معمای ودیعه و سیم کارت های یک طرفه همراه اول

تاریخ ارسال خبر : 1390 شهریور        تعداد مشاهده : 6235
0 - 0
معمای ودیعه و سیم کارت های یک طرفه همراه اول

 

 

یک طرفه شدن بسیاری از خطوط مشترکین همراه اول طی چند روز گذشته این سوال را پیش آورده که پس نقش .دیعه های 120 هزار تومانی مشترکان چیست ؟


با قطع خط مشترکان بدهکار مشترکین همراه اول، ماجرای کشدار سیم کارت ها و مبلغ ودیعه آن ها باز هم ادامه دارد. چند سالی است مشترکان تلفن همراه با شرکت همراه اول بر سر ودیعه های هایی که در ابتدای خرید سیم کارت ها پرداخت می کنند اختلاف نظر دارند و هر از چند گاهی این بحث ها دوباره به سوژه رسانه ها تبدیل می شود. در این بین حق با چه کسی است؟ مشترکینی که می گویند با پرداخت ودیعه یا همان تضمین انتظار دارند در زمان پرداخت نکردن قبض، خطشان قطع نشود یا مسئولان همراه اولی که مبلغ ودیعه را نه برای تضمین بدهی مشترکین، بلکه به عنوان تضمینی برای سقف مکالمات دریافت می کنند.


سیم کارت ها چه می گویند؟


بگذارید ماجرا را از ابتدا بررسی کنیم، از جایی که شما سیم کارت های تلفن همراه را خریداری می کنید. در حال حاضر دو نوع سیم کارت دائمی همراه اول در بازار وجود دارد، 912 و 910.  سیم کارت های 912 تا اوایل امسال 288 هزار تومان قیمت داشتند و از اردییهشت ماه قیمتشان به 254،800 تومان کاهش پیدا کرد. از این مقدار، مبلغ 120 هزار تومان بابت حق اتصال، 4،800 تومان برای مالیات بر ارزش افزوده و 120 هزارتومان هم به عنوان تضمین (ودیعه) است. سیم کارت های 910 اما 120 هزار تومان تضمین را منظور نکرده اند و مبلغ خرید سیم کارت 124،800 تومان است. تفاوت این دو در چیست؟ مشترکین 910 چون مبلغ ودیعه ای را به عنوان تضمین پرداخت نمی کنند، فقط می توانند تا سقف 20 هزار تومان صحبت کنند و اگر بیشتر از آن صحبت کنند خطشان قطع می شود. البته این مشترکین می توانند با گذاشتن مبلغ ودیعه ای به دلخواه میزان بیشتری را صحبت کنند. در خطوط 912 اما اوضاع چگونه است؟ اگر قبضتان را به موقع پرداخت نکنید همراه اول در ابتدا به شما پیامک می زند و چند روزی را برای پرداخت قبض به شما فرصت می دهد، بعد از چند روز اگر قبضتان را پرداخت نکردید خطتان یک طرفه خواهد شد و بعد از مدتی هم قطع می شود.


سوال اصلی اما برای مشترکین به وجود می آید که این مبلغ ودیعه ها (در دورهای گذشته بیش تر از 120 هزار تومان بوده) دقیقا به چه دردی می خورد؟ همراه اولی در واقع این ودیعه را به عنوان تضمینی برای سقف مکالمات از شما می گیرند. یعنی فرض کنید امروز اول ماه است و شما دیروز قبضتان را هم پرداخت کرده اید و در حال حاضر بدهی هایتان صفر است. حالا اگر از همین امروز میزان مکالمه تان بیشتر از 120 هزار تومان شود با این که آخر ماه نشده و قبضی برایتان نیامده، همراه اولی ها می توانند خط شما را قطع کنند. اگر کسانی می خواهند در طول ماه بیشتر از مبلغ ودیعه شان صحبت کنند، باید به دفاتر تلفن همراه مراجعه کنند و مبلغ بیشتری را به عنوان ودیعه پرداخت کنند. بنابریان با توجه به این که همراه اولی ها این ودیعه برای سقف مکالمات منظور کرده اند، حتی با وجود بدهی40 هزار تومانی هم می توانند خطتان را قطع کنند. تمام ماجرا همین است، هر دو طرف استدلال هایی دارند و یک دیگر را متهم می کنند. حق با کدام یک می باشد؟


نگاه مجلس: حق با مخابرات نیست


برای این که ببینم از نظر حقوقی این رفتار مخابرات چه باری دارد با رمضانعلی صادق زاده رئیس کمیسیون مخابرات مجلس هفتم گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم.صادق زاده در گفت و گو با هفت صبح می گوید :« بحث ودیعه ها زمانی مطرح شد که مجلس بحث خصوصی سازی این شرکت را بررسی می کرد. در آن زمان این ودایع به نظر کمیسیون باید پس داده می شد و ما دو مدل برای بازپس دادن آنها در نظر گرفتیم.» صادق زاده ادامه می دهد :« اولین راه این بود که مخابرات همزمان با خصوصی شدن ودایعش را تسویه کند، یعنی همان بحث دادن سهام به جای ودایع که در ضمن موافقت های که شد به مرحله اجرا نرسید. موضوع بعدی این بود که مخابرات بیاید و به این ودایع سود بدهد یعنی برحسب سود بانکی برای ودایع مردم هم سود در نظر گرفته شود، اما این روند هم اجرا نشد و مخابرات با حجم همان ودایع خصوصی شد.» صادق زاده در پاسخ به این سوال که آیا با وجود ودایع مخابرات آیا این شرکت حق دارد که به خاطر بدهی 30 هزار تومانی خط مشترکش را قطع کند ؟ گفت :« در حال حاضر قیمت فروش شرکتی سیم کارت همراه اول حدود 284 هزار تومان است که مردم برای استفاده از خود خط  120 هزار تومان می دهند و 120 هزار تومان دیگر هم حکم ودیعه را دارد، با وجود این به نظرم قطع کردن خط موبایلی که 30 هزار تومان بدهی دارد قطع کند.» رئیس کمیسیون مخابرات مجلس هفتم می افزاید:« به نظرم اپراتور باید با مشترکش مدارا کند و سقف بدهی ها را تا سقف ودیعه بالاتر برود چرا که قطع شدن بعضی خط ها ممکن است ضرر و زیان زیادی برای مشترک به همراه داشته باشد.مثلا مشترکی از خطش برای کسب و کار و به قولی بیزینس استفاده می کند یک دوره ای حواسش نباشد یا این که پول نداشته باشد و یا اصلا بخواهد پول دو دوره را با هم پرداخت کند اما مخابرات می آید به خاطربدهی خطش را قطع می کند و با یان کار مخابرات کارو کاسبی این مشترک کمی مختل می شود.اما شاید این تنها ضرر نباشد ،ممکن است این مشترک تماس های کاری ومالی زیادی داشته باشد اما به خاطر این که خطش قطع است نتواند آنها را برقرار کند و مشترک مثلا قراداد چند میلیونی را از دست می دهد اینجا دیگر ضرر کم نیست و قابل چشم پوشی هم نیست.» در ادامه از صادق زاده سوال کردیم که با توجه به این ضررهای که محتمل است بر ای مشترک اتفاق بیافتد ، آیا این موضوع از نظر حقوقی هم بررسی شده است ؟ گفت:« اگر اشتباه نکنم تا حالا این موضوع اصلا از نظر حقوقی بررسی نشده ، در مجلس هفتم که بررسی در این باره شد در دوره بعد هم تا جایی که در جریان هستم مجلس این موضوع را حقوقی بررسی نکرد.»


نظر کارشناس


اما نظر یک کارشناس حقوقی را هم در این باره جویا شدیم. حسام الدین داورمنش وکیل پایه یک دادگستری در این باره می گوید:« طبق قانون اساسی این رفتار مخابرات با آن قراردادی که با مشترک می گردد مشکل قانونی ندارد. به صورتی که نه شرط باطلی در معامله هست و نه شرط باطل و مبطلی . یعنی این که قرارداد نه اط نظر قانون اساسی باطل است و نه این که شرطی در معامله هست که باعث ابطال معامله شود اما از نظری در این کار مخابرات اخلاق و انصاف اجتماعی را نادیده گرفته است.» برای تکمیل گزارش مان با محمد کرم پور معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری ) هم تماس گرفتیم . وی پس از شنیدن مبحث مصاحبه عنوان کرد که موضوع ودیعه ها مربوط به قبل از خصوصی شدن مخابرات است و ودایع دیگر موضوعیت ندارد. او در پاسخ به این سوال که میزان ودایع چقدر است گفت:« من الان آماری ندارم و در جلسه ام بگذارید جلسه تمام شود و بروم ببینم بعد به شما می گویم.»


ایرانسل چه می کند؟


بازار تلفن همراه کشور الان با سه رقیب و یا اپراتور دایر است . همراه اول ، ایرانسل و تالیا. از بین این سه اپراتور دو اپراتور همراه اول و ایرانسل سیم کارت دائمی ارائه می کنند و از مشترکین ودیعه می گیرند. سیم کارت دائمی ایرانسل در دور اول 150 هزار تومان بود که با کاهش مالیات قیمت این سیم کارت ها به 120 هزار تومان کاهش پیدا کرده است، یعنی قیمت اولیه خرید خط . این اپراتور در مورد بدهی مشترکین دائمی خود خیلی خاصر رفتار می کند یعنی در وهله اول برای تمام دارندگان سیم کارت های ثابت خود تا سقف 50 هزار تومان اعتبار قایل است. یعنی کسانی که از سیم کارت های دائمی ایرانسل استفاده می کنند اگر  تا 50 هزار تومان بدهی داشته باشند، سیم کارت شان قطع نمی شود. البته این اپراتور روش خاصی در برخورد با مشترکین بدهکار خود دارد و برحسب خوش حسابی مشترکین به آنها اجازه می دهد که گاهی با بدهی بالایی 50 هزار تومان هم از شبکه استفاده کنند. بعنی اگر شما جزو مشترکین خوب حساب ایرانسل باشید که به موقع قبض های خودتان را داده باشید اگر یک دوره قبض بالایی 50 هزار تومان خود را پرداخت نکنید ایرانسل خط شما را قطع نخواهد کرد و اگر در دوره بعد هم بدقولی کردید قبض تان را پرداخت نکردید ایرانسل خط شما را یک طرفه می کند و در صورت تکرار دوباره خط شما قطع می شود. البته این شرکت روش دیگری هم برای مشترکین گذاشته به صورتی که مشترک می تواند برای خودش در ایرانسل تامین اعتبار کند. یعنی هر مشترک دائمی ایرانسل می تواند یم مبلغی را به حساب ایرانسل واریز کند و ایرانسل تا سقف همان مبلغ برای او اعتبار قایل است و این مشترک می تواند تا سقف همین اعتباربه سیتم ایرانسل بدهی داشته باشد.به عنوان مثال یکی از مشترکین ایرانسل می رود و 100 هزار تومان به عنوان اعتبار به ایرانسل می دهد و در صورتی که قبضش را پرداخت نکند تا سقف همین صد هزار تومان اعتباردارد و سیم کارتش قطع نمی شود.


پول مردم در دست مخابرات است


طبق گزارش های مالی و به قول بورسی ها صورت های مالی شرکت مخابرات این شرکت سال 87 با 15 هزار میلیارد بدهی وارد بورس شد. در آم زمان گفته شد که از این ملغ 4 هزار و پانصد میلیارد تومان ودیعه مشترکین است و قرار هم نیست که به آنها بازگردانده شود. شرکت مخابرات در مورد تسویه ودیعه ها می گوید که مشترکین و کسانی که می خواهند ودیعه شان را بگیرند می توانند به همراه سند خود به یکی از امور مشترکین مراجعه کنند و سیم کارت خود را تحویل بدهند و پول خود را پس بگیرند. اما اگر مشترکی قصد انجام این کار را داشته باشدف متوجه می شود که پولی که می گیرد کم تر از پولی است که پرداخت کرده است. طبق قرارداد مبلغی از پولی که بابت سیم کارت گرفته می شود چند بخش دارد. یکی ارزش خط یا سیم کارت که حدود 120 هزار تومان است ، یکی مالیات و هزینه راه اندازی خط و دیگری ودیعه  بدین ترتیب وقتی مشترکی می خواهد ودیعه اش را پس بگیرد تنها بخشی از پول پرداختی را می تواند دریافت کند چرا که هزینه خط ، مالیات و راه اندازی غیر قابل استرداد هستند.


نکته مهم


در حالی که برخی مقامات مسئول مدعی هستند که مبلغ ودیعه به عنوان تضمین پرداخت قبوض مکالمات مشترکین است و در صورت برداشت، باید مشترک خط خود را پس بدهد، بررسی سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در تاریخ 9/4/89 در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شده است، خلاف این امر را نشان می دهد. رضا تقی پور گفته است که هر کس بخواهد می تواند ودیعه خود را دریافت کند؛ در این صورت تعرفه افزایش نخواهد یافت اما مشترکان پس از دریافت صورتحساب خود باید بلافاصله آن را تسویه کنند و نمی توانند بدهی داشته باشند.

منبع:ICTNA

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها