تحولات بازار سيم‌كارت و وعده‌هائي كه محقق نشدند

تاریخ ارسال خبر : 1390 فروردین        تعداد مشاهده : 6486
0 - 0
تحولات بازار سيم‌كارت و وعده‌هائي كه محقق نشدند

 

 

خريد و فروش سيم كارت تلفن همراه كه در اواسط دهه هشتاد در كشورمان يكي از پر رونق‌ترين كالاهاي مصرفي بازار بود، در پايان اين دهه به يكي از بي رونق‌ترين و راكد ترين كالاي مصرفي در بازار تبديل شده است.


به گزارش فارس، بازار تلفن همراه در حوزه سيم كارت در يك سال گذشته از اشباع مصرف اين كالاي ارتباطي و پايان يافتن تب خريد آن در ميان مردم حكايت داشت و اين امر سبب شد قيمت سيم كارت در يك سال گذشته در اكثر مواقع بدون تغيير باقي بماند.


در اين ميان اپراتورهاي تلفن همراه براي افزايش مشتركان خود به هر شگردي روي آوردند و فروش ويژه و تخفيف در عرضه سيم كارت به مناسبت هاي مختلف را به كار گرفتند تا خريداران را به خريد سيم كارت ترغيب كنند.


آمارها نشان مي دهد كه از حدود 75 ميليون ايراني در كشور بيش از 50 ميليون نفر داراي سيم كارت هستند و با توجه به اينكه بخشي از اين آمار جمعيتي را كودكان به خود اختصاص مي دهند اينكه گفته شود نزديك به 90 درصد اقشار مختلف مردم از نوجوان و جوان گرفته تا ميانسال و سالمند در ايران تلفن همراه دارند آنچنان غير معقول نيست.
با اين وجود، اشباع بازار موبايل حقيقتي است كه اپراتورها نيز آن را پذيرفته اند و معتقدند كه تنها سرويس هاي جديد و ارزش افزوده مي تواند از ركود اين بازار بكاهد.
در همين حال در اكثر شهرهاي بزرگ افراد از دو يا چند سيم كارت به صورت همزمان استفاده مي كنند و اين مساله مي تواند اميدي براي اپراتورهاي تلفن همراه باشد كه با ارائه خدمات جديد و متنوع روي سيم كارتهاي خود مردم را به خريد دوباره سيم كارت ترغيب كنند.


** سيم كارتهاي اپراتورهاي اول ، دوم و سوم در يك سال


به گزارش فارس ممنوعيت فروش سيم كارت هاي 288 هزار توماني همراه اول شايد مهمترين اخبار حوزه سيم كارت در يك سال گذشته بود و پس از آن وعده هاي عملي نشده اپراتور سوم براي عرضه سيم كارتهاي نسل سومي و تلاش مخابرات براي از سرگيري پروژه تاليا رخدادهاي مهم سال 89 را رقم زد.


با وجودي كه در سال 89 كشمكش هاي بسياري ميان شركت مخابرات ايران براي فروش سيم كارت هاي 288 هزار توماني و سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي به وقوع پيوست و طبق اخطارهاي مكرر رگولاتوري قرار شد از اين پس سيم كارت هاي 288 هزار توماني داراي وديعه همراه اول به فروش نرسد و طبق پروانه فعاليت مخابرات، تمامي سيم كارت هاي دائمي اين شركت به قيمت 123 هزار تومان عرضه شود اما همچنان در سايت رسمي همراه اول فروش سيم كارت هاي 912 به قيمت 288 هزار تومان اعلام شده و سيم كارتهاي 910 حدود 123 هزار تومان قيمت دارد!


اگرچه اخطار براي توقف فروش سيم كارتهاي 288 هزار توماني همراه اول از سوي رگولاتوري تغييري در سياستهاي فروش اين اپراتور ايجاد نكرد اما در بازار آزاد سيم كارت تاثير گذاشت و حدود دو ماه بازار سيم كارتهاي دائمي را به تكاپو انداخت.


همراه اول در سال 89 فروش شماره هاي انتخابي خود را تحت عنوان طرح گلچين نيز آغاز كرد و طي چندين طرح تشويقي هم فروش سيم كارتهاي اعتباري 22 هزار توماني خود را به 10 هزار تومان رساند.


اپراتور دوم سال 89 را بدون تغيير و تحول خاصي گذراند و سيم كارت هاي 5 هزار توماني اعتباري اين اپراتور در بازار خريد و فروش شد. اين اپراتور از چندين سرويس جديد رونمايي كرد و بيشتر تمركز خود را در ارائه تخفيف براي استفاده از اين سرويس ها گذاشت.


اما اپراتور سوم تلفن همراه كه مجوز فعاليت خود را در ارديبهشت ماه 89 از وزير ارتباطات دريافت كرد تا پايان سال نتوانست به وعده هاي خود مبني بر عرضه سيم كارت هاي نسل سومي جامه عمل بپوشاند و بازار سيم كارت را چشم به راه گذاشت.


اگرچه اين اپراتور طبق پروانه تا خردادماه براي واگذاري سيم كارت زمان دارد و طبق گفته مسئولان ، شبكه خود را به صورت آزمايشي از دهه فجر 89 راه اندازي كرده اما شواهد نشان مي دهد كه سيم كارت هاي اپراتور سوم اگر در خردادماه وارد بازار شود بدون پشتيباني از سرويس هاي نسل سوم خواهد بود و به اين ترتيب كارشناسان پيش بيني مي كنند كه اين سيم كارتها نتواند در آستانه ورود به بازار مورد توجه مردم قرار گيرد.


بازار سيم كارت هاي اعتباري تاليا كه چندسالي است حرفي از آنها به ميان نمي آيد و طبق گفته مسئولان تنها در دست 200 هزار نفر است با خبرهاي مختلف از تصميم مخابرات براي تحول در اين شبكه هم تكاني نخورد و در يك سال گذشته با همان قيمت 7 هزار تومان خريد و فروش شد . قرار است مخابرات بار ديگر پروژه تاليا را احيا كرده و 6 ميليون سيم كارت از طريق اين شبكه كه ظرفيت هاي آن بلااستفاده باقي مانده است ارائه كند.


** آخرين قيمتها از بازار سيم كارت در سال جديد


به گزارش فارس، آخرين گزارش هاي دريافتي از بازار آزاد سيم كارت در سال جديد نشان مي دهد كه ثبات قيمت در اين بازار همچنان پابرجاست و سيم كارت كاركرده كد "1 " كه گرانترين سيم كارت موجود در بازار است همچنان حدود 560 تا 600 هزار تومان خريد و فروش مي شود. البته بهاي شماره هاي رند و مرتب اين كد به مراتب بالاتر از اين قيمت است.


در همين حال سيم كارت هاي صفر همراه اول با كد هاي "2 " ، "3 " و "4 " نيز حدود 620، 560 و 400 هزار تومان قيمت دارد و بهاي كاركرده اين كدها نيز 370 ، 310 و 240 هزار تومان است.


در بازار آزاد ، سيم كارت هاي صفر كدهاي "5 "، "6 "، "7 " و "8 " نيز به ترتيب حدود 370، 360 ، 330 و 300 هزار تومان فروخته مي شوند و نرخ فروش سيم كارت هاي كاركرده اين كدها نيز 240، 220 ، 210 و 200 هزار اعلام شده است.


سيم كارت هاي اعتباري همراه اول، تاليا و اپراتور دوم ايرانسل نيز به ترتيب حدود 10 ، 7 و 5 هزار تومان در اختيار مشتريان قرار مي گيرد كه اين قيمتها با توجه به مناطق مختلف تهران و موقعيت جغرافيايي و نوع شماره متفاوت خواهد بود.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"

 

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها