اظهارات و انتقادات جدید پدر وب

تاریخ ارسال خبر : 1390 اردیبهشت        تعداد مشاهده : 6161
0 - 0
اظهارات و انتقادات جدید پدر وب

 

 

تیم برنرز- لی در سخنرانی که در مراسم گشایش دفتر کنسرسیوم پهنای جهانی وب در آکسفورد داشت بار دیگر از بی‌طرفی شبکه دفاع کرد که به نظر می رسد مقامات کمیسیون اروپا نیز در این خصوص با پدر وب موافق باشند.
به گزارش مهر، سال گذشته سر تیم برنرز- لی مخترع پهنای جهانی وب (WWW) که در سیصد و پنجاهمین سالگرد انجمن سلطنتی انگلیس سخنرانی می کرد با اشاره به طرحهای بسیاری از سوی دولتها در محدود کردن حق جستجو در اینترنت، این قوانین محدود کننده دسترسی به شبکه را مورد انتقاد قرار داد.


اکنون نیز پدر وب بار دیگر به دفاع از بی‌طرفی شبکه پرداخت و در مراسم گشایش دفتر انگلیسی کنسرسیوم پهنای جهانی وب (W3C) حملات اپراتوارهای بزرگ مخابراتی را به مفهوم "بیطرفی شبکه" مورد انتقاد قرار داد.


W3C کنسرسیومی با ریاست سر تیم برنرز- لی است که بر توسعه استانداردهای بین المللی برای وب نظارت دارد.


پدر وب به طور خلاصه معتقد است به محض اینکه کاربر یک اشتراک اینترنت می گیرد باید بتواند به تمام محتواهای آنلاین دسترسی داشته باشد.


بی‌طرفی شبکه (net neutrality) مفهومی بسیار وسیع و چندوجهی است و بنابراین توضیح درباره آن در چند سطر میسر نیست. هرچند، پدر وب در این سخنرانی توانست در جمله ای کوتاه این مفهوم را توضیح دهد: "دوست دارم که ارائه دهنده اینترنت من همانند ارائه دهنده آب شرب رفتار کند و بدون اینکه از من بپرسد چگونه می خواهم از اینترنتم استفاده کنم امکان دسترسی به شبکه را در اختیار من بگذارد."


این سخنان پدر وب بدان معنی است که همانطور که ارائه دهنده آب شرب باید کیفیت و کمیت آب را همزمان در اختیار مشترک خود قرار دهد بی آنکه درخصوص چگونگی استفاده از آن سئوال کند، ارائه دهنده اینترنت نیز باید یک دسترسی با کیفیت و با کمیت را به کاربر خود بدهد.


برنرز- لی معتقد است که دسترسی به وب حق تمام انسانها و یکی از موازین حقوق بشر است.


این درحالی است که مفهوم "بی‌طرفی شبکه" روز به روز از سوی غولهای ارائه دهنده ای که اینترنت را برپایه منافع اقتصادی با کمیتها و کیفیتهای مختلفی به مشترکان خود ارائه می کنند مور حمله قرار می گیرد.


این غولها برای مثال اینترنت را به صورت "اینترنت+ 2" و اینترنت سرعت "فول آپشن" را به کسانی که پول کافی برای پرداخت دارند و یک اینترنت "کند" (اما دارای تخفیف) را به قربانیان اقتصادی که مجبورند فست فود بخورند عرضه می کنند.


در حقیقت امروز از دیدگاه این اپراتورها "شهروندان شبکه" (netizen) بیش از اینکه "کاربر" باشند، مشتری هستند و بنابراین باید برای "باند بسیاری" که مصرف می کنند و اینکه چگونه آن را مصرف می کنند پول اضافی بپردازند و یا توضیح دهند.


برنرز- لی از سوی دولت انگلیس مامور مذاکره میان ارائه دهندگان مهم اینترنت و ارائه دهندگان محتواهای آنلاین برای دستیابی به یک توافق شده است.


وی در این خصوص گفت: "اگر نتوانیم به توافق برسیم، دولت باید خود را آماده ارائه یک قانون جدید کند. این قانون باید این توانایی را داشته باشد که بی‌طرفی شبکه را تضمین کند."


در گذشته بی‌طرفی وجود داشته است اما امروز این مفهوم اجرا نمی شود و تقریبا تمام اپراتورهای بزرگ، بعضی از ترافیکهای شبکه به خصوص سرویسهای تلفن از راه اینترنت (Voip) و اشتراک گذاری فایلهای چندرسانه ای (peer-to-peer) که باند بسیاری مصرف می کنند را محکوم و حتی مجازات می کنند. به طوری که اگر یک کاربر بخواهد با "اسکایپ" تماس بگیرد و یا با "ای- میول" یک فایل صوتی یا تصویری را بارگذاری کند باید یک مبلغ اضافی را برای گرفتن اینترنت با سرعت ADSL+2 به ارائه دهنده اینترنت بپردازد.


در حقیقت بسیاری از اپراتورهای اینترنت، سرویسهای تلفن ارزان نیز ارائه می دهند و بنابراین محدود کردن تماس اینترنتی (Voip) بر روی سرویس "اسکایپ" از طریق کاهش سرعت اینترنت، در حقیقت برای آنها به معنی حذف یک رقیب پر قدرت است. این مشکلی است که امروز نگرانی بسیاری از کشورهای اروپایی را برانگیخته است.


در این راستا، حتی اتحادیه اروپا نیز در حال بررسی این مسئله است. در این خصوص "نلی کروز" معاون رئیس کمیسون اروپا در امور دیجیتالی در تازه ترین اظهارات خود اطمینان داد که کمیسیون اروپا از 25 می 2011 مقررات جدیدی را درباره مخابرات ارائه خواهد کرد که به اصول باز بودن و بی‌طرفی شبکه احترام می گذارند و این کمیسیون تا پایان سال 2011 احترام به این مقررات و احترام به قوانین رقابت آزاد در این بخش را از سوی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت تحت کنترل قرار خواهد داد.

منبع:ICTNAصفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها