جزییات آیین‌نامه نظارت بر MMS و محتوا در اینترنت

تاریخ ارسال خبر : 1390 مرداد        تعداد مشاهده : 6508
0 - 0
جزییات آیین‌نامه نظارت بر MMS و محتوا در اینترنت

 

 

کمیسیون تنظیم مقررات آیین نامه استفاده از خدمات چندرسانه ای با ضوابط ناظر بر میزبانی و تبادل محتوا در شبکه های ارتباطی و فناوری اطلاعات را در 8 ماده تصویب و به تمامی اپراتورها ابلاغ کرد.

بر اساس این گزارش ، پیش از این نیز آیین‌نامه‌ای مشابه برای فعال‌سازی و استفاده از سرویس پیام چندرسانه‌ای (MMS) به اپراتورهای تلفن همراه ابلاغ شده بود اما ظاهرا این آیین‌نامه که باتوجه به بند "د" ماده 5 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصویب شده، مقررات تکمیلی تمامی پروانه‌های صادره است و برای تمامی دارندگان پروانه و مجوز از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجرا است و تمامی فراهم‌کنندگان شبکه و فراهم‌کنندگان محتوا و مشترکین آنها در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات مشمول این آیین‌نامه خواهند بود.


مطابق این آیین‌نامه کارگروه جرایم رایانه‌ای برحسب قانون جرایم رایانه‌ای مسوولیت تعیین مصادیق پالایش در شبکه اینترنت را برعهده دارد و کمیته رسیدگی به تخلفات که متشکل از رییس سازمان تنظیم مقررات، نماینده وزارت ارتباطات، معاون نظارت و اعمال رگولاتوری، مدیرکل حقوقی و مدیرکل امنیت شبکه‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری هستند، مسوولیت رسیدگی به تخلفات مشمولین این دستورالعمل را برعهده دارد.


مصادیق محتوای غیرمجاز


در ماده 2 آیین‌نامه استفاده از خدمات چندرسانه‌ای 25 بند به عنوان مصادیق محتوای غیرمجاز ذکر شده اما در نهایت علاوه بر این مصادیق که شامل موضوعات حاکمیتی، امنیتی، اسلامی، خصوصی، تجاری، اقتصادی، آموزشی و... است، هرگونه مواردی که به واسطه قوانین جاری کشور به عنوان مصادیق محتوای مجرمانه شناخته شده یا خواهد شد، از جمله این مصادیق به شمار می‌رود.


کمیسیون تنظیم مقررات در این آیین‌نامه به صورت تفکیک شده وظایفی را برعهده فراهم‌کننده شبکه، فراهم‌کننده محتوا و مشترک قرار داده و علاوه بر این نحوه برخورد با متخلفین اجرای مفاد این آیین‌نامه را نیز تعیین کرده است.


وظایف فراهم‌کننده شبکه


فراهم‌کننده شبکه شخص حقوقی است که اجازه ایجاد شبکه ارتباطی برای ارایه خدمات چندرسانه‌ای مخابراتی یا فناوری اطلاعات یا میزبانی محتوا را از رگولاتوری دریافت کرده و در این آیین‌نامه اجرای 15 بند برعهده آن قرار داده شده است. او موظف است در برخی از خدمات قبل از فعال‌سازی، نسبت به اخذ تعهدات کافی از متقاضیان برحسب نظر رگولاتوری اقدام کند و قبل از ارایه خدمات چندرسانه‌ای درباره مفاد و نحوه اخذ تعهد از متقاضی با این سازمان هماهنگی لازم را به عمل آورده و تاییدیه دریافت کند. فراهم‌کننده شبکه همچنین موظف به ایجاد، نصب و راه‌اندازی تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری لازم به منظور آنالیز و پالایش محتوا براساس محتوای موجود در فهرست سیاه محتوا یا حاوی کلمات کلیدی مشخص شده به‌صورت بلادرنگ در خدماتی که توسط رگولاتوری اعلام می‌شود، است.


ذخیره‌سازی محتوای مبادله شده یا استفاده شده توسط مشترکان در برخی از موارد که توسط رگولاتوری اعلام می‌شود، به همراه اطلاعات مربوط حداقل به مدت 15 روز از تاریخ ایجاد و یا تبادل آنها، ایجاد بانک اطلاعاتی برای فهرست سیاه مشترکان و به‌روزرسانی آن برحسب نظر مراجع قانونی و متوقف کردن ارایه خدمات چندرسانه‌ای به مشترکانی که در فهرست سیاه قرار گرفته‌اند، از دیگر وظایف فراهم کننده شبکه است که البته در صورت فعال‌سازی خدمت برای مشترکینی که در فهرست سیاه مشترکان قرار دارند، فراهم‌کننده شبکه مسوول بوده و در این رابطه پاسخگوی مراجع قانونی خواهد بود. او در صورت اعلام رگولاتوری و یا سایر مراجغ ذیصلاح، موظف به قطع فوری ارایه خدمات چندرسانه‌ای به مشترکان متخلف است و موظف به نگهداری اطلاعات فردی مشترکان پس از تاریخ خاتمه قرارداد است. فعال‌سازی هرگونه خدمات و یا دسترسی به هرگونه محتوا برای گروه سنی زیر 18 سال منوط به موافقت کتبی ولی قانونی آنها است.


مسوولیت‌های مشترک


مشترک استفاده از خدمات چندرسانه‌ای در این آیین‌نامه ملزم به رعایت 7 بند می باشد که علاوه بر اینکه ایجاد، تبادل یا نگهداری هرگونه محتوای غیرمجاز براساس مصادیق مشخص شده در ماه دو این آیین‌نامه توسط مشترک ممنوع است، انجام هرگونه تبلیغات تجاری، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی توسط مشترک ممنوع بوده و انجام این فعالیت صرفا براساس قوانین جاری کشور و عقد قرارداد با فراهم‌کنندگان محتوا مجاز است.


مسوولیت‌های فراهم‌کننده محتوا


فراهم‌کننده محتوا نیز موظف است قبل از ارایه خدمات چندرسانه‌ای درباره مفاد و نحوه اطلاع‌رسانی آن با رگولاتوری هماهنگی لازم را به عمل آورده و از سازمان تاییدیه دریافت کند و قبل از ارایه خدمات چندرسانه‌ای نیز درباره مفاد و نحوه اخذ تعهد از متقاضی با این سازمان هماهنگی کرده و مجددا تاییدیه دریافت کند. ارایه برچسب مشخصات فراهم‌کننده محتوا یا علامت اختصاری ثبتی وی، ایجاد امکان استفاده از زبان فارسی در متن محتوا، ایجاد بانک اطلاعاتی برای فهرست سیاه مشترکان و به‌روز رسانی آن مطابق نظر مراجع قانونی و متوقف کردن ارایه خدمات به این دسته از مشترکین از دیگر وظایف فراهم‌کننده محتوا است. فراهم کننده محتوا با هماهنگی فراهم‌کننده شبکه موظف است امکانات لازم درخصوص انتخاب یا رد تمام یا بخشی از گزینه‌های تبلیغی را برای مشترکان فراهم کند و در صورت اعلام رگولاتوری یا سایر مراجع ذیصلاح، ارایه خدمات چندرسانه‌ای به مشترکان متخلف را فورا متوقف نماید.


برخورد با متخلفان اجرای این آیین‌نامه


ماده 6 این آیین‌نامه به نحوه برخورد با متخلفین اجرای مفاد این آیین‌نامه تعلق دارد که براساس آن درصورت دریافت هرگونه شکایت مزاحمت، براساس آیین‌نامه برخورد، با مزاحمین برخورد خواهد شد و نظارت بر تسهیل و حسن اجرای این آیین‌نامه نیز برعهده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار داده شده است.

منبع:ICTNA

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها