سهام اپراتور سوم به صورت خرد و بلوکی در فرابورس عرضه خواهد شد

تاریخ ارسال خبر : 1390 مرداد        تعداد مشاهده : 6431
0 - 0
سهام اپراتور سوم به صورت خرد و بلوکی در فرابورس عرضه خواهد شد

 

 

سازمان تامین اجتماعی سهام اپراتور سوم تلفن همراه کشور را به صورت های خرد و بلوکی در فرابورس واگذار می کند.
بر اساس این گزارش ، رحمت‌اله حافظی با اعلام این خبر به خبرنگار ما گفت: «3 تا 5 درصد سهام اپراتور سوم تلفن همراه کشور پس از بهره‌برداری از شبکه برای عرضه به مردم در فرابورس واگذار خواهد شد».


این عرضه به‌صورت خرد و برای تعیین قیمت پایه هر سهم واگذار می‌شود و پس از آن سهام‌های بلوکی این اپراتور به متقاضیان سهامداری و شراکت در این اپراتور در فرابورس واگذار خواهد شد.


وی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی علاقه‌مند به مشارکت دیگران در پروژه اپراتور سوم تلفن همراه است، افزود: «اما ترجیح می‌دهیم آن را به پس از بهره‌برداری آزمایشی از شبکه موکول کنیم».


تاکنون 7 گروه تجاری و اقتصادی کشور برای مشارکت در پروژه اپراتور سوم تلفن همراه کشور اعلام آمادگی کرده‌اند اما حافظی ترجیح می‌دهد ابتدا قیمت پایه آن در فرابورس تعیین شده و سپس نسبت به ارایه بلوکی سهام اقدام شود.


سازمان تامین اجتماعی درحالی واگذاری در فرابورس را به عنوان چشم‌انداز فعالیت این اپراتور در نظر گرفته که هنوز فعالیت رسمی خود و نوع استقبال مشترکان از سرویس‌ها و خدماتش را نیز نیازموده است.


همچنین درحالیکه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با پایان یافتن نخستین سال فعالیت این اپراتور فارغ از آغاز یا عدم آغاز به سرویس‌دهی آن، حق‌السهم یک ساله خود را طلب کرده است و طی نامه‌ای به این اپراتور مرداد ماه سال جاری را سررسید یک ساله این اپراتور از زمان لازم‌الاجرا شدن شرایط پروانه عنوان کرده است اما سازمان تامین اجتماعی این موضوع را قبول ندارد. حافظی در این باره گفت: «هنوز فعالیت اپراتور سوم تلفن همراه شروع نشده اما پس از آغاز به کار آن، پرداخت‌های مورد نیاز صورت خواهد کرد».


او با تایید تاخیر اپراتور سوم در اجرای تعهداتش و واگذاری سیم‌کارت‌های نسل سوم افزود: «زمان راه‌اندازی واقعی اپراتور سوم اواخر خرداد ماه سال 90 بود اما مشکلاتی در این زمینه وجود داشت که موجب تاخیر شد».


حافظی گفت: «اکنون درحال مذاکره و تعامل برای مرتفع کردن این مشکلات هستیم و فکر می‌کنم بتوانیم دوستان را مجاب کنیم که پرداخت‌‌ها با تاخیر انجام شود».


وی افزود: «برای مجاب کردن طرف مقابل مذاکره خواهیم کرد که این پرداخت‌ها خارج از اختیار ما بوده تا بتوانیم پرداخت آنها را به تاخیر بیاندازیم».


باتوجه به اینکه سازمان تامین اجتماعی 300میلیون یورو حق‌الامتیاز پروانه اپراتور سوم را به جای بدهی‌های دولت به خود از محل بیمه تامین اجتماعی کارکنان دولت تهاتر کرد و از پرداخت هرگونه مبلغی به دولت خودداری کرد، به نظر می‌رسد این روند در پرداخت حق‌السهم‌های 6/23 درصدی سالیانه این اپراتور نیز تکرار شود.


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در این باره گفت: «ترجیح سازمان تامین اجتماعی تهاتر این مبلغ است اما موضوع این است که طرف مقابل هم باید پذیرای چنین معامله‌ای باشد».


درحالیکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسایل امنیتی و تحریم‌ها را دلایل اصلی تاخیر اپراتور سوم عنوان کرده بود اما حافظی مباحث مدیریتی و تاخیر در واردات آنتن‌های مورد نیاز این اپراتور را به این دلایل افزود و گفت: «یک مقدار تاخیر در انتقال آنتن‌ها داشتیم اما اکنون واردات آنتن‌ها در حال انجام است. همچنین یکسری بحث‌های مدیریتی هم وجود داشت که اکنون مرتفع شده و پیش‌بینی می‌کنیم که در آینده نزدیک بهره‌برداری آزمایشی از سومین شبکه تلفن همراه ایران آغاز شود».


از سوی دیگر، از گوشه و کنار شنیده می‌شود که کمبود منابع مالی موجب شده است تا این اپراتور نتواند هزینه‌های مورد نیاز خود را تامین کند و در این میان مشاور خارجی آن یعنی سفره‌کام فرانسه نیز به همین دلیل اجرای پروژه را به تاخیر انداخته است. اما حافظی آن را رد کرده و گفت: «مشکل کمبود منابع مالی نداشتیم.»


او توضیح داد که برخی از دلایل این تاخیر به دلیل مباحث مدیریتی و بخشی مربوط به انتقال آنتن‌های تلفن‌همراه و دیش‌های مربوطه بود که تعدادی از آنها در حال ترخیص از گمرگ است و تعدادی نیز در راه هستند تا در آینده نزدیک شبکه به بهره‌برداری رسمی برسد.


به گفته او، درحال حاضر آنتن‌های اپراتور سوم در شهرهای تهران و کرج نصب شده و با مذاکره و تفاهم با اپراتورهای دیگر مقرر شده تا به صورت مشاع از آنتن‌های آنها استفاده شود.

منبع:ICTNA

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها