حاشیه‌ها و ابهامات سود 414 میلیارد تومانی همراه اول و موضع سازمان بورس

تاریخ ارسال خبر : 1390 اردیبهشت        تعداد مشاهده : 6619
0 - 0
حاشیه‌ها و ابهامات سود 414 میلیارد تومانی همراه اول و موضع سازمان بورس

 

 

نخستین مجمع سالانه شركت همراه اول بعداز حضور در فرابورس با حاشیه‌هایی در رابطه با تقسیم سود 414 میلیارد تومان و موضوع سازمان بورس همراه بود.


به گزارش فارس، نخستین مجمع شركت همراه اول در حالی امروز برگزار و به پایان رسید كه قبل از تصویب تقسیم سود هر سهم، غلامعلی‌پور نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار موضع این سازمان را در رابطه با میزان تقسیم سود این شركت اعلام و خواستار درج این موضع در صورتجلسه این مجمع شد.

وی با بیان اینكه طبق صورت‌های مالی سال گذشته، سود انباشته این شركت در 29 اسفند 89 ، هزار و 184 میلیارد تومان برآورده شده، اظهار داشت: با توجه به وجود چند نوع محدودیت كه عمده آن ناشی از پروانه بهره‌برداری است، در تقسیم سود هر سهم همراه اول باید مواردی مد نظر و رعایت شود، به این ترتیب كه در حالی درآمدهای تلفن همراه به عنوان دیتا حساب شده كه باید به جای پرداخت 5 درصدی، 28.1 درصد پرداخت شود كه در صورت عدم حل آن مابه‌التفاوت 23.1 درصدی وجود دارد كه شامل 103 میلیارد تومان است.

وی افزود: همچنین علاوه بر 12.5 میلیارد تومان هزینه و 2.7 میلیارد تومان طلب از دولت، مهمترین نكته مربوط به اجرا یا عدم اجرای بهره‌برداری در سال 89 است، بنابراین پیشنهاد سازمان بورس این است كه از مجموع درآمدهای شركت 415 میلیارد تومان تقسیم نشود تا بعد از مشخص شدن موارد با برگزاری مجمع عادی به طور فوق‌العاده‌ای این رقم سود تقسیم شود.
به گفته این نماینده سازمان بورس، با این حساب سود قابل تقسیم همراه اول حدود 650 میلیارد تومان خواهد بود و در صورتی كه مبالغ مطروحه حل نشود تبعات آن به عهده مسئولان شركت و مجمع خواهد بود.

در برابر این موضع، مصطفی سیدهاشمی نایب رئیس هیات مدیره مخابرات (مالك حدود 90 درصد از سهام همراه اول) توضیحاتی ارائه كرد كه با تشویق حاضرین در مجمع روبرو شد.
وی گفت: محاسبه مواردی مانند GPRS و MMS بر مبنای 28 درصد است كه در صورتهای مالی هم بر مبنای 5 درصد محاسبه شده است، در گذشته هم سازمان بورس مكاتباتی با سازمان تنظیم مقررات در این زمینه داشته كه تاكنون نظر سازمان تنظیم مقررات اعلام نشده است. از طرف دیگر ناظر هم تذكر و ابلاغیه‌ای هم در این رابطه نداده اما با این همه به منظور تعامل با سازمان بورس از مسوولان شركت همراه اول خواستیم كه 103 میلیارد تومان سود توزیع نشود.

سیدهاشمی با بیان اینكه علاوه بر این مبلغ 12.5 میلیارد تومان و 2.7 میلیارد تومان طلب از دولت توزیع نخواهد شد در رابطه با تقسیم یا عدم تقسیم سود 414 میلیارد تومان هم تاكید كرد: تا به امروز صادر كننده پروانه بهره‌برداری كه سازمان تنظیم مقررات است اعلام نكرده كه این مبلغ را بدهیم. یك نامه هم در این باره نداریم. در مدیریت قبلی و فعلی سازمان خصوصی‌سازی هم نه تنها نامه‌ای در این رابطه ارسال نشده بلكه بر عكس به عقیده سازمان خصوصی‌سازی پرداخت 414 میلیارد تومان در واگذاری دیده نشده چرا كه به ضرر سهامداران است.

وی ادامه داد: سال گذشته هم از وزیر اقتصاد استعلام كردیم كه بعد از موضع سازمان خصوصی‌سازی اعلام شد این مبلغ درست است، اما وزیر ارتباطات باز هم از وزیر اقتصاد استعلام كرد كه مجددا " سازمان خصوصی‌سازی در آبان سال گذشته موضع قبلی خود را تایید كرد.
این مقام مسئول خاطرنشان كرد: با این حساب سوال ما از سازمان بورس این است كه بر چه مبنایی باید این پول را بدهیم در حالی كه همگان می‌گویند موردی نیست. سازمان خصوصی‌سازی هم كه در مورد اختلافات به عنوان حكم تعیین شده مخالفتی در این زمینه ندارد. علاوه بر این حسابرس و بازرس قانونی هم با این قضیه بطور ملایم برخورد كرده و بعد از ارائه اسناد، این رقم را از بندهای حسابرسی حذف كرد.
سیدهاشمی تاكید كرد: با این همه، بالاترین ركن تصمیم‌گیر هر شركتی مجمع آن است كه باید رای بدهد.

براساس این گزارش ، مدرس خیابانی دیگر عضو هیات مدیره شركت مخابرات هم در رابطه با پرداخت یا عدم پرداخت 414 میلیارد تومان سود همراه اول تاكید كرد: نقش سازمان بورس باید حمایت از سهامداران فعلی و آتی همراه اول و مخابرات باشد، بنابراین انتظار این است كه نماینده این سازمان در جهت حفظ منافع سهامداران حركت كند چرا كه این ابهامات در زمان عرضه سهام مطرح نبود و ای كاش آن موقع این موضع اعلام می‌شد.
وی ادامه داد: بنابراین در حالی تقسیم سود حداكثری مورد انتظار همگان است كه با توجه به آینده همراه اول پیشنهاد من توزیع 80 درصد از سود محقق شده 580 تومانی هر سهم یعنی 465 تومان است.
بعد از مواضع مسئولان فوق ، سیدهاشمی پیشنهاد یك سهامدار مبنی بر سود500 تومانی هر سهم را به رای همگان گذاشت كه در نهایت مصوب شد این مبلغ سود به هر سهم همراه اول طی 3 روز به افراد حقیقی و 15 روز به سرمایه‌گذاران حقوقی داده شود.

منبع:ICTNAصفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها