85درصد گوشي‌هاي تلفن همراه بازار قاچاق است

تاریخ ارسال خبر : 1389 دی        تعداد مشاهده : 6605
0 - 0
85درصد گوشي‌هاي تلفن همراه بازار قاچاق است

 

 

رئيس اتحاديه فروشندگان دستگاههاي صوتي تصويري و تلفن همراه كشور بزرگترين معضل بازار كالاهاي ديجيتال را قاچاق گوشي هاي موبايل عنوان كرد و خواستار تصويب هر چه سريعتر تعرفه 10 درصدي براي واردات اين كالا به كشور شد.


به گزارش فارس ، بيش از 3 سال است تغيير تعرفه واردات گوشي موبايل كه در جهت حمايت از توليد داخل و براي استفاده مشتركان از گوشي هاي وطني در دستور كار دولت قرارگرفت بازار تلفن همراه را با بي ثباتي و معضلي به نام "قاچاق " مواجه كرده است.
تغيير تعرفه واردات گوشي از 4 درصد به 60 درصد و كاهش آن از 60 درصد به 25 درصد نه تنها به توليد داخل كمك نكرد بلكه با شكست پروژه توليد گوشي ملي ضربه سنگيني به بازار موبايل وارد شد كه بيشترين دود آن به چشم مشتركان موبايل رفت و واردكنندگان گوشي نيز در اين بين متضرر شده اند.
در اين شرايط ابراهيم درستي رئيس اتحاديه فروشندگان دستگاههاي صوتي تصويري و تلفن همراه كشور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از تصميم كميسيون ماده يك براي كاهش تعرفه واردات موبايل (CBU ) خبرداد و اظهار داشت: كميسيون ماده يك حدود دو ماه است كه تعرفه 10 درصدي را براي واردات گوشي موبايل مصوب كرده اما اين مصوبه هنوز به تاييد دولت نرسيده و به گمركات ابلاغ نشده است.
وي خواستار ابلاغ هرچه سريعتر اين مصوبه در جهت ساماندهي بازار موبايل كشور و جلوگيري از ورود بي رويه گوشي هاي بدون كيفيت قاچاقي شد و تاكيد كرد: تنها راه جلوگيري از واردات بي رويه گوشي هاي موبايل از مبادي غيرقانوني و نظارت بهتر براين بازار، كاهش تعرفه واردات است .
درستي با بيان اينكه 85 درصد سهم گوشي هاي بازار را قاچاق از آن خود كرده است ، ادامه داد: بسياري از گوشي هاي قاچاق كه وارد بازار ايران مي شوند فاقد استانداردهاي بين المللي و ملي هستند و استفاده از آنها مي تواند خسارات جبران ناپذيري بر سلامتي كاربران بهمراه داشته باشد .
رئيس اتحاديه فروشندگان دستگاههاي صوتي تصويري و تلفن همراه كشور با اشاره به تفاوت قيمت ميان گوشي هاي قاچاق با گوشي هاي رسمي كه از مبادي قانوني وارد كشور مي شوند ، گفت: گوشي هاي قاچاق بين 200 تا 250 هزار تومان با گوشي هاي رسمي و گارانتي دار اختلاف قيمت دارند كه اين مساله باعث مي شود بسياري از خريداران آن ها را به گوشي هايي كه از مبادي قانوني وارد كشور مي شوند ترجيح دهند.
به گفته وي تنها تصويب تعرفه 10 درصدي گوشي و ابلاغ آن به گمركات مي تواند جلوي اين معضلات را بگيرد.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها