اختلاف درخطرساز بودن دکل مخابراتی; مدیرعامل مخابرات درمنزلش BTS نصب کرد!

تاریخ ارسال خبر : 1390 اردیبهشت        تعداد مشاهده : 6703
0 - 0
اختلاف درخطرساز بودن دکل مخابراتی; مدیرعامل مخابرات درمنزلش BTS نصب کرد!

 

 

شورای شهر تهران مصوبه تجمیع دکلهای مخابراتی را با هدف حفظ منظر شهری و تامین سلامت شهروندان تصویب کرد تا همچنان خطرساز بودن و یا نبودن این آنتنها برای سلامتی شهروندان در محل ابهام باقی بماند.
به گزارش خبرنگار مهر، خطرساز بودن و یا نبودن امواج الکترومغناطیسی آنتنهای موبایل محل اختلاف نظر بسیاری از سازمانها و مسئولان کشور شده که این اختلاف نظرها سردرگمی اذهان عمومی و ممانعت بسیاری از مردم از نصب دکلهای موبایل در اماکن مسکونی را به همراه دارد و در این باره تاکنون تصمیم گیری قطعی از سوی مسئولان ارائه نشده است.


شورای شهر: تعداد آنتنهای مخابراتی به حداقل می رسد
 
شورای شهر تهران قصد دارد که با طرح تجمیع دکل‌های مخابراتی از تعداد اینگونه تاسیسات مخابراتی در شهر تهران بکاهد و علاوه بر تامین سلامت شهروندان، مبلمان شهری نیز رعایت شود و این در حالی است که مسئولان وزارت ارتباطات و سازمان انررژی اتمی عنوان می کنند که آنتنهای موبایل به هیچ وجه سلامتی شهروندان را تهدید نمی کند و نمایندگان مجلس نیز می گویند تاکنون گزارشی از عوارض ناشی از مجاورت با این آنتن ها اعلام نشده است.
 
خسرو دانشجو سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در جلسه این شورا با تاکید بر نحوه ساماندهی دکل‌ها برای تامین سلامت شهر و حفظ منظر شهری به فعالیت مسئولان شرکت ارتباط مشترک شهر اشاره کرد و گفت: برای ساماندهی ارتباطات تلفن همراه با توجه به اینکه این وسیله ارتباطی جزو نیازهای مسلم شهر تهران است و از طرفی موضوع سلامت شهر و حساسیت ویژه‌ای که شورا برای این موضوع قائل است مقرر شد تعداد این آنتن‌های مخابراتی به حداقل برسد و درمورد زیباسازی این آنتن‌ها هم دقت ویژه‌ای صورت گیرد.
 
رگولاتوری: موردی برای عدم رعایت استاندارد تجهیزات مشاهده نشده است
 
این در حالی است که پیش از این مدیر کل نظارت بر سرویسهای رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از رعایت استاندارد تشعشعات آنتنهای BTS خبر داد و به مهر گفت: در بررسیهای انجام پذیرفته شده از آنتنهای BTS هیچگونه موردی مبنی بر عدم رعایت استاندارد تشعشعی این تجهیزات مشاهده نشده است.
 
گرشاسب جمشیدنژاد ادامه داد: در سه ماهه سوم سال 89 حدود 29 درخواست بررسی تشعشعات آنتنهای BTS منصوبه بر روی دکلهای شبکه های ارتباطات سیار به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارسال شد که پس از اندازه گیریهای لازم توسط ادارات کل مناطق رادیوئی هیچگونه موردی مبنی بر عدم رعایت استاندارد تشعشعی تجهیزات مشاهده نشده است.
 
وی ادامه داد: تمامی بررسیهای انجام شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به سازمان انرژی اتمی ایران ارسال شد که پس از بررسیهای انجام شده مورد تایید آن سازمان نیز قرار گرفته است.
 
انرژی اتمی: مردم بدون نگرانی با استفاده از این فناوری ارتباط برقرار کنند
 
به گزارش مهر، در همین رابطه سال گذشته سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که با توجه به بررسیهای به عمل آمده، شرایط نصب و بهره برداری از آنتنهای BTS در ایران به گونه ای است که در شرایط فعلی و بر مبنای اطلاعات تایید شده توسط مجامع علمی جهانی، مردم می توانند بدون نگرانی با استفاده از این فناوری سودمند ارتباطات برقرار کنند. براین اساس مرکز نظام ایمنی هسته ای امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی به طور مستمر بر عملکرد اپراتورهای تلفن همراه نظارت دارد تا اطمینان حاصل شود که همواره شدت میدان های الکترومغناطیسی ناشی از نصب آنتن های فوق در محل های کار و زندگی مردم با استانداردهای مربوطه مطابقت دارد.
 
این در حالی است که مسئولان شورای شهر تهران همچنان تلاش دارند تا با ممانعت از نصب دکلهای تلفن همراه سلامتی شهروندان را تامین کنند به نحوی که لایحه "ساماندهی دکلها، آنتنها و تاسیسات مخابراتی و ارتباطی در شهر تهران" را سال گذشته تدوین کرده و اعلام کردند که منابع بین المللی حتی بر زاویه تابش این آنتنها تاکید دارند و اگرچه استفاده از تلفن همراه خوب است ولی مهمتر از آن رعایت فاصله ها و جلوگیری از بروز عوارض آنها بر سلامتی افراد است.
 
همراه اول: ماکزیمم توان اندازه گیری شده در بدترین شرایط هم بی خطر است
 
سید حسن سید موسوی مدیرکل دفتر تحقیقات و مطالعات راهبردی شرکت ارتباطات سیار نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح امواج الکترومغناطیسی و حدود آستانه مجاز تابش آنها تاکید کرد که امواج ناشی از گوشیهای موبایل و همچنین سایتهای BTS در زمره امواج فرکانسهای رادیویی RF قرار دارند که به هیچ وجه اثر تخریبی روی بافتهای زنده نداشته و تنها باعث افزایش دمای ناحیه ای از بدن می شوند که در معرض تابش قرار گرفته است.
 
وی از این امواج به عنوان امواج غیر یونیزه کننده یاد کرد و گفت: اندازه گیریهای انجام گرفته روی مقدار تابش ناشی از سایتهای BTS نشان می دهد که حتی ماکزیمم توان اندازه گیری شده در بدترین و نادرترین شرایط تنها در حدود چند درصد حد قابل قبول استاندارد قرار داشته که برای عموم مردم بی خطر است. همچنین مقایسه نتایج اندازه گیریهای به عمل آمده در اروپا از میدان تابشی سایتهای BTS با میدانهای نزدیک و دور در مجاورت گوشیهای همراه از یک نسبت یک به 10 به توان 4 حکایت دارد.
 
با تمام این اوصاف بسیاری همچنان معتقدند که این آنتن ها بر سلامت افراد تاثیر می گذارد و عدم تصمیم گیری مشخص و این اختلاف نظرها باعث شده که ماهانه بسیاری از آنتن های موبایل به دلیل ممانعت های مردمی خاموش شود و مردم اجازه نصب این دکل ها را در منازل مسکونی خود و حتی ادارات ندهند.
 
این در حالی است که مدیرعامل شرکت مخابرات ایران برای آنکه ثابت کند که تشعشعات آنتن هیچ ضرری برسلامتی افراد ندارد، در خانه خود آنتن BTS نصب کرده است.
 
صابر فیضی با این اقدام خواستار توجه افراد جامعه به بی خطر بودن تشعشعات این آنتنها شده است.

منبع:ICTNAصفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها