پیش بینی رفتار مردم توسط تلفن‌همراه

تاریخ ارسال خبر : 1390 فروردین        تعداد مشاهده : 6656
0 - 0
پیش بینی رفتار مردم توسط تلفن‌همراه

 

 

تلفن‌همراه از یک ابزار ارتباطی، به یک ابزار الکترونیکی مصرفی تبدیل شده است و همین امر سبب شده بیش‌از پیش آن ‌را در گردهمایی‌هایی نظیر نمايشگاه CES ببینیم. بسیاری از فناوری‌هایی که در CES ارائه می‌شده است، نظیر پخش محتوای ویديویی، صوتی، اجرای بازی‌ها و...، همگی در حال راه یافتن به موبایل هستند. با اين اوصاف باز شدن موبایل و ابزارهای همراه بخش در CES چیز عجیبی نیست. هنوز CES برگزار نشده، اما در اینجا به چند موردی که در نمايشگاه CES 2011 به نمايش درآمد، اشاره مي‌کنیم. همچنين در این بخش دو مورد دیگر را هم از نظر مي‌گذرانیم: راهکارهایی برای افزایش عمر باتری و نیز پیش بینی رفتارهای جمعیتی توسط تلفن‌همراه.


تلفن‌همراه از یک ابزار ارتباطی،  به یک ابزار الکترونیکی مصرفی تبدیل شده است و همین امر سبب شده بیش‌از پیش آن ‌را در گردهمایی‌هایی نظیر نمايشگاه  CES ببینیم. بسیاری از فناوری‌هایی که در CES ارائه می‌شده است، نظیر پخش محتوای ویديویی، صوتی، اجرای بازی‌ها و...، همگی در حال راه یافتن به موبایل هستند. با اين اوصاف  باز شدن موبایل و ابزارهای همراه بخش در CES چیز عجیبی نیست. هنوز CES برگزار نشده، اما در اینجا به چند موردی که در نمايشگاه CES   2011   به نمايش درآمد،  اشاره مي‌کنیم. همچنين در این بخش دو مورد دیگر را هم از نظر مي‌گذرانیم: راهکارهایی برای افزایش عمر باتری و نیز پیش بینی رفتارهای جمعیتی توسط تلفن‌همراه.


افزایش عمر باتری در گوشی‌هاي آندروئید
مدیریت باتری یک تلفن‌همراه از جمله موارد مهمی است که بیشتر افراد به آن دقت نمی‌کنند. بیشتر افراد ترجیح مي‌دهند از باتری اضافه استفاده کنند یا شارژر را همه‌جا همراه خود داشته باشند، اما بهترین راهکار مدیریت مصرف باتری‌گوشی تلفن‌همراه است. در این مورد بیان چند توصیه خالی از لطف نیست. برای اين‌كه ببینید کدام جزء گوشی شما مصرف باتری بیشتری دارد، به بخش Settings > About phone > Battery Use مراجعه كنيد.


 در این بخش مي‌بینید که چه میزان از باتری توسط نمایشگر‌،  cell standby، Android System و Phone idle مصرف مي‌شود. جدای از این بخش‌ها که به‌طور پیش فرض وجود دارند مي‌توان مصرف سایر برنامه‌ها را نیز دید. اما مهم‌ترین مصرف‌کننده باتری در یک گوشی‌همراه، نمایشگر آن است و در این میان گوشی‌هایی که از صفحات لمسی استفاده مي‌کنند بیشترین میزان مصرف  انرژی را دارند. یکی از راهکارها برای کاهش مصرف باتری توسط نمایشگر این است که روشنایی‌گوشی را کاهش دهیم.


میزان روشنایی نمایشگر را مي‌توان با رفتن به Settings > Sound and Display > Brightness تنظیم کرد. تنظیم زمان خاموشی نمایشگر هم مي‌تواند کمک بزرگی در کاهش مصرف باتری باشد. با رفتن به  Settings > Sound and Display > Screen timeout مي‌توان آن‌ را از پانزده تا سي ثانيه تنظیم كرد. اما علاوه بر نمایشگر، اتصالات گوشی تلفن‌همراه هم مورد مهمی در زمینه مصرف باتری به‌شمار مي‌رود. اتصالاتی نظیر داده، وای‌فای، بلوتوث و GPS همگی مصرف باتری زیادی دارند. هیچ فرقی ندارد که آن‌ها استفاده مي‌شوند یا خیر، فقط روشن بودن آن‌ها کافی است تا بخش زیادی از باتری به هدر رود. پس بهترین کار این است که آن‌ها را فقط زمانی‌که لازم است روشن کنیم و در باقی مواقع غیر فعال باشند.


آنچه در CES ديديم
با اين‌كه تلفن‌های همراه کنفرانس‌ها و همایش‌های مختص به خود را دارند، اما CES عرصه‌ای شده برای نمایش محصولات، سرویس‌ها و فناوری‌های جدید در این حوزه. بحث 4G و شبکه‌هاي نسل چهارم دیگر به بحثی داغ تبديل شده‌است، به‌خصوص که سال 2011 را سال4G مي‌دانند، در نتیجه CES 2011 هم متأثر از این امر بود. در حقیقت، یکی از موارد مهمی که CES امسال را جذاب كرده بود، صحبت از شبکه‌هاي نسل چهارم است و ارائه محصولات کارآمد مبتنی بر 4G یکی از مواردی است که در CES ديديم. البته هنوز بحث‌هایی در این زمینه وجود دارد که آیا شبکه‌هاي جدیدی را که Verizon و رقبایش در حال برپایی آن‌ها هستند واقعاً مي‌توان شبکه‌هاي 4G دانست یا خیر، اما در هر صورت بسیاری از کارشناسان و علاقه‌مندان منتظر كاربردي شدن گسترده اين سرويس‌ها هستند. Verizon ( که شبکه LTE را در چندین منطقه از ايالات‌متحده راه اندازی کرده و وعده داده طی هجده ماه آینده تمامی ایالات‌متحده را پوشش خواهد داد‌) و T-Mobile (که قرار است در CES درباره شبکه HSPA+ و محصولات نسل چهارم صحبت کند) از جمله شرکت‌کنندگان CES بودند كه خدمات جديدي را در اين عرصه معرفي كردند.


از طرفی در حوزه پردازش هم شاهد اسمارت فون‌هایی به مراتب سریع‌تر و با کارایی بالاتر بوديم. در حال حاضر، گوشی‌هاي  LG Star و Motorola Olympus هر دو از چیپ ست Tegra 2 شرکت Nvidia استفاده مي‌کنند. این چیپ‌ست نخستین پردازنده ویديویی  (‌1080p HD) موبایل است که بنابر ادعای Nvidia سرعت مرور وب را دوبرابر و سرعت بازی‌ها را پنج برابر مي‌کند. به‌يقين یکی از شرکت‌هایی که صحبت‌های شنیدنی در CES داشت، مایکروسافت بود. اين شركت در نمايشگاه امسال ضمن تأكيد بر  ويژگي‌هاي سرگرمي محور سيستم‌عامل ويندوز‌فون‌‌7 درباره به‌روز رساني آتي آن نيز (به منظور اضافه كردن قابليت Copy و Paste) توضيح داد.


 SpotRank
SpotRank سرویسی است که با ردیابی ابزارهای همراه نظیر تلفن‌های همراه، مي‌تواند تراکم جمعیت را در یک منطقه، در هر زمانی از شبانه روز پیش‌بینی كند و آن‌را به‌صورت یک Heat Map نشان دهد. چنین داده‌هایی را مي‌توان در حوزه‌هاي مختلفی مورد استفاده قرار داد. به‌عنوان مثال، هنگام خرید یک آپارتمان مي‌توان به داده‌هاي حاصل از SpotRank مراجعه کرد و منطقه مورد نظر را از حیث رفت‌و‌آمدها، شلوغی‌ها و... مورد بررسی قرار داد و حتی آینده جمعیتی آن‌را  پیش‌بینی کرد.


از دیگر کاربردهای چنین سرویسی، استفاده در تبلیغات هدفمند است. در این صورت زمان پخش آگهی‌هایی را که به‌عنوان مثال، از تلویزیون‌های شهری پخش مي‌شوند مي‌توان به‌دقت تنظیم کرد. استفاده در امر کنترل ترافیک هم از دیگر کاربردهای SpotRank است که از این طریق مي‌توان خلوت‌ترین مسیرها را انتخاب كرد و طوری در شهر تردد کرد که در چند ساعت آینده هم به ترافیک بر نخورد. به تازگي با ترکیب SpotRank با پایگاه داده یاهو، موتور جست‌وجویی ارائه شده که شرکت‌های محلی را بر اساس مراجعه‌هايشان رتبه‌بندی مي‌کند.


توسعه دهندگان امیدوارند، در آینده با ارائه بي‌درنگ داده‌ها بتوان کاربردهای چنین سرویسی را فراتر برد: پیش‌بینی اين‌كه آیا رخدادی در یک محل خاص در حال وقوع است؛ در این صورت مي‌توان پیش از شروع رویداد مورد نظر در آنجا حاضر‌شد و به‌عنوان مثال، از آن رخداد عکس و فیلم تهیه کرد. SpotRank نخستین سیستمی در نوع خود است که با این وسعت داده‌ها را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها