريم


صدوقي در ادامه با اشاره به مشكلاتي كه در رابطه با نسل سايت‌ها‌ با شهرداري وجود دارد گفت: سعي‌مان بر اين بود كه مشكلاتمان با شهرداري و جاهاي ديگر را كمتر رسانه‌يي كنيم؛ سعي مي‌كنيم در فضاي بدون تشنج مشكلات را حل كنيم. كليه توسعه ما در رابطه با BTSها در پشت‌بام‌ها و فضاي شهري داراي مجوز از شركت ارتباط مشترك شهر است و بدون مجوز كاري را انجام نمي‌دهيم و ما هيچ توسعه‌ي مخفيانه‌اي نداريم.


*80 درصد سود مخابرات از همراه اول


مدير عامل همراه اول با بيان اين كه 80 درصد سود مخابرات از محل شركت ارتباطات سيار است تاكيد كرد: با توجه به اينكه نرخ تلفن ثابت حدود 7 سال است كه افزايش نداشته، بنابراين اين موضوع از نظر قيمت و نرخ بايد اصلاح شود و يا دولت يارانه را براي آن در نظر بگيرد .


* 25 درصد پيام‌ها ويروسي است


او دربخشي از سخنان خود با بيان اينكه بيش از 20 تا 25 درصد پيام‌ها ويروسي است و ممكن است اين ويروس‌ها از گوشي به گوشي ديگر منتقل شود گفت: ممكن است با استفاده از سرويس‌هايي مثل GPRS و يا MMS اين موضوع بيش‌تر شود كه ما در اين زمينه اطلاع‌رساني‌هايي را خواهيم داشت تا بتوانيم بخشي را به عنوان ويروس‌كش در نظر بگيريم تا مشتركان بتوانند آن را دانلود كرده و استفاده كنند.


* پيگيري پيامك‌هاي تخريبي با وجود شاكي خصوصي


صدوقي تاكيد كرد: پيامک‌هاي تخريبي تنها با وجود شاکي خصوصي قابل پيگيري است و متن پيامک در شبکه همراه اول به هيچ عنوان ذخيره نمي‌شود اما مخابرات ارسال كننده پيام راشناسايي مي‌كند.


* حدود 10 درصد در بخش سوئيچ تجهيزات چيني


وي در بخشي از سخنان خود در رابطه با اين كه آيا در تجهيزات شبكه از تجهيزات نامرغوب چيني استفاده مي‌شود گفت: در شهر تهران حدود 120 ميليون مكالمه در روز انجام مي‌شود و كمتر از 5/1 ميليون اختلال در مكالمه وجود دارد كه اين عدد ناچيز است و مي‌توان گفت صددرصد شبكه BSS و BTS ما اروپايي است و شايد حدود 10 درصد در بخش سوئيچ تجهيزات چيني باشد ولي مطابق با استاندارد بوده و مشكلي در اين زمينه وجود ندارد.


* راه‌اندازي سرويس تماس ناموفق


او در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا درباره راه‌اندازي سرويس تماس ناموفق گفت: اين سرويس در اراك به صورت پايلوت راه‌اندازي شده ولي با توجه به اينكه چند وندور در سوئيچ ما حضور دارد و بعضي از سوئيچ‌ها را به هر دليلي پشتيباني نمي‌كند، بنابراين اين موضوع در حال انجام است و يكي از كارهاي اصلي ما كاهش تعداد وندورها در بخش اصلي شبكه يا همان كر شبكه است كه اين سرويس با اين كار به مرور و بعد از گذراندن مرحله آزمايشي خود راه‌اندازي مي‌شود.


مدير عامل شركت ارتباطات سيار همچنين در پاسخ به سوالي ‌مبني بر مبلغي كه شركت بابت صدور هر قبض به شعب بانك‌ها پرداخت مي‌كند گفت: اين رقم تصويب شده كه از ابتداي سال جاري در قبوض حضوري به 500 تومان و در قبوض غيرحضوري به 100تومان افزايش يابد كه اين موضوع از ابتداي سال جاري بايد اجرايي شود.

منبع: "پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها