سرويس جيرينگ نصفه و نيمه راه‌اندازي شد

تاریخ ارسال خبر : 1390 اردیبهشت        تعداد مشاهده : 6251
0 - 0
سرويس جيرينگ نصفه و نيمه راه‌اندازي شد

 

تلفن همراه شما، کیف پول شما. این جمله‌ای است که این روزها بیش از پیش شنیده مي‌شود. چه در تبلیغات رادیو و تلویزیون، چه در تبلیغات مکتوب و اینترنتی یا حتی در گفت‌وگوهای مختلف از مسوولان بانکی و اقتصادی کشور. 
 
هرچند که به کار گرفتن این جمله بیشتر شبیه به یک کلاس یا حربه‌ای برای عقب نیفتادن از سایر رقبا باشد؛ اما بانکداری موبایلی یا همان موبایل بانکینگ این روزها مسوولان اپراتورهای تلفن همراه را نیز به خود مشغول کرده است.
به طوری که برای اولین بار پرمشترک‌ترین اپراتور ایران؛ یعنی همراه اول، در جریان برگزاری نمایشگاه تلکام در سال 89 سرویسی راه‌اندازی کرد تحت نام جیرینگ. این سرویس که قرار بود تا پیش از این در اسفندماه گذشته فعالیت خود را آغاز کند نه تنها تا به حال فعال نشده است؛ بلکه در هیچ‌کدام از تعریف‌هاي بین‌المللی از بانکداری همراه یا موبایل بانکینگ نیز جا ندارد.

موبایل بانکینگ چیست؟
بانکداری با تلفن همراه (به انگلیسی: Mobile Banking) یا Mobile Payment سامانه‌ای است که از طریق تلفن همراه می‌توان عملیات بانکی خود را انجام داد. در این سامانه با نصب یک نرم‌افزار بر روی گوشی تلفن همراه بدون مراجعه به بانک و در هر ساعتی از شبانه روز می‌توان عملیاتی از قبیل دریافت موجودی حساب، انتقال وجه و پرداخت قبوض را انجام داد.
سرویسی که مشتریان را قادر می‌سازد اطلاعاتی مانند مانده حساب بانکی خود و غیره را از طریق گوشی تلفن همراه خود مطلع شوند. نمونه‌ای از خدماتی که بانک‌ها بر روی تلفن‌های همراه به مشتریان خود ارائه می‌دهند، عبارتند از: چک کردن مانده حساب شخصی، مشاهده چند مبادله مالی آخر که بر روی حساب خود مشتری انجام شده است، درخواست صورتحساب، دستور انتقال پول از یک حساب مشتری به حساب‌های دیگر او، درخواست دسته چک، ارسال پیام‌های کوتاه از طرف بانک به مشتری، تغییر گذر واژه و امکان انتقال وجه به یک کاربر دیگر. تمام این روش‌ها عموما با ارائه یک نرم‌افزار تحت تلفن همراه از سوی بانک عامل صورت مي‌گیرد. در حال حاضر اکثر بانک‌هاي کشور به‌خصوص بانک‌هاي خصوصی تمام دارای نرم افزار تحت موبایل هستند که مشترک مي‌تواند با دریافت این نرم‌افزار از روی سایت بانک یا به شیوه بلوتوث از داخل شعب و تعریف و درج اطلاعات کارت بانکی خود روی این نرم افزار به انواع و اقسام خدمات بانکی دسترسی داشته باشند.
به علاوه خدمات فوق، پرداخت همراه، به عنوان یک روش پرداخت جایگزین و وفق‌پذیر جدیدی -به خصوص در آسیا و اروپا- در حوزه موبایل بانکینگ به شمار مي‌آید. در عوض پرداخت نقدی، چک یا کارت اعتباری، مصرف‌کنندگان مي‌توانند تلفن همراه را برای طیف گسترده‌ای از خدمات، محصولات دیجیتال یا محصولات فیزیکی استفاده کنند.
پرداخت همراه در بسیاری از نقاط اروپا و آسیا به خوبی وفق یافته است. بازار مشترک برای تمام انواع پرداخت‌هاي همراه انتظار دارد تا سال 2013 مقدار معاملات به بیش از 600 بیلیون دلار در سطح جهان برسد؛ در حالی که بازار پرداخت همراه برای کالاها و خدمات، به استثنای معاملات بدون تماس و انتقال پول، انتظار مي‌رود به بیش از 300 بیلیون دلار در سطح جهان تا سال 2013 برسد.
عمده خدمات بانکداری موبایلی بر اساس پیام کوتاه صورت مي‌گیرند. صورتحساب مستقیم موبایل، موبایل وب (WAP)، صورت حساب مستقیم اپراتور، کارت اعتباری و کیف پول آنلاین از دیگر سرویس‌هاي پرداخت همراه است. اما به شکل کلی چهار مدل بالقوه پرداخت تلفن همراه وجود دارد؛ مدل اپراتور محور، بانک محور، مدل همکاران که علاوه بر اپراتور و بانک شرکت واسطی نیز باید در میان باشد و مدل نظیر به نظیر.
مدل اپراتور محور که در آن اپراتور تلفن همراه به طور مستقل عمل مي‌کند. اپراتور مي‌تواند مستقل از کیف پول همراه حساب کاربری تلفن همراه (شارژ) ارائه كند. این مدل هر چند که از سوی برخی از اپراتورها به کار گرفته شده است، اما تجربه ثابت کرده است که همواره با عدم استقبال از سوی کاربران مواجه شده است.
در این روش که درست شبیه به همان سرویس جیرینگ همراه اول است، کاربر مجبور است با مراجعه به دفاتری از پیش تعیین شده مبلغی را به حساب اپراتور واریز کرده تا درحقیقت این مبلغ به عنوان موجودی کاربر در کیف پول الکترونیکی آن قرار گیرد. سپس کاربر تنها مي‌تواند از مراکزی خرید کند که با اپراتور و یا شرکت واسط قرار داد داشته باشد.
مدل بانک محور که در این مدل بانک‌ها با ارائه نرم‌افزارهایی تحت موبایل امکان اتصال کارت بانکی کاربر روی تلفن همراه را فراهم آورده و کاربر مي‌تواند به وسیله این نرم‌افزار و با استفاده از خدمات پیام کوتاه یا اینترنت همراه مبالغی را از حساب خود به حساب دیگران واریز کند.
هرچند که در حال حاضر خدمات ارائه شده از سوی بانک‌ها تقریبا مشابه با یکدیگر است، اما هستند بانک‌هاي خصوصی‌ای که با طرح ایده‌هایی جدید یا به‌کار گرفتن شرکت‌هاي فعال در بخش توزیع کالا، خدمات جدیدتری نسبت به سایر رقبای خود به کار گرفته اند. در حقیقت این خدمات که هم‌اکنون میان بانک پاسارگاد و اپراتور دوم؛ یعنی ایرانسل برقرار شده است، چیزی شبیه به همان مدل همکاران است.

رشد موبایل بانکینگ
در حالی که هم‌اکنون در بین اپراتورهای تلفن همراه کشورمان تنها ایرانسل اقدام به راه‌اندازی موفق سرویس بانکداری موبایلی آن با مشارکت یک بانک خصوصی کرده است و اپراتور اول به‌رغم تمام تبلیغاتی که تا به انجام داده، نتوانسته است سرویسی در خور کاربرانش فراهم آورد، اما با این حال تحقیقات خبر از رشد فزاینده سرویس بانکداری موبایلی در خاورمیانه مي‌دهد.
یک کارشناس فناوری اطلاعات چندی پیش با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از 20 میلیون نفر در منطقه خاورمیانه از خدمات بانکی بر بستر موبایل استفاده مي‌کنند، پیش‌بینی کرد که این رقم تا چهار سال آینده 10 برابر شود.
محمد فرجو در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه از میان پنج میلیارد کاربر موبایل در دنیا تنها 7/1 میلیارد حساب بانکی موجود است، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت ارائه سرویس و خدمات بانک‌ها بر بستر تلفن همراه انتظار مي‌رود با 10 برابر شدن میزان کاربران موبایل به همان نسبت نیز درآمد اپراتورها از ارائه سرویس‌های بانکداری روی موبایل افزایش یابد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از 20 میلیون نفر در منطقه خاورمیانه از موبایل بانکینگ استفاده مي‌کنند، گفت: این رقم ظرف چهار سال آینده 10 برابر مي‌شود و میزان درآمد اپراتورهای تلفن همراه نیز به همین نسبت افزایش خواهد یافت. این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به وجود 7/1 میلیارد حساب بانکی در دنیا خاطرنشان کرد: این رقم نشان مي‌دهد فرصت خوبی برای استفاده از بستر موبایل در ارائه سرویس‌هاي بانکی وجود دارد.
فرجو از رشد قابل توجه سرویس پرداخت از طریق موبایل - موبایل پیمنت - در دنیا خبر داد و گفت: در زمان حاضر در دنیا 90 سرویس بانکی از طریق تلفن‌هاي همراه ارائه مي‌شود که به زودی 97 سرویس دیگر نیز به این سرویس‌ها اضافه خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه 80 درصد این سرویس‌هاي بانکی در کشورهای در حال توسعه استفاده مي‌شود، خاطرنشان کرد: این آمار نشان مي‌دهد که ارائه سرویس‌هاي موبایل بانکینگ و موبایل پیمنت به زیرساخت‌های پیچیده‌ای نیاز ندارد، اما بهره و درآمد بالایی هم برای اپراتورهای موبایل و هم برای بانک‌ها به همراه خواهد داشت. فرجو گفت: ضریب نفوذ موبایل و حساب‌هاي بانکی در کشور ما نشان مي‌دهد ایران نیز بازار خوبی برای ارائه سرویس‌هاي بانکی بر بستر موبایل دارد.

منبع:ICTNAصفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها