همراه اول با یک قرارداد ۱۵میلیاردتومانی حامی لیگ برتر خلیج فارس-جام ایرانسل شده است

تاریخ ارسال خبر : 1390 مرداد        تعداد مشاهده : 6488
0 - 0
همراه اول با یک قرارداد ۱۵میلیاردتومانی حامی لیگ برتر خلیج فارس-جام ایرانسل شده است

 

 

منبع: روزنامه هفت صبح


سایه قراردادهای تبلیغاتی دو غول بازار تلفن همراه بر لیگ برتر ایران سنگینی می کند و حاشیه های تازه ای را رقم زده است


« همراه اول شمار ا به دیدین این مسابق فوتبال دعوت می کند»، این جمله مشهور تبلیغاتی، یکی دوسالی است که آغاز مسابقات لیگ برتر ایران را کلید می زند و قدرت مهم ترین اپراتور همراه را به رخ بیندگان می کشد.در لیگ یازدهم اما داستان متفاوت شده است و بلافاصله پس از پایان این تبلیغ کوتاه؛ عنوان جام ایرانسل بر روی جعبه جادویی خودنمایی می کند،رویدادی که اصلا خوشایند همراه اولی ها نیست و سبب بروز حاشیه های تازه در فوتبال ایران، ورود مجلس و وزیر ورزش به ماجرا شده است.


«جام ایرانسل» همین عبارت کلید واژه شروع جنجال ها بود. وقتی پخش تلویزیونی اولین هفته لیگ برتر ایران آغاز شد بینندگان تلویزیونی با یک شگفتی بزرگ مواجه شدند، نام و لوگوی لیگ برتر از «جام خلیج فارس» به «جام ایرانسل» تغییر کرده بود. بعد از این اقدام سازمان لیگ، واکنش منفی اهالی ورزش و رسانه ها آغاز شد و کم کم دعوا بالا گرفت. اندکی بعد معلوم شد فدراسیون فوتبال با عقد قراردادی، جام لیگ برتر ایران را به نام ایرانسل سند زده است. هر چند بعد از شروع اعتراض ها مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون مجبور به عقب نشینی شدند، اما مجلس رضایت نداد و عزیز محمدی رئیس سازمان لیگ به مجلس احضار شد. ورود مجلس به اینجا ختم نشد و پای وزیر تازه منصوب شده ورزش هم به میان کشیده شد. مهم ترین محور اعتراض مجلس تغییر نام لیگ بود و تاکید بر بار ارزشی و ملی خلیج فارس در افکار عمومی و لزوم توجه مسئولان به این مسئهل. دیروز اما خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت ورزش و امورجوانان خبر داد که محمد عباسی دستور داده است که نام لیگ به همان خلیج فارس بازگردانده شود. اما آیا واقعا ماجرا به همین تغییر نام مربوط می شد؟


یک تفاهم نامه جنجالی


12 مرداد ماه عزیزالله محمدی و مدیر عامل ایرانسل جلوی بنر هایی باهم دست دادند و عکس یادگاری گرفتند که روی آن نوشته شده بود "لیگ برتر 90-91، جام ایرانسل" این دو نفر در جلسه شان با هم تفاهم نامه ای امضا کردند که سازمان لیگ در ازای دریافت دو میلیارد و 700 میلیون تومان، نام لیگ برتر امسال را "جام ایرانسل" بگذارد.  رئیس سازمان لیگ در حاشیه این مراسم گفت "برند جام خليج فارس و ليگ برتر با نام ايرانسل نامگذاری شد تا از اين طريق برای سازمان ليگ درآمدزايی ‌شود" نکته جالب اینجا بود که قلمبر دزفولی، مدیر عامل ایرانسل در این نشست گفت که نفوذ بالای ایرانسل بین جوانان باعث تزریق شور و نشاط بیشتری در لیگ می شود و محتوای بیشتری چاشنی لیگ امسال می شود! بعد از این اقدامات تعدادی از نمایندگان مجلس این اقدام را توهین آمیز دانستند. "بايد دليل اصلي تغيير نامگذاري ليگ برتر فوتبال به نام يك اپراتور ايراني -خارجي، مشخص و بررسي شود" این جمله را منصوری نماینده کمیسیون اجتماعی مجلس گفته بود. با بالاگرفتن چنین انتقاداتی، مسئولان ورزشی ظاهرا مجبور به کوتاه آمدن شدند. "هیچ کس حق ندارد نام خلیج فارس را تغییر دهد" این جمله ی عزیز محمدی اولین نشانه عقب نشینی آشکار مسئولان فدراسیون از اقدام قبلی خود بود. اندکی بعد، مسئولان سازمان لیگ ایرانسلی ها هم مجبور شدند در تبلیغات خود تغییراتی  انجام دهند. آنها در بازی استقلال – داماش به جای استفاده از عبارت «لیگ برتر جام ایرانسل»، از «لیگ برتر خلیج فارس جام ایرانسل» استفاده کردند و حجت الاسلام علیپور هم در مورد تغییر نام لیگ برتر اعلام کرد خلیج فارس نام معنوی لیگ برتر است!


رقابت بین همراه اول و ایرانسل به زمین چمن رسید!


اما اصل ماجرا چیست؟ همان گونه که اشاره شد همراه اول در لیگ امسال یکی از اسپانسرهای جدی است. این غول بازار تلفن همراه 15 میلیارد تومان پرداخته است که تبلیغات دور زمین مسابقاتی جام برتر را به نام خودش ببیند، جامی که اینک به نام رقیب است. از سوی دیگر، به رسم معمول این شرکت ببیندگان تلویزیونی را دعوت به تماشای بازی ها می کند، بازی هایی که در جامی به نام جام ایرانسل برگزار می کنند. احساس بازنده بودن در یک رقابت تبلیغاتی، در حالی که چند برابر پول پرداخت شده است، موضوعی نیست که خوشایند همراه اولی ها باشد، به همین دلیل در روزهای اخیر برخی سایت های خبری نزدیک به این شرکت تبلیغات وسیعی راه انداخته اند تا با کمک مجلس بتوانند نام ایرانسل را از روی جام یازدهم پاک کنند. با وجود چنین حرف و حدیث هایی، یکی از مسئولین این شرکت با رد کامل این اتهام که شرکت همراه اول حسادت و بغض دارد و از این که جام لیگ به نام ایرانسل است شاکی است عنوان کرد که سایت موبیا که یکی از سایت های وابسته به همراه اول است در این قضایا کاملا بی طرف است. او می گوید که موبیا در این باره هیچ خبری تولید نکرده و تنهااخبار و مصاحبه های خبرگزاری های دیگر را نقل کرده است بنابراین هیچ اتهامی دراین باره متوجه این سایت نیست. به گفته وی همراه اول دومین سالی است که با سازمان لیگ  به عنوان حامی ویژه قرارداد بسته و طبق قرارداد نام لیگ (خلیج فارس ) است نه جام ایرانسل. البته او در ادامه گلایه ها را تایید می کند و می گوید که اگر مسئولین لیگ شفاف در مورد این موضوع اظهار نظر می کردند و یا این که نام جام را خیلج فارس نمی گذاشتند که برای ما یک نام ارزشی است، شاید این بحث ها به وجود نمی آمد وکسی متهم نمی شد که علیه دیگری کار می کند. این مسئول پیشنهاد می کند که چه بهتربود که نام لیگ فوتبال همان ایران بود و می گفتند که لیگ برتر ایران نه خلیج فارس . او ایراد بعدی که به مسئولین لیگ گرفت این بود که چرا صادقانه نمی گویند که هزینه های لیگ خیلی بالارفته و قطعا باید برای جام اسپانسری پیدا کنند و جام را بفروشند. وی در پایان باز هم تاکید می کند که رفتار و سکوت مسئولین ورزشی مهم ترین عامل کش دار شدن این ماجرا و به وجود آمدن شبهات و شایعات در این خصوص می باشد.


ایرانسلی ها جام هنوز به نام ماست


برای روشن شدن بیشتر موضوع با مدیر روابط عمومی شرکت ایرانسل تماس گرفتیم. کریم بیگی با تاکید بر اینکه قرارداد این شرکت همچنان به قوت خود باقی است، می گوید ایرانسل جام را خریده و لیگ همچنان به نام خلیج فارس می باشد.صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها