چند راهكار براي كاهش ضررهاي تلفن‌ همراه و بي‌سيم

تاریخ ارسال خبر : 1390 تیر        تعداد مشاهده : 6316
0 - 0
چند راهكار براي كاهش ضررهاي تلفن‌ همراه و بي‌سيم

 

 

 

يك فعال مخابراتي با تاكيد بر ضررهاي گوشي تلفن‌هاي همراه براي سلامتي انسان، درباره تلفن‌هاي بي‌سيم خانگي هم مدعي شد: مشكلات ناشي از استفاده از تلفن‌هاي خانگي بي‌سيم از گوشي‌هاي تلفن همراه بيش‌تر است؛ پس بهتر است در خانه از گوشي‌هاي سيمي استفاده کنيم.


مهدي موسويان اناركي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينكه امروز و در عصر ارتباطات ناگزيريم از فن‌آوري‌هاي جديد استفاده کنيم، اظهار كرد: در اين راستا و همپاي با آن بايد با راهکارهاي مناسب تا حد امکان از مضرات آن جلوگيري کنيم.


وي افزود: يکي از اين فن‌آوري‌هاي نوين که با سرعت زياد در حال گسترش است، فن‌آوري ارتباطات بي‌سيم و به‌خصوص تلفن همراه است.


اين فعال مخابراتي با اشاره به مضرات آنتن‌هاي BTS خاطر نشان كرد: عوارض گوشي تلفن همراه بيش‌تر به‌صورت صدمات ناشي از حرارت ايجاد شده در اثر جذب امواج الکترومغناطيس منتشره از دستگاه در بافت‌هاي بدن نظير بافت مغز بدليل نزديک بودن گوشي تلفن همراه هنگام مکالمه با سر انسان و بافت‌هاي بدن که هنگام حمل گوشي تلفن همراه نزديک اين دستگاه‌اند، بررسي مي‌شود.


اين كارشناس مخابراتي گفت: در حالت کلي گوشي تلفن همراه در حالت روشن - حين مکالمه و غير از آن - در حال ارسال و دريافت اطلاعات از طريق امواج الکترومغناطيس با ايستگاه BTS و دوره زماني‌هاي مختلف است که با راهکارهاي بسيار ساده مي‌توان از مضرات آن کاست.


استفاده از هندزفري يا بلندگو


موسويان در ادامه درباره برخي از دستگاه‌هاي مؤثر در كاهش مضرات گوشي تلفن همراه ابراز كرد: در مقابل گوشي‌هاي همراه که افراد از آن‌ها استفاده مي‌كنند، مي‌توان با استفاده از بعضي تجهيزات مانند هندزفري يا بلندگو هنگام مکالمه شرايط استفاده از آن را کنترل کند.


کمک اپراتورها براي طراحي مناسب آنتن‌ها


وی ادامه داد: ايستگاه‌هاي BTS در نقاط مختلف شهر نصب شده‌اند که همياري و کمک اپراتورها در زمينه طراحي مناسب مکان نصب BTS، توان ارسالي BTS و نوع آنتن بکار رفته مي‌تواند عوارض جانبي را بر سلامت جامعه کاهش دهد؛ اما بايد دانست در حالت کلي به دليل فاصله بيش‌تر آنتن‌هاي BTS از انسان، عوارض ناشي از استفاده ناصحيح از گوشي تلفن همراه به مراتب بيش‌تر از عوارض ناشي از آن‌هاست.


استفاده صحيح و کمتر از تلفن همراه


او با بيان اينكه همواره فن‌آوري‌هاي جديد مورد توجه مراکز تحقيقاتي سلامتي بوده و مراکز استاندارد هر کشور با ايجاد مقررات مشخص در پي کم کردن عوارض ناشي از استفاده از اين فن‌آوري‌هاست، تصريح كرد: درباره تلفن همراه نيز کميته هاي استانداردسازي مقررات خاصي تدوين کرده‌اند که در طول زمان اين استانداردها تغيير کرده و سخت‌گيرتر شده‌اند.


وی ادامه داد: اين موضوع نشان مي‌دهد که به طور ضمني تاکيد بر استفاده صحيح و هرچه کمتر از اين دستگاه هاست؛ عوارض ناشي از استفاده از اين دستگاه‌ها درازمدت هستند و تاکنون هيچ گزارش رسمي مبني بر عوارض استفاده از اين دستگاه‌ها و يا رد آن در جهان منتشر نشده است؛ البته نفوذ شرکت‌هاي توليد کننده دستگاه‌ها و همچنين اپراتورها در روند بعضي تحقيقات بي تاثير نيست.


اين استاد دانشگاه در ادامه درباره راهكارهاي بكار گرفته شده در ساير كشورهاي دنيا در اين راستا اذعان كرد: در کشورهاي مختلف دنيا با تدوين قوانين خاص براي توليد و واردات گوشي‌هاي تلفن همراه و هم‌چنين نظارت بر نحوه پياده‌سازي و طراحي شبکه‌هاي تلفن همراه سعي مي‌شود از عوارض اين دستگاه‌ها بر سلامت جامعه كاسته شود.


افزايش آگاهي درباره گوشي‌ غيراستاندارد


موسويان يادآور شد: به دليل پيچيدگي و فني بودن اين موضوع نمي‌توان از استفاده کننده عادي انتظار داشت تا در موقع خريد گوشي تلفن همراه بعضي پارامترهاي مربوط به تاثير گوشي بر سلامت شخص را در نظر بگيرد؛ در اين راستا مي‌توان آگاهي افراد را بالا برد و يا واردات اين گوشي‌ها را به داخل کشور ممنوع کرد.


جايگزيني استفاده از تلفن ثابت و يا پيامك


اين كارشناس مخابراتي بيان كرد: در خريد گوشي تلفن همراه بايد دقت شود و گوشي با SAR (Specific Absorption Rate) کمتر انتخاب شود، جايگزيني استفاده از تلفن ثابت و يا پيام کوتاه به جاي زنگ زدن با تلفن همراه، كاهش تعداد و دوره مکالمات تا حد مطلوب کم‌تر از سه دقيقه ميتواند به كاهش مضرات كمك كند.


دور نگه‌داشتن 2 تا 3 سانتيمتري گوشي حين مکالمه


وي ادامه داد: دور كردن 2 تا 3 سانتيمتر گوشي تلفن همراه حين مکالمه و يا استفاده از بلندگو و هندز فري، دور كردن گوشي تلفن همراه از نزديك خود در هنگام خواب زيرا اين دستگاه‌ها با ايستگاه بي تي اس، پيام‌هاي کنترلي منتقل مي‌کنند.


به گفته او افراد نبايد در اماكني که سيگنال ضعيف است از گوشي همراه خود استفاده كنند زيرا معمولا گوشي‌هاي تلفن همراه در اين مکان‌ها توان بيش‌تري براي ارتباط با BTS بكار مي‌گيرند.


گوشي را كنار قلب نگذاريد


او افزود: بايد از گذاشتن گوشي در جيب پيراهن، نزديک قلب و يا بستن آن به کمربند، نزديک کليه‌ها خودداري کرد و بهترين مکان براي حمل گوشي تلفن همراه حمل آن در کيف دستي و استفاده از هندزفري بلوتوث است.


محدود كردن استفاده كودكان از موبايل


اين كارشناس خاطر نشان كرد: مضرات گوشي‌هاي تلفن همراه براي کودکان به مراتب بيشتر است؛ پس بايد به آن‌ها آموخت تا تنها در مواقع ضروري از تلفن همراه استفاده کنند؛ بهتر است خانم‌ها در دوران بارداري از گوشي تلفن همراه استفاده نکنند و يا استفاده از آن را بسيار محدود کنند.


او هم‌چنين مدعي شد كه مضرات استفاده از تلفن‌هاي خانگي بي‌سيم از گوشي‌هاي تلفن همراه بيش‌تر است؛ پس بهتر است در خانه از گوشي‌هاي سيمي استفاده کنيد.


به گفته وي در گوشي‌هاي تلفن همراه که جک هندز فري سيمي آن نزديک آنتن گوشي است - آنتن داخلي يا آنتن خارجي - مضرات استفاده از هندزفري سيمي بيش‌تر از مضرات خود گوشي تلفن همراه است.


موسويان درباره استانداردهاي لازم در جهت ايمني‌سازي امواج پراكنده در محيط براي برقراري ارتباطات سيستمي، اظهار كرد: بطور کلي ميزان جذب امواج الکترومغناطيس در بدن که نتيجه آن بالا رفتن حرارت نقطه‌اي بافت‌هاي بدن و آسيب رسيدن به اين بافت‌ها است، بايد از حد معيني کمتر باشد و با فاصله گرفتن از فرستنده مي‌توان اين مقدار جذب انرژي را کم کرد.


او گفت: درباره بي تي اس‌هاي تلفن همراه براساس توصيه‌هاي ارايه شده توسط مراکز تحقيقاتي و در بعضي موارد شرکت‌هاي سازنده دستگاه‌ها، بهتر است بي تي اس‌هاي با توان بالا (بي تي اس ماکرو) در مجتمع‌هاي مسکوني با جمعيت زياد و يا در مدارس و يا در مکان‌هاي شلوغ نصب نشود و يا با دقت خاصي طراحي آن انجام شود؛ بطوري که سطح سيگنال دريافتي در مکان‌هايي که مردم در رفت و آمدند و يا زندگي مي‌کنند از مقدار مشخصي بيش‌تر نباشد.


اين كارشناس در پايان گفت: اگر در طراحي مکان نصب، نوع دستگاه‌هاي فرستنده، ميزان توان ارسالي و نوع آنتن اين دستگاه‌ها، موارد مربوط به سلامتي و توصيه متخصصان به کار گرفته شود، مضرات اين دستگاه‌ها بر سلامت جامعه قابل کنترل خواهد بود.

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها