گزارش بورس نیوز از نمره مردودی همراه اول و قبولی ایرانسل

تاریخ ارسال خبر : 1390 مرداد        تعداد مشاهده : 6557
0 - 0
گزارش بورس نیوز از نمره مردودی همراه اول و قبولی ایرانسل

 

 

با توجه به قابل تأیید نبودن توافقنامه سطح خدمات (SLA) از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ، قرارداد مشترکان همراه اول مورد قبول رگولاتوری نیست .
شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) در حالی طی سه ماه اول سال مالی جاری با پوشش 29 درصدی پیش بینی عایدی 5587 ريالی خود سودی 1621 ريالی را محقق نموده که در مجموع با احتساب سود تقسیمی 5000 ريالی در مجمع سالیانه اخیر ، از ابتدای امسال بطور میانگین کمتر از 2 درصد بازدهی منفی را برای سهامداران خود تا تاریخ 90.05.02 به ارمغان آورده است ، بطوریکه قیمت هر سهم "همراه" در دوره مذکور در بیشترین و کمترین مقدار بین 5292 تا 3991 تومان در نوسان بوده است .


بنابر گزارش بورس نیوز شرکت همراه اول با تعدیل پیش بینی بودجه سال 90 ، سود مورد انتظار هر سهم خود را از مبلغ 6056 به 5587 ريال کاهش داده که علت اصلی آن اعلام افزایش پرداخت حق السهم دولت از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بوده که در زمینه ارایه خدماتی از جمله GPRS ، SMS و MMS عنوان شده است .


این در حالی است که به رغم تقسیم 500 تومانی سود نقدی در مجمع اخیر و اعلام تحقق سود 5794 ريالی در دوره مالی 89 ، تاکنون اثر تغییر قیمتی خدمات ذکر شده بر صورت های مالی 89 اعلام نشده و تعدیل های منفی مورد نظر صورت نگرفته است .


شرکت 206 میلیارد و 408 میلیون و 500 هزار تومانی همراه اول در مجموع 57  میلیارد و 688  میلیون و 600 هزارتومان (حدود 25 درصد سرمایه پایه) ، از نهادها و شرکت هایی همچون شرکت پست بانک ، وزارت امور اقتصادی و دارایی و نیز سازمان امور مالیاتی (بابت اضافه پرداخت های مالیاتی) طلبکار بوده که تاکنون خبری در ارتباط با وصول آنها ارایه نشده است .


این در حالی است که وصول این مطالبات بی تردید تأثیر شگرفی بر روند سودآوری شرکت داشته که به تبع آن  بر حفظ حقوق صاحبان سرمایه این شرکت نیز خواهد افزود اما تاکنون مدیریت این شرکت در وصول حداقلی این مطالبات نیز ناتوان بوده است.


شایان ذکر است چندی پیش غلامرضا داداش زاده ، مدیر کل دفتر نظارت بر سرویس های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصاحبه با برخی رسانه های دیداری از عدم شفافیت قراردادهای همراه اول با مشترکان آن خبر داده و اعلام کرده بود : با توجه به قابل تأیید نبودن توافقنامه سطح خدمات (SLA) از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ، قرارداد مشترکان همراه اول مورد قبول رگولاتوری نیست .


در عین حال این مقام مسئول اعلام کرده شرکت ایرانسل در زمینه شفاف سازی قرارداد مشترکان اپراتور دوم برای اجرای توافقانامه SLA به تأیید رگولاتوری رسیده است .


فایده این خدمات تعریف قراردادی با سقف و کف مشخص میان اپراتور و مشترک می باشد که با قبول آن در صورت تخطی از سوی هر یک از طرفین جریمه ای در قرارداد منظور می گردد.


در پایان به نظر می رسد همراه اول با توجه به حضور خود در بازار سرمایه و از طرفی حفظ برند و افزایش سهم بیشتر در بازار رقابتی خدمات ارتباطی باید تلاش زیادی مبنی بر رفع مطالبات سنگین و نیز همسویی با پروانه سرویس های ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گام های محکم تری برداشته چرا که از دید سهامداران اگر چه حضور در نمایشگاهها و تبلیغات گسترده ؛ ارزشمند به نظر می رسد اما حفظ و بالا بردن حقوق صاحبان سرمایه از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده که در این زمینه این شرکت می تواند فعالیت گسترده تری را انجام دهد.


از سوی دیگر بنظر می رسد در صورتیکه همراه اول نتواند در مقایسه با رقیب خود یعنی شرکت ایرانسل خدمات خود را افزایش دهد بزودی شاهد جایگزینی شرکت ایرانسل به عنوان اولین گزینه انتخابی مشترکین تلفن همراه به جای خود خواهد بود .

 

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها