روزنامه جوان: ودایع 6 هزار میلیارد تومانی مردم نزد مخابرات کجاست؟

تاریخ ارسال خبر : 1390 شهریور        تعداد مشاهده : 6286
0 - 0
روزنامه جوان: ودایع 6 هزار میلیارد تومانی مردم نزد مخابرات کجاست؟

شاید این روزها بیشتر مردم و کارشناسان روی رقم اختلاس 2800 میلیارد تومانی متمرکز شده اند اما رقم بسیار بزرگتری نزد شرکت مخابرات و ارتباطات سیار ایران بلوکه شده که بسیار بزرگتر از رقم اختلاس کنونی می باشد و معلوم نیست این پول کجاست.

به گزارش"جوان"، رقم ودایع تلفن نزد شرکت مخابرات ایران 5600 میلیارد تومان است. یعنی دقیقا دو برابر رقم اختلاس در شبکه بانکی که به صورت امانی در حساب های شرکت مخابرات ایران است این ودایع به قبل از انقلاب و پس از آن بر میگردد و شرکت مخابرات ایران اعلام کرده که این پول نزد ما به صورت امانی است و هر مشترک هر زمان خواست می تواند پولش را پس بگیرد و سیمکارت یا خط تلفنش را واگذار کند.

اما در این بین چندین پرسش مهم و اساسی باقی مانهد که با وجود خصوصی شدن شرکت مخابرات ایران وزارت ارتباطات، بورس و خود مخابرات پاسخ روشن و قانع کننده ای به آنها نداده اند.

سوال اول: رقم حدود 6 میلیارد دلار نزد مخابرات اکنون در چه حسابی است؟
سوال دوم: آیا طی این مدت مخابرات از این پول استفاده کرده است یا خیر؟
سوال سوم: آیا این مقدار پول که در حساب های مخابرات و شرکت ارتباطات سیار ایران قرار دارد بلوکه شده یا رقم آزاد و قابل برداشتی است؟
سوال چهارم: اگر این رقم قابل برداشت و استفاده بوده چه نهادی روی سود و محل های استفاده شده از حدود 6 هزار میلیارد تومان نظارت داشته است؟
سوال پنجم: چرا بورس و وزارت ارتباطات نگذاشتنذ تا ودایع مردم به سهام تبدیل و مردم نیز از سود مخابرات سهم داشته باشند؟

اگر تنها برای سه سال نرخ سود بانکی را 112 درصد محاسبه کنیم و مخابرات این مقدار پول را نزد بانک گذاشته باشد مخابرات و شرکت ارتباطات سیار ایران سالانه حدود 600 میلیون تومان از محل این پول سود بانکی دریافت کرده است.
محاسبه بسیار راحتی است. شرکت و ارتباطات سیار ایران به بهانه ودیعه تلفن خدمات خود پول مشترکان را بلوکه و از آن استفاده کرده اند. این استفاده می تواند در خرید تجهیزات، توسعه شبکه، تامین هزینه های جاری و پرسنلی و غیره باشد.
اگر غیر از این است و مخابرات طی این مدت به این پول دست نزده و در بانک بوده میزان سودآوری این پول کجاست.
شرکتهای مخابرات به راحتی تنها با یک جمله که این پول ودیعه است و هر زمان مردم خواستند میتوانند آن را پس بگیرند، رفع مسئولیت میکند.
سوال اینجاست که مخابراتی که با همین ودایع شبکه خود را توسعه و به عبارتی با همین پول از مشترکان کسب درآمد کرده چگونه حالا مدعی است که تنها این رقم یک ودیعه خشک و خالی است و بدون دادن سود میتواند به مردم پس بدهد. چرا مخابرات زمانی که پول مردم شش ماه تا یک سال در صف انتظار دریافت خط تلفن بود به مردم سود پول نمیداد؟ چرا مخابرات و وزارت ارتباطات به این سوال جواب نمیدهند که بانک پست بانک با همین ودایع مردم تاسیس شد ولی حالا مردم هیچ سهمی از سود مخابرات پست بانک ندارند؟
با همه این تفاسیر مخابرات برای شفاف سازی باید هر چه زودتر در خصوص ودایع پاسخ روشن و قانع کننده بدهد. اگر مخابرات بخواهد صادقانه رفتار کند باید تمامی ودایع مردم را برگرداند و همان سیمکارت رابدون ودیعه به مشترکان بفروشد. با این وضع رقم بسیار بزرگی از کف مخابرات خارج و سهام این شرکت و همراه اول در بورس به شدت نزول خواهد کرد. شاید مسئولان این دو شرکت برای همین است که در اینباره شفاف سازی نمیکنند.

منبع:ICTNAصفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها