مشتركان تلفن همراه زمان سرقت و يا مفقودي گوشي چه‌كار كنند؟

تاریخ ارسال خبر : 1390 مرداد        تعداد مشاهده : 6410
0 - 0
مشتركان تلفن همراه زمان سرقت و يا مفقودي گوشي چه‌كار كنند؟

 

 

آيا همه مشتركان تلفن همراه، مي‌دانند در صورتي كه گوشي تلفن همراهشان به سرقت رفت چه اقدامي را براي پيگيري سريع انجام دهند تا امكان سوءاستفاده‌هاي احتمالي گرفته شود؟ در اين گزارش مراحلي كه يك مشترك بعد از اين اتفاق بايد انجام دهد، ذكر شده است.


 مشترك بايد در زمان به سرقت رفتن گوشي‌ و يا مفقود شدنش ابتدا نسبت به سوزاندن سيم‌كارت اقدام كند؛ براي اين كار بايد به دفاتر امور مشتركين همراه اول مراجعه كرده و سيم‌كارتش را بسوزاند.


براي پي‌گيري رديابي گوشي نيز بايد به نزديك‌ترين كلانتري مراجعه كرده و تقاضاي خود را ارائه دهند كه البته بهتر است كلانتري در همان محل به سرقت رفتن و يا مفقود شدن گوشي باشد و پس از آن از طريق مراجع قضايي موضوع را پي‌گيري كنند.


در زمان سرقت گوشي‌هاي تلفن همراه، معمولا مخابرات پس از اطلاع مشترك، از طريق شماره سريال 17 رقمي كه در گوشي‌ و پكيج آن‌ قرار دارد، به پيگيري و رديابي گوشي‌ها اقدام مي‌كند و مشتركاني كه اين شماره را ندارند، مي‌توانند با زدن كليد ستاره و سپس مربع و در نهايت عدد (06) و دوباره كليد مربع، از اين شماره مطلع شوند.


همچنين مشتركان سيم‌كارت‌هاي ايرانسل در اين مواقع ابتدا بايد به سوزندان سيم‌کارت اقدام كنند و براي قطع خط هم مي‌تواند به نمايندگي‌هاي مجاز و مراکز خدمات رسمي ايرانسل مراجعه کند و هم مي‌تواند از يک خط ايرانسل با شماره 700 و يا از ساير خطوط با 09377000000 تماس بگيرد و به صورت تلفني و توسط اپراتور و پس از احراز هويت، خط را قطع موقت کند.


مشتركان ايرانسل مي‌توانند به صورت اينترنتي هم از طريق Ecare.irancell.ir خط خود را قطع موقت كنند؛ روش قطع از طريق تماس با مرکز تماس يا اينترنت در هر ساعت از شبانه روز و از هرجاي دنيا امكان‌پذير است.


مرحله بعدي مراجعه به مقام انتظامي و قضايي، اعلام سرقت و درخواست رديابي گوشي از دادسرا و احتمالا ارجاع دادسرا به کلانتري براساس روال داخلي دستگاه قضايي و انتظامي است و سپس ارجاع کلانتري به اپراتورهاي ايرانسل، همراه اول، و تاليا براي بررسي روشن شدن شماره سريال گوشي سرقتي و پس از اين مراحل انجام رديابي سريال گوشي توسط اپراتور و ارسال پاسخ رديابي گوشي به مرجع ارسال کننده نامه انجام مي‌شود.


بر اساس اعلام، بطور متوسط بين 900 تا 1000 نامه در روز در کل کشور به کل اپراتورها داده مي‌شود و ظاهرا حدود 75درصد از سريال گوشي‌ها درمجموع اپراتورهاي همراه اول و ايرانسل و تاليا شناسايي مي‌شوند.


معمولا با تغيير شماره‌ي سريال گوشي‌هاي به سرقت‌رفته و يا مفقود شده مي‌توان از آن‌ها استفاده كرد به‌طوري كه امكان شناسايي و يا رديابي آن‌ها از بين مي‌رود اما در گوشي‌هاي نسل جديد كه وارد بازار مي‌شوند، امكان تغيير شماره سريال وجود نداشته و يا كار بسيار مشكلي است.


طبق اعلام، گوشي‌هاي سرقت شده معمولا به فروش مي‌رسند، بنابراين كارشناسان تاكيد دارند كه افراد بايد در خريد گوشي‌ها دقت داشته باشند تا نسبت به خريد انواع معتبر و داراي شناسنامه اقدام كنند، زيرا در نهايت فردي كه اينگونه گوشي را بدون فاكتور خريداري كرده، مقصر و مجرم شناخته مي‌شود.


چندي قبل رئيس اتحاديه لوازم صوتي، تصويري و تلفن همراه به خريداران هشدار داده بود كه در زمان خريد گوشي تلفن همراه از فروشگاه‌هايي خريد كنند كه داراي پروانه كسب معتبر بوده و حتما فاكتور خريد ممهور دريافت كنند و با استعلام از چند فروشنده از نوع گارانتي و قميت‌ها مطلع باشند و چنانچه به موارد تخلفي برخورد كردند آن را به كميسيون رسيدگي به شكايات اين اتحاديه اطلاع دهند.


اما كارشناسان به خريداران توصیه می کنند كه در زمان خريد گوشي تلفن همراه از فروشگاه‌هايي خريد كنند كه داراي پروانه كسب معتبر بوده و حتما فاكتور خريد ممهور دريافت كنند و با استعلام از چند فروشنده از نوع گارانتي و قميت‌ها مطلع باشند و چنانچه به موارد تخلفي برخورد كردند آن را به كميسيون رسيدگي به شكايات اتحاديه مربوطه اطلاع دهند.

منبع:ICTNA

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها