رگولاتوری: افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده یک تکلیف قانونی است

تاریخ ارسال خبر : 1390 فروردین        تعداد مشاهده : 6519
0 - 0
رگولاتوری: افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده یک تکلیف قانونی است

 

 

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به افزایش نرخ مالیات و عوارض بر ارزش افزوده کالاها و خدمات عمومی از تغییر قیمتها در حوزه خدمات مخابراتی و ارتباطی خبر داد و گفت: بر این اساس سیم کارتهای دائمی 124هزار و 800 تومان خواهند شد.
به گزارش مهر، تبصره 2 ماده 117 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مقرر کرده که نرخ مالیات و عوارض بر ارزش افزوده از سال اول برنامه، سالانه یک واحد درصد افزایش یابد و براین اساس از ابتدای امسال نرخ مالیات و عوارض بر ارزش افزوده کالاها و خدمات عمومی از 3 به 4 درصد افزایش می یابد.


براین اساس دولت برای جلوگیری از هرگونه مشکلات اجرایی از مشمولان نظام مالیات بر ارزش افزوده خواسته که از ابتدای سال 90 در تمامی مبادلات اقتصادی (عرضه کالاها و ارائه خدمات عمومی) مالیات و عوارض ارزش افزوده را به نرخ چهار درصد (2/2 درصد مالیات و 1/8 درصد عوارض) در صورتحساب های صادره اعمال و از خریداران اخذ کنند.
 
حسن رضوانی معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این راستا در گفتگو با مهر در مورد تاثیر افزایش نرخ مالیات و عوارض بر ارزش افزوده روی سرویس های ارتباطی و مخابراتی گفت: در بحث مالیات، اپراتورهای مخابراتی و ارتباطی مکلف به اعمال قانون هستند و براین اساس مجازند به اندازه یک درصد مالیاتی که تاکنون از مشترکان خود بابت خدمات دریافت می کردند افزایش مالیات داشته باشند.
 
وی ادامه داد: این یک تکلیف قانونی است و از ابتدای امسال اپراتورها مکلف به اجرای آن هستند چرا که این اضافه دریافت به دولت پرداخت می شود. برای مثال سیم کارتهای دائمی که تاکنون به مبلغ 123 هزار و 600 تومان به فروش می رسید با احتساب این رقم جدید مالیات 124هزار و 800 تومان خواهد شد. برهمین اساس چنانچه سیم کارتهای اعتباری نیز با احتساب مالیات به خریداران عرضه می شد با وجود این قانون افزایش قیمت داشته و مالیات 4 درصدی به جای 3 درصدی برای آن محاسبه می شود.
 
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد قیمت کارت شارژهای سیم کارتهای اعتباری نیز بعد از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: چنانچه در بحث کارت شارژ نیز اپراتورهای تلفن همراه مکلف به پرداخت مالیات به دولت باشند باید در رقم کارت شارژ مشترک مبلغ 4 درصد را به عنوان مالیات کسر کنند.
 
رضوانی در مورد قیمت خدمات اینترنتی بعد از اعمال 4 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز گفت: در بحث اینترنت نیز مالیات بر ارزش افزوده شامل خدمات ADSL خواهد بود چرا که تاکنون نیز شرکتهای ارائه دهنده این خدمات مطابق قانون این مبلغ را از مشترک دریافت می کردند. این قانون شامل حال کارت اینترنت و کارت تلفن بین الملل هم خواهد بود.
 
وی با بیان اینکه مالیات از درآمد متفاوت از مالیات بر ارزش افزوده است تاکید کرد: مالیات بر ارزش افزوده مربوط به خدمات و فروش می شود که باید جداگانه پرداخت شود.
 
معاون سازمان تنظیم مقررات با تاکید بر اینکه مالیات بر ارزش افزوده تکلیف قانونی دولت بوده و هر تغییراتی در این زمینه حاصل شود تمامی اپراتورهای خدماتی مکلف به اجرای آن هستند اظهار داشت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بر عملکرد اپراتورها نظارت خواهد داشت تا در این حوزه تخطی صورت نگیرد. اما علاوه بر رگولاتوری سازمان حسابرسی، حسابرس قانونی و وزارت اقتصاد و دارایی نیز این موضوع را کنترل می کنند. نظارت موارد مربوط به نرخ ها و تعرفه ها نیز با رگولاتوری است.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها