بزرگترین شبكه هرزنامه جهان در آمریكا از كار افتاد

تاریخ ارسال خبر : 1390 فروردین        تعداد مشاهده : 6437
0 - 0
بزرگترین شبكه هرزنامه جهان در آمریكا از كار افتاد

بزرگترین شبكه هرزنامه جهان، 'شبكه رباتی راستاك'، در ایالات متحده مورد هجوم قرار گرفت و از كار افتاد.
 
بر اساس گزارش روز سه شنبه سازمان فناوری اطلاعات ایران ، این شبكه بالغ بر 30 میلیون پیغام در روز ارسال می كرد.
به گفته یكی از افراد گروه بازرسی ای كه در از كار انداختن شبكه مذكور مشاركت داشت، اداره راستاك به عهده گروهی كوچك بود.
'الكس لانستین'، مهندس ارشد شركت امنیتی فایرآی كه در تحقیقات مربوط به راستاك شركت داشت می گوید: 'گمان نمی كنم افراد زیادی در اداره راستاك دخیل بوده باشند.'
شبكه راستاك از حدود 9 میلیون كامپیوتر تشكیل شده بود كه بدون اطلاع صاحبانشان هرزنامه ارسال می كردند.
این شبكه قربانیان خود را از طریق وب سایت هایی كه مانند تله عمل می كردند به دام می انداخت. با بازدید از این سایتها كامپیوتر قربانیان در اختیار این شبكه قرار می گرفت و برنامه ارسال هرزنامه بر روی آنها فعال می شد.
كدهای این برنامه شبیه به جملات چت یا پیام های اینترنتی بود. به همین دلیل ردیابی این شبكه بسیار مشكل شده بود. راستاك با قرار دادن این سرورها در مركز آمریكا و نه در شهرهای بزرگ توانست مدت ها بدون این كه توجهی جلب كند به كار خود ادامه دهد. روش كار زیركانه این شبكه باعث شد تا انهدام آن سال ها طول بكشد.
نگهداری این سرورها برای راستاك ماهانه ده هزار دلار هزینه داشت.
لانستین می گوید تخمین درآمدی كه گردانندگان این شبكه از طریق ارسال هرزنامه به دست آوردند آسان نیست، اما به نظر می رسد این درآمد نجومی بوده باشد.
دیسك هایی كه از این مراكز ضبط شده به مؤسسه تشخیص هویت فرستاده شده است تا گرداننگان این شبكه را از روی آثار به جا مانده بر آن ها، شناسایی كنند.
فایرآی، مایكروسافت، فایزر و چند شركت دیگر در تاریخ 16 مارس با حمله همزمان به مراكز داده راستاك در هفت شهر ایالات متحده، 96 سرور آن را كه به منزله سیستم فرمان و كنترل راستاك عمل می كردند از كار انداختند.
از زمان حمله به سخت افزارهای این شبكه، میزان ارسال هرزنامه در جهان كاهش یافته است. با اقداماتی كه شركت مایكروسافت در این باره انجام داده، ایجاد چنین شبكه هایی در آینده مشكل خواهد بود.صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها