جدول فروش جهانی تلفنهای همراه

تاریخ ارسال خبر : 1390 اردیبهشت        تعداد مشاهده : 6142
0 - 0
جدول فروش جهانی تلفنهای همراه
 
یک موسسه تحقیقاتی بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات با بررسی بازار موبایل و مارکهای تولیدکنندگان مختلف این دستگاهها نشان داد که در سه ماهه نخست سال 2011 فروش تلفنهای همراه هوشمند با رشد حدود 80 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل مواجه بودند.

به گزارش مهر، بررسیهای جدید موسسه IDC نشان می دهد که در سه ماهه نخست سال 2011 فروش تلفنهای همراه هوشمند نسبت به دوره مشابه در سال قبل 79.7 درصد رشد داشته اند و بیشترین فروش مربوط به سامسونگ، HTC و اپل و کمترین توفیق برای RIM و نوکیا بوده است.


روز سیاه نوکیا در اروپا

 

در گزارش جدید IDC درباره بازار تلفن همراه در اروپای غربی دو شگفتی برای نوکیا رقم خورد اول اینکه این شرکت فنلاندی برای اولین بار نقش خود را به عنوان مهمترین سازنده تلفن همراه هوشمند در دنیا به اپل واگذار کرد.

 

به طوریکه در اروپا، شرکت کوپرتینو با در اختیار داشتن 20.8 درصد از رقم بازار و رشد 48.9 درصدی فروش "آی- فن" به شماره یک تلفنهای همراه پیشرفته تبدیل شده و نوکیا با کسب 19.6 درصد از رقم بازار اروپا در رتبه دوم ایستاده است.

 

دومین شگفتی ثبت شده مربوط به نوکیا در گزارش IDC این است که برای اولین بار در اروپا این شرکت نقش خود را به عنوان اولین سازنده تلفنهای همراه به شرکت کره ای سامسونگ واگذار کرد.

 

درحال حاضر سامسونگ با یک افزایش 5.3 درصدی نسبت به دوره مشابه در سال گذشته و فروش 13.2 میلیون دستگاه 29.3 درصد از بازار موبایل اروپا را در دست دارد.

 

در این مورد، نوکیا با سهم 27.9 درصد از رقم این بازار کاهش 10.3 درصدی تعداد تلفنهای همراه و فروش 12.6 میلیون دستگاه در رتبه دوم ایستاده است.

 

"فرانسیسکو یرونیمو"، تحلیلگر IDC در تفسیر گزارش جدید درباره بازار تلفن همراه در اروپای غربی اظهار داشت: "سامسونگ و اپل به ارقام ویژه ای دست یافتند. سامسونگ به بزرگترین ارائه دهنده تلفن همراه و اپل به بزرگترین ارائه دهنده تلفن همراه هوشمند تبدیل شده است. این نتایج نشان می دهد که چگونه این بازار درحال تغییر است."

 

به گفته"یرونیمو"، به دلیل تقاضای بالای تلفنهای همراه هوشمند لمسی، مارکهایی چون نوکیا و سونی اریکسون نتوانستند با مارکهای جدید و پرقدرتی چون اپل و محصولات جدیدی که سامسونگ برپایه سیستم عاملهای "آندروئید" و "بادا" عرضه می کند رقابت کنند.

 


 

وضعیت فروش تلفنهای همراه در اروپا

 

 برپایه گزارش IDC در سه ماهه نخست سال 2011 تلفنهای همراه هوشمند با فروش 21.2 میلیون دستگاه با یک رشد 76 درصدی مواجه شدند و 47 درصد از تمام تلفنهای همراه فروخته شده در این بازار را به خود اختصاص دادند.

 

پراستفاده ترین سیستم عامل این دستگاهها آندروئید است که در اروپا 35.7 درصد از بازار را در اختیار دارد. سیستم عامل iOS "آی- فن" با 20.8 درصد و سیمبیان با کسب 20.5 درصد از بازار به ترتیب در سکوهای دوم و سوم قرار گرفتند.

 

وضعیت جهانی فروش تلفنهای همراه هوشمند

 

در سطح جهانی، تلفنهای همراه هوشمند 79.7 درصد رشد داشته اند و 99.6 میلیون دستگاه به فروش رسانیده اند. چشمگیرترین رشد برای سامسونگ بوده است که با یک رشد 350 درصدی از 2.5 میلیون واحد به 10.8 میلیون رسیده است.

 

HTC نیز با یک رشد 229 درصدی از فروش 2.7 میلیون دوره مشابه سال گذشته به رقم فعلی 8.9 میلیون رسیده است.

 

در سطح جهانی و از نظر بررسی تولیدکنندگان، نوکیا با فروش 108.5 میلیون دستگاه موبایل (تلفن همراه و تلفن همراه هوشمند) و با در اختیار داشتن 29.2 درصد از بازار همچنان بزرگترین تولیدکننده موبایل در دنیا است هرچند این شرکت نسبت به سه ماهه اول سال 2010 با یک کاهش 5 درصدی مواجه بوده است.

 

پس از نوکیا، سامسونگ با فروش 70 میلیون و در اختیار داشتن 18.8 درصد از بازار، "ال. جی" با 20.5 میلیون و 6.6 درصد از بازار به ترتیب در سکوهای دوم و سوم قرار گرفتند.

 

رتبه چهارم متعلق به اپل است که 5 درصد از بازار را در اختیار دارد و رتبه پنجم در دست شرکت چینی ZTE است.
سونی اریکسون، موتورولا، آلکاتل، RIM و سایر شرکتها به دلیل اقبال کم در این جدول در گروه "سایرین" (others) قرار گرفته اند.
منبع:ICTNA


صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها