موبایل مغز را فعال مي‌کند!

تاریخ ارسال خبر : 1389 اسفند        تعداد مشاهده : 6811
0 - 0
موبایل مغز را فعال مي‌کند!

 

 

مطالعات جدید نشان مي‌دهند، صحبت کردن با تلفن همراه فعالیت بخش‌هایی از مغز که در نزدیکی گوشی قرار دارند را بهبود مي‌دهد؛ اما تاکنون هیچ نشانه‌ای از آسیب دیدگی در این بخش‌های مغزی مشاهده نشده است.


ظاهرا امواج رادیویی ناشی از تلفن‌های همراه بخش‌هایی از مغز را که در نزدیكی آنتن تلفن همراه قرار دارند، فعال‌تر مي‌کند. محققان دریافتند 50 دقیقه صحبت در پای تلفن همراه مي‌تواند میزان فعالیت‌های مغزی را تا 7 درصد افزایش دهد؛ اما تاکنون نشانه‌ای از آسیب‌دیدگی به واسطه نزدیک بودن تلفن همراه به سر کاربران به دست نیامده است.
محققان موسسه ملی سوءاستفاده از دارو در مریلند به منظور نمایش دادن تفاوت‌های ایجاد شده در مغز افراد به واسطه استفاده از تلفن‌های همراه فعالیت‌های مغزی افراد را در حالی که با تلفن همراه تماس برقرار مي‌کردند، تحت نظر گرفتند.
نتایج نشان دادند، فعالیت‌های مغزی متناسب با شدت میدان الکترومغناطیسی در بخش‌هایي از مغز که در معرض تلفن‌های همراه قرار دارند، افزایش پیدا مي‌کند. تلفن‌های همراه برای برقراری ارتباط از امواج رادیویی استفاده مي‌کنند و این امواج مي‌توانند میدان‌های الکترومغناطیسی کوچکی به وجود آورند که توسط مغز و سر انسان قابل جذب هستند.
افزایش قابل توجه استفاده از تلفن‌های همراه در سرتاسر جهان نگرانی‌هایی را در رابطه با تاثیرات مخرب احتمالی این ابزار روی مغز انسان برانگیخته است. با وجود اینکه سال گذشته اعلام شد، هیچ مدرک قابل قبولی مبنی بر مضر بودن امواج تلفن‌های همراه وجود ندارد؛ اما این نگرانی همچنان بر جای خود باقی است.
در مطالعه جدید محققان 47 داوطلب را در دو روز مختلف تحت اسکن مغزی قرار دادند، این اسکن مغزی به شیوه PET بوده و برای کنترل تغییرات در گلوکزهای متابولیسم شده مغز طراحی شده است.
پیش از آغاز اسکن‌ها هر یک از داوطلبان دو تلفن همراه را روی دو گوش خود قرار مي‌دادند، در یکی از اسکن‌ها هر دو گوشی خاموش و در اسکن دیگر تلفن همراهی که روی گوش راست قرار داشت، روشن باقی مي‌ماند.
بر اساس گزارش تلگراف، مقایسه نتایج این دو اسکن با یکدیگر نشان داد، فعالیت‌های مغزی در بخش راست مغز در افرادی که تلفن همراه روشن را روی گوش راست خود قرار داده بودند، افزایش پیدا مي‌کند. همچنین میزان متابولیسم گلوکز در این بخش از مغز از 3/33 تا 7/35 میکرومول گلوکز در دقیقه افزایش پیدا مي‌کند.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها