احتمال کناره گيري تامين تلکام از پروژه اپراتور سوم

تاریخ ارسال خبر : 1390 اردیبهشت        تعداد مشاهده : 6073
0 - 0
احتمال کناره گيري تامين تلکام از پروژه اپراتور سوم

 

براساس اطلاعات رسيده از شرکت تامين تلکام، اين شرکت به دليل نداشتن تجهيزات مورد نياز براي راه‌اندازي شبکه اپراتور سوم قطعا در خردادماه نمي‌تواند شبکه خود را راه‌اندازي کند و احتمال کناره‌گيري از اجراي اين پروژه توسط اين شرکت زياد است.
 
به گفته يک مقام آگاه، شرکت تامين تلکام تاکنون نتوانسته راهکاري براي دور زدن تحريم‌ها پيدا کند و همين امر باعث شد به رغم توانايي پرداخت مبالغ مورد نياز، فروشنده‌هاي چيني طرف قرارداد به پول‌شان نرسند.
وي افزود: اين شرکت تاکنون تنها 42 سايت BTS راه‌اندازي کرده که گفته مي‌شود قسمت عمده از تجهيزات آن، از تجهيزاتي بوده که براي اپراتورهاي اول و دوم وارد کشور شده است.
اين منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، گفت: براساس قراردادي که اپراتور سوم براي راه‌اندازي شبکه با پيمانکاران خارجي منعقد کرده است به دليل تحريم‌ها تنها موفق شد با دو وندور چيني ZTE و هوواوي قرارداد امضا کند.
وي افزود: براساس اين قرارداد 70 درصد شبکه اپراتور سوم توسط هوواوي و 30 درصد باقيمانده توسط شرکت ZTE راه‌اندازي مي‌شود که متاسفانه تاکنون هيچ کدام از اين پيمانکارها به دليل پرداخت نشدن مبالغ قراردادي تجهيزات عمده‌اي وارد کشور نکرده‌اند.
وي گفت: در حال حاضر نيز به ميزان 100 سايت BTS تجهيزات وارد کشور شده که به دلايلي تاکنون ترخيص نشده است.اين مقام آگاه با اشاره به اينکه بزرگ‌ترين مشکل تامين تلکام در اين مسير عدم گشايش اعتبار بوده است، گفت: بعيد به نظر مي‌رسد به اين زودي‌ها اين مشکل برطرف شود و پيش‌بيني مي‌شود به دليل افزايش ميزان جرايم به دليل تاخير در راه‌اندازي شبکه، اين شرکت از پروژه اپراتور سوم کناره‌گيري کند.
وي افزود: در سال گذشته نيز خبرهايي از برکناري يکي اعضاي هيات مديره شرکت تامين تلکام شنيده شد و همزمان با آن رييس هيات مديره نيز از سمت خود استعفا داد که البته پذيرفته نشد.
وي گفت: تغييرات مديريتي نيز تاکنون نتوانسته گره‌اي از مشکلات مجري اين طرح باز کند به نحوي که شرکت سرمايه‌گذاري شستا هم براي سرمايه‌گذاري بيشتر در اين پروژه تضمين‌هاي اجرايي سفت و سختي از مديران تامين تلکام درخواست کرده است.وي افزود: شرکت سرمايه‌گذاري تامين اجتماعي “شستا” پافشاري مي‌کند که حتما يک سرمايه گذار ديگر براي پروژه اپراتور سوم وارد اين حوزه شود که تاکنون هيچ سرمايه‌گذار داخلي و خارجي حاضر به همکاري در اين پروژه نشده است.
شاهين آرپناهي، مديرکل برند و ارتباطات شرکت تامين تلکام با تاييد نصب کمتر از 50 سايت BTS توسط تامين تلکام گفت: به زودي خبرهاي خوشي از جهش سريع پروژه اپراتور سوم به جامعه رسانه‌اي کشور اعلام خواهد شد.
وي با رد اين موضوع که به هيچ وجه موضوع کناره‌گيري از اين پروژه در شرکت مطرح نيست، گفت: مشکلاتي در برخي از حوزه‌ها وجود دارد که در همين هفته قسمت عمده‌اي از آن برطرف شد و اميدواريم به زودي اخباري خوشي از اپراتور سوم داشته باشيم.
گفتني است وزير ارتباطات نيز در آخرين گفت‌وگوي خود با فناوران در پاسخ به اين سوال که گفته مي‌شود هيچ گونه تجهيزات نسل سومي توسط تامين تلکام براي اجراي پروژه نسل سوم وارد کشور نشده است، گفته بود: تعهد پروانه‌اي تامين تلکام اوايل خرداد سال 90 است و با توجه به اينکه کشور براي نسل سوم موبايل دير اقدام کرد، توقع و انتظارمان اين بود که دوستان عمليات اجرايي پروژه را تسريع کنند و هرچه زودتر اين سيم‌کارت‌ها در اختيار مردم قرار گيرد. الان هم با تمامي اتفاقات، آخرين گزارش سازمان تنظيم مقررات گوياي اين است که تا حدود زيادي براي شروع به کار آزمايشي شبکه در دهه فجرآمادگي هست و اگر قول صددرصد نمي‌دهيم براي اين است که ممکن است به خاطر چند نرم‌افزار يا تجهيزات، شبکه افتتاح نشود. اما تلاش متخصصان اپراتور سوم اين است که به صورت‌ آزمايشي در دهه فجر شبکه اپراتور سوم با تعداد محدودي سيم‌کارت کارش را شروع کند. ما هم به جد پيگيري مي‌کنيم تا در موعد مقرر پروانه، سيم‌کارت به صورت عمومي ارايه شود

منبع:ICTNAصفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها