گران فروشي ميلياردي مخابرات و سکوت مدعي العموم

تاریخ ارسال خبر : 1389 آذر        تعداد مشاهده : 6218
0 - 0
گران فروشي ميلياردي مخابرات و سکوت مدعي العموم

 

 

مخابرات در طول يک سال يعني از زمان ابلاغ پروانه در ۲۹ تيرماه سال ۸۷ تا ۱۸ آبان ۸۸ بالغ بر ۱۲۰ هزار سيم کارت دائمي را به جاي ۱۲۰ هزار تومان، به قيمت ۲۸۸ هزار تومان(يعني ۱۶۸ هزار تومان گران تر) فروخته است. معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات با اعلام اين مطلب در گفت و گو با ايرنا از ادامه تخلف همراه اول در فروش سيم کارت با قيمت بيشتر از مصوب خبر داد و گفت:اکنون در حال گرفتن آمار سيم کارت هاي فروخته شده پس از خصوصي سازي مخابرات( بعد از تاريخ ۱۸ آبان ۸۸) هستيم.با توجه به اظهارات معاون نظارت سازمان تنظيم مقررات و بي اعتنايي مسئولان مخابرات به اين تذکرات مکرر ، آيا زمان آن فرا نرسيده است که دادستان به عنوان مدعي العموم براي احقاق حقوق مشترکان سکوت خود را شکسته و وارد عمل شود ؟


رضواني معاون نظارت سازمان تنظيم مقررات در گفت و گو با خراسان اعلام کرد: مستندات ما نشان مي دهد که با توجه به ادامه روند فروش سيم کارت ۲۸۸ هزار توماني از سوي همراه اول، چنان چه تعداد سيم کارت هاي فروخته شده با اين مبلغ را نيز طي يک سال اخير(از ۱۸آبان ۸۸ تا به امروز)در نظر بگيريم، تعداد سيم کارت هاي فروخته شده به قيمت بالا و غيرقانوني به مراتب بيش از ۱۲۰ هزار خواهد بود. رضواني در ادامه تصريح کرد: همراه اول هم چنان بدون توجه به اخطارها و تذکرهاي مکرر سازمان تنظيم مقررات (رگولاتوري) سيم کارت هاي ۰۹۱۲ خود را به مبلغي بيش از ۲ برابر قيمت مصوب به مشترکان مي فروشد.از حدود ۲ سال پيش يعني از تيرماه سال ۸۷ سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي با ابلاغ پروانه فعاليت همراه اول اعلام کرد که مطابق پروانه اين شرکت موظف است قيمت تمامي سيم کارت هاي دائمي خود را با هر پيش شماره اي از ۲۸۸ هزار تومان به ۱۲۰ هزار تومان کاهش دهد و فروش سيم کارت ۰۹۱۲ با قيمتي بيش از ۱۲۰ هزار تومان را تخلف و اقدامي غير قانوني خوانده بود، اما متاسفانه طي ۲ سال اخير قيمت فروش سيم کارت ۰۹۱۲ همراه اول هيچ تغييري نداشته است و هم چنان به قيمت ۲۸۸ هزار تومان يعني بيش از ۲ برابر قيمت مصوب به فروش مي رسد.


اين در حالي است که عطوفي، معاون بازاريابي و امور مشترکان همراه اول چندي پيش با رد اظهارات شفاهي درباره لزوم فروش سيم کارت ها به قيمت ۱۲۰ هزار تومان گفت: اين اظهارات مبناي قانوني ندارد و سيم کارت هاي ۰۹۱۰ به قيمت ۱۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه مي شود که سيم کارت هاي بدون وديعه است و مشترکان اين سيم کارت ها مي توانند تنها تا سقف ۴۰ هزار تومان مکالمه داشته باشند اما سيم کارت هاي ۰۹۱۲ هم چنان به قيمت ۲۸۸ هزار تومان به فروش مي رسد که ۱۶۴ هزار و ۴۰۰ تومان آن وديعه است و مشترکان مي توانند تا مبلغ وديعه صحبت کنند، بدون اين که تلفن آن ها قطع شود. در اين باره رضواني، معاون سازمان تنظيم مقررات، تاکيد کرده است که تلفن وديعه اي در پروانه مخابرات نداريم و براساس پروانه قيمت سيم کارت هاي دائمي همراه اول ۱۲۰ هزار تومان است که به عنوان هزينه اتصال از مشترک دريافت مي شود. بنابراين هر تغييري در اين قيمت بايد به تصويب کميسيون تنظيم مقررات برسد.در واقع طبق گزارش سازمان تنظيم مقررات و بنا به گفته معاون نظارت اين سازمان،همراه اول از زمان ابلاغ پروانه يعني از ۲۹ تيرماه سال ۸۷ تا ۱۸ آبان سال ۸۸ حدود ۱۲۰ هزار سيم کارت را به قيمتي غير قانوني يعني ۲۸۸ هزار تومان به فروش رسانده است. مستندات و بررسي هاي خبرنگار ما از بازار فروش سيم کارت نيز نشان داده است که طي يک سال اخير يعني از ۱۸ آبان سال ۸۸ تا به امروز روند فروش سيم کارت هاي ۲۸۸ هزار توماني از سوي مخابرات هم چنان ادامه دارد.بنابراين اگر آمار فروش سيم کارت طي يک سال اخير را نيز به آمار ۱۲۰ هزار سيم کارت اضافه کنيم، تعداد سيم کارت هايي که با قيمت غيرقانوني به فروش رسيده است، به مراتب بيش از ۱۲۰ هزار سيم کارت خواهد بود.


البته مهندس رضواني، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظيم مقررات در گفت وگو با فارس نيز اعلام کرده است که رگولاتوري در حال مستند سازي تخلفات مخابرات در زمينه فروش سيم کارت است و به اپراتور متخلف براي رفع تخلف خود مهلت داده است. چنان چه اپراتور در فرصت قانوني مشخص شده در پروانه خود نسبت به رفع تخلف اقدام نکند، با آن برخورد قانوني مي شود.به گفته رضواني، بنا بر اختيارات قانوني رگولاتوري، پيشنهاد جريمه (جريمه نقدي يا کاهش زمان پروانه) از جمله برخوردهايي است که در صورت ادامه تخلفات براي اين اپراتور پيش بيني شده است.


شايان ذکر است که طبق برآورد تقريبي طي ۲ سال گذشته هر مشترک مبلغ ۱۶۸ هزار تومان براي خريد سيم کارت اضافه پرداخت کرده است و مخابرات با فروش ۱۲۰ هزار سيم کارت تنها طي مدت يک سال ۲۰ ميليارد و ۱۶۰ ميليون تومان درآمد کسب کرده است.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها