وزیر ارتباطات: پروژه اینترنت پاک در ایران کلید خورد/اینترنت پاک را به بشریت می‌دهیم

تاریخ ارسال خبر : 1389 اسفند        تعداد مشاهده : 6558
0 - 0
وزیر ارتباطات: پروژه اینترنت پاک در ایران کلید خورد/اینترنت پاک را به بشریت می‌دهیم

 

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تشکیل هسته های اولیه ایده "اینترنت پاک" در کشور خبر داد و گفت: نقطه شروع طرح اینترنت پاک کشور ایران خواهد بود و پس از آن در اختیار تمام بشریت قرار می گیرد.
به گزارش مهر، بررسی های بعمل آمده از سوی موسسات تحقیقاتی معتبر در دنیا نشان می دهد که بخش زیادی از فضای اینترنت را سایتهای غیراخلاقی به تسخیر درآورده اند که می تواند تبعات منفی بسیاری برای کاربران اینترنتی به ویژه کودکان به همراه داشته باشد.
 
براین اساس چندی پیش رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با مهر برای اولین بار از اجرایی کردن ایده تفکیک اینترنت پاک از ناپاک در کشور خبر داد و تاکید کرد که با تحقق ایده اینترنت پاک، فضایی که برای کسب و کارهای کثیف و غیراخلاقی به کار می رود در کشور منتفی خواهد شد.


 

به گفته وی درصد بالایی از استفاده هایی که از اینترنت در کشور ما می شود استفاده های مناسب و درستی است اما درصد کمی هم که برای کسب و کارهای غیراخلاقی به کار می رود باید به کلی از بین برود.
 
آغاز به کار اتاق های فکر برای اینترنت پاک
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با مهر در آخرین اظهارات خود در مورد وضعیت پروژه اینترنت پاک گفت: اینترنت پاک یک ایده است و باید دانشمندان و متفکران و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات راجع به این ایده نظرات خود را به ما ارائه کنند.
 
رضا تقی پور با تاکید بر اینکه نیاز به نظریه های عمیق و تئوری های بسیار گسترده در زمینه اینترنت پاک احساس می شود اضافه کرد: هسته های اولیه کار آغاز شده به نحوی که چندین اتاق فکر برای عملیاتی کردن ایده اینترنت پاک تشکیل شده و در قسمت های مختلف بحث و بررسی در حال انجام است.
 
وی با بیان اینکه این ایده از زوایای مختلف باید مورد بررسی قرار گیرد گفت: باید به نحوی عمل شود که سرآغاز این طرح از ایران باشد و پس از آن در اختیار تمام بشریت قرار گیرد.
 
اعلام فراخوان برای استفاده از نظریات تمامی شهروندان

 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه هسته اولیه طرح اینترنت پاک شکل گرفته است به مهر گفت: برای استفاده از نظریات تمامی شهروندان فراخوان اعلام می کنیم. از همین تریبون استفاده کرده و اعلام می کنیم که هر فردی در رابطه با اینترنت پاک ایده و برنامه ای دارد با مراجعه به سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یا سازمان فناوری اطلاعات نظرات خود را برای این وزارتخانه ارسال کند.
 
تقی پور افزود: نظرات تمامی صاحبان فکر و اندیشه در زمینه اینترنت پاک مورد مشارکت قرار می گیرد و از تمامی رهنمودها استفاده خواهد شد.
 
تمایل کشورهای مسلمان برای استفاده از اینترنت پاک


 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه ایران اولین کشوری که قرار است اینترنت پاک را اجرایی کند به مهر گفت: بسیاری از کشورها از این ایده استقبال کرده اند. به ویژه کشورهای مسلمان مانند مالزی و کشورهای حوزه خلیج فارس تمایل خود را برای اجرایی کردن اینترنت پاک در کشورشان اعلام کرده اند که با این وجود امید می رود بتوانیم گوی سبقت را از دیگر کشورها برای عملیاتی کردن اینترنت پاک برباییم.
 
وی پیش از این نیز با اشاره به وجود لکه سیاه در شبکه اینترنت که به دغدغه جدی در میان جوامع تبدیل شده است، گفته بود باید اینترنت را از کسب و کار کثیف فاصله داد و انسانها را از آسیب‌های آن حفاظت کرد.
 
تقی پور با تاکید بر لزوم ایجاد سرفصل های مشخص در استراتژی‌های اینترنت برای پاکسازی این فضا اضافه کرد: اگر پیش بینی لازم از سوی مدیران شبکه اینترنت از ابتدا برای حفاظت از کاربران در برابر آسیب‌های این شبکه انجام می‌شد امروز با این مشکل روبرو نبودیم.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها