مخابرات: عادلانه کردن نرخ مکالمه باافزایش 16درصدی تعرفه تلفن ثابت!

تاریخ ارسال خبر : 1390 فروردین        تعداد مشاهده : 6446
0 - 0
مخابرات: عادلانه کردن نرخ مکالمه باافزایش 16درصدی تعرفه تلفن ثابت!

 

 

کدهای بین شهری تلفن ثابت طبق برنامه دولت بزودی حذف می شود تا مشترکان برای تماس بین شهری نیازی به شماره گیری همراه با کد نداشته باشند اما گفته می شود این طرح افزایش حدود 16 درصدی نرخ مکالمات را به همراه خواهد داشت.
به گزارش مهر، بند "م" تبصره 9 بودجه سال 86 کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را موظف کرده بود تا پایان این سال پیش‌شماره‌های شهرستان‌های هر استان را حذف کند، اما از آنجایی که این طرح کاهش درآمد مخابرات دولتی را به همراه داشت و برای جبران این کاهش درآمد، افزایش تعرفه مکالمات از سوی مخابرات پیشنهاد شد شورای اقتصاد و مجلس با آن موافقت نکردند و اجرای طرح "هم کدی استانی" منتفی شد.


اما هم اکنون و با ورود مخابرات به بورس و خصوصی شدن این شرکت، حذف کد بین‌شهری استانهای کشور بار دیگر در دستور کار دولت قرار گرفته و به جهت آنکه اجرای آن، کاهش درآمد مخابرات و سهامدارانش را به همراه خواهد داشت دولت درصدد ارائه راهکاری برای جبران این کاهش درآمد است.
 
موافقت دولت برای حذف کدهای بین شهری تلفن ثابت
 
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد حذف کدهای بین شهری استانهای مختلف کشور گفت: این طرح تصمیم دولت بوده و شرکت مخابرات نیز با آن موافق است و در صورتی که راهکارهای اجرای آن تعیین شود به زودی کدهای بین شهری هر استان حذف شده و مشترکان برای تماسهای بین استانی دیگر به شماره گیری مقصد موردنظر همراه با کد نیازی نخواهند داشت.
 
داوود زارعیان افزود: برنامه دولت این است که در آینده شهرستانهای هر استان از نامبرینگ یکسان برخوردار شوند و یا حداقل در بحث محاسبه تعرفه ها به صورت یکسان عمل شود اما در صورتیکه دولت موافقت کند هزینه های این تغییر را پرداخت کند یا اجازه دهد این هزینه ها از محل تغییر در تعرفه ها تامین شود، این کار عملیاتی خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه در طرح "هم کدی" یا باید تعرفه ها تغییر کند و یا دولت باید هزینه های انجام این کار را بپردازد تاکید کرد: طبق قانون نباید درآمد بخش خصوصی ناشی از اعمال سیاستهای دولت تغییر کند به همین دلیل چنانچه تکلیف جبران کاهش درآمد مخابرات روشن شود طرح عملیاتی خواهد شد.
 
عادلانه کردن نرخ مکالمات با افزایش 16 درصدی
 
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه مخابرات با طرح پیشنهادی دولت موافق است به مهر گفـت: مخابرات موافق حذف کدهای بین استانی و ایجاد تغییر در تعرفه ها است زیرا در این صورت تعرفه ها عادلانه خواهد شد چرا که هم اکنون مناطقی که دارای کد بین شهری هستند تعرفه بیشتری برای مکالمات پرداخت می کنند. با این طرح این تعرفه ها عادلانه می شود اما نباید مخابرات از نظر درآمدی ضرر نکند.
 
زارعیان با بیان اینکه این طرح به صورت یکپارچه در کشور عملیاتی خواهد شد در مورد زمان اجرای آن به مهر گفت: اگر وضعیت هزینه ها مشخص شود زمان زیادی نمی برد و حتی ممکن است تا قبل از پایان امسال اجرایی شود.
 
این مقام مسئول در شرکت مخابرات ایران از پیشنهاد افزایش 16 تا 17 درصدی تعرفه مکالمات با اجرای طرح "هم کدی" خبر داد و گفـت: در اجرای این طرح باید آنچه که از محل "کد" به عنوان درآمد مخابرات محاسبه می شد پرداخت شود که این امر افزایش تعرفه مکالمات را حدود 16 تا 17 درصد به دنبال خواهد داشت.
 
حذف کدهای بین شهری ابتدا از استان تهران
 
زارعیان با اشاره به حذف کدهای برخی شهرستانهای استان تهران و موافقت دولت با پرداخت هزینه های این تغییر تاکید کرد: در برنامه است که شهرستانهای تهران دیگر هیچ کدی برای تماسهای بین شهری نداشته باشند. اما دولت به طور کل با حذف کد همه شهرستانها موافق است و تنها به دنبال تعیین راهکار برای جبران کسری درآمد مخابرات است.
 
وی با تاکید برعادلانه کردن تعرفه های مکالماتی در اجرای این طرح خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشترکان شهرستانها حتی برای فاصله نزدیک مجبور به پرداخت مبلغ بیشتری هستند که اگر کدهای بین شهری و استانی برداشته شود مشترکان هزینه های کمتری را خواهند پرداخت.
 
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران در پاسخ به اینکه این تصمیم به ضرر مشترکان تلفن شهری است که تاکنون از تلفن خود بدون شماره گیری کد استفاده می کنند گفت: نباید تنها منافع چند میلیون مشترک شهری را درنظر گرفت و باید منافع کسانی که در شهرستانها، روستاها و مناطق دورافتاده زندگی می کنند را نیز مدنظر قرار داد.
 
وی در مورد اینکه آیا راهکاری برای جلوگیری از ضرر مشترکان شهری به دنبال افزایش تعرفه ها درنظر گرفته شده است اضافه کرد: از آنجایی که تعرفه مکالمات تلفن ثابت مخابرات بسیار پایین است مشترکان ضرری متحمل نمی شوند.
 
به گزارش مهر، قرار است از اردیبهشت ماه و همزمان با روز ارتباطات طرح یکسان سازی کدهای مخابراتی در تهران اجرا شود و پیش شماره برخی شهرستان های تهران با این استان یکی شده و به 021 تغییر کند.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها