گزارشی از پرونده باز اپراتور سوم: سريالي كه تكراري شده است

تاریخ ارسال خبر : 1389 آذر        تعداد مشاهده : 6478
0 - 0
گزارشی از پرونده باز اپراتور سوم: سريالي كه تكراري شده است

آيا اپراتور سوم با سرنوشتي مشابه اپراتور دوم‌ مي‌تواند به موقع سيم‌ كارت‌هاي خود را عرضه كند يا خير؟
به گزارش ایلنا، اپراتور سوم تلفن همراه با قدمتي 5 ساله از سال 84 تاکنون، از بدو آغاز و برنامه‌ریزهای مرتبط پرحاشیه‌ترین خبردرحوزه ارتباطات كشور اخیر بوده است.
اخبار مربوط به اپراتورسوم اين روزها براي خبرنگاران و كساني كه اخبار آن ‌را دنبال مي‌كنند به يك سريال دنباله‌دار و تكراري تبديل شده كه هر دفعه هم قهرمان‌هاي داستان عوض مي‌شوند و در مدت زماني كه كمتر از سه ‌ماه به آخرين وعده مسؤولين جهت عرضه سيم‌كارت‌هاي نسل 3G اپراتور سوم باقي مانده، دو تن از اعضاي هيات مديره تامين تله‌كام استعفا مي‌دهند و باز هم به شايعات عدم عرضه به موقع سيم‌كارت‌ها دامن مي‌زند.
اگر بخواهيم نگاه اجمالي به اخباراين اپراتور از ابتدا تاكنون داشته باشيم، وقایع‌نگاری این اپراتور تقریباً از سه سال پیش جدي‌ مي‌شود.
بعد از اعلام وزیر ارتباطات جهت شروع به كار فراخوان مزايده اپراتورسوم مهمترين خبر اعلام سرمايه‌گذاري 3ميليارد يورويي مگافون در ايران و در پروژه اپراتور سوم تلفن‌همراه كشور است، خبر بعدي هم مربوط به انصراف نا‌بهنگام مگافون بی‌هیچ دلیلی و بي اطلاعي و بي اعتنايي وزيروقت( سليماني ) به اين امر بود.
خبرهاي بعد از اين اپراتور هم مربوط به كم و زياد شدن تعداد داوطلبين شركت دراين مزايده و همايش‌هاي بزرگ مجري اين طرح در امارات و دبي و اجراي مزايده با 5 كنسرسیوم بود.
مبنا اين بود كه برنده نهایی مزایده اپراتورسوم در مهرماه سال 87 اعلام شود آن زمان هم اين امر با تاخیری چند ماهه انجام شد و کنسرسیوم تامین اتصالات متشکل از شرکت تامین تله‌کام وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و اپراتور اماراتی اتصالات روز 23 دی‌ماه سال 87 به عنوان برنده مزایده اپراتور سوم تلفن‌همراه کشور انتخاب شد ولی وزیر ارتباطات در اولين سخنان خود در مورد برنده مزايده اپراتور سوم تلفن‌همراه، به جای تایید برنده شدن اين شركت ازحذف آن به علت انجام ندادن تعهدات مربوط به مزایده خبرداد.
درهمین گیرودار، برخی اخبار رسانه‌ها حاکی از این بود كه رگولاتوری همزمان با اتصالات با کنسرسیوم زین ایران به عنوان برنده دوم در حال مذاکره بوده، اين خبرهم توسط مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات صدف ذخیره وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان(طرف ایرانی کنسرسیوم زین ایران) و هم مدير روابط عمومي سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تاييد مي‌شود.
به کنسرسیوم زین ایران جهت ارائه مدارك و اعلام آمادگی خود دو بار فرصت داده شد(یكی تا پایان 30 اردیبهشت و دیگری تا 25 خرداد) كه فرصت دوم هم تمديد شد ولی بازهم هیچ مدركی ارائه نشد و جريان خود به خود كان لم يكن تلقي شد.
بعد از زين دوباره خبري مبني بر مجوز گرفتن شركت مگافون براي ارائه سيم‌كارت‌هاي اپراتور سوم تلفن همراه در رسانه‌ها منتشر شد كه اين خبر با تكذيب برخي از مسؤولين مواجه شد، اين خبر در زماني منتشر شد كه مجلس شوراي اسلامي براي ساماندهي به وضعيت اپراتور سوم تلفن‌همراه جلسه‌اي را با نمايندگان رگولاتوري و وزارت ارتباطات برگزار كرده بود و نتيجه اين جلسه تجديد مزايده اپراتور سوم و حذف شرط لزوم شريك خارجي در اين مزايده اعلام شده بود.
چرا اتصالات از ايران رفت؟
عدم موفقيت شرکت اتصالات در کسب سومين مجوز تلفن همراه ايران ضربه‌اي سنگين براي اين اپراتور اماراتي بوده است. مطمئناً تشکليل کنسرسيومي به رياست شرکت اتصالات، با توجه به ارتباطات تجاري نزديک دولت ايران و امارات و وجود جمعيت چشمگير ايراني در امارات، مي‌توانست بهترين روش براي ورود اين اپراتور به بازار ايران باشد.
اما فقط چند ماه پس از اعلام شرکت اتصالات به عنوان برنده مجوز، ناگهان تمام اميدهاي اين شرکت براي ورود به بازار ايران از ميان رفت.
يكي از نكات قابل تامل در پرونده اپراتور سوم كش و قوس فراوان مابين شريك داخلي و خارجي كنسرسيوم اتصالات بود. به حدي كه وزير ارتباطات سابق در جلسه‌اي خواهان برقراري صلح بين مدير عامل اتصالات و تامين تله كام مي‌شود ولي میانجی‌گری وزیر ارتباطات (سلیمانی) بین طرفین در یك جلسه خصوصی با شكست مواجه مي‌شود، بسياري از تحليلگران عامل مهم كنار گذاشتن اتصالات را همين اختلافات عنوان مي‌كنند.
اگرچه حدس زدن دليل اصلي حذف اتصالات از مزايده اپراتور سوم ايران بسيار سخت است، اين امر نيز غيرمحتمل به نظر مي‌رسد که شرکتي با گستردگي و تجربه اتصالات، نسبت به پرداخت به موقع هزينه مجوز و عمل به تعهداتش غفلت کرده باشد. به عقيده تحليلگران، يکي از دلايل عدم اعطاي مجوز درخواست اين کنسرسيوم مبني بر اصلاح برخي از جنبه‌هاي توافق‌نامه بوده است كه تجربه شرکت ترکسل را مي‌توان دليلي براي تأکيد بر اين عقيده دانست.
جالب است بدانيد كه اتصالات در پیشنهاد مالی خود درصد حق‌السهم دولت از درآمد را 23.6 درصد اعلام كرده بود که با توجه به پیش‌بینی درآمدی این کنسرسیوم، در طوت 15سال فعالیت درمجموع مبلغ 163705میلیارد ریال به دولت پرداخت می‌‌كرد، همچنین برای تعیین برنده، ارزش روز این مبلغ (NPV) به اضافه معادل ریالی حق‌الامتیاز اولیه صدور پروانه (300میلیون یورو) ملاک بود که این رقم در خصوص کنسرسیوم تامین اتصالات معادل 53125 میلیارد ریال می‌شد.
برخي ديگر از تحليل‌گران نيز معتقدند که تصميم حذف اتصالات از سوي رگولاتور و وزير ارتباطات مي‌تواند تاحدي ريشه در مسائل سياسي داشته باشد و برخي اخبار در آن زمان دليل اصلي كنارگذاشتن اتصالات را مصاحبه محمد حسن عمان "مديرعامل اتصالات" با شبکه‌هاي ماهواره‌اي درخصوص تعلق جزاير سه گانه به کشور امارات متحده عربي ذكر كرده‌اند.
به هر حال بعد از كش و قوس‌هاي فراوان و تعلل بيش از حد وزارت ارتباطات و رگولاتوري جهت معرفي برنده نهایی اپراتور سومي كه قرار بود در تابستان ۸۸ اعلام شود، ارديبهشت ماه سال جاري پروانه اپراتور سوم با همه حواشی و شایعاتی که داشت بالاخره به آن رسید که از همان ابتدا مدعی بود و مجوز پروانه به شريك داخلي اتصالات، يعني شركت تامين تله‌كام اهدا شد، در حالي كه بارها مسؤولين از اعلام اسم تامين تله‌كام به عنوان برنده نهايي سرباز مي‌‌زدند.
همزمان با ارائه پروانه اپراتور سوم تلفن همراه به شرکت تامین تله کام، وزير ارتباطات جزئیات قیمت، زمان ارائه و نیز امکانات این اپراتور که از سال ۱۳۸۷زمزمه ورود آن شنیده می‌شد، تشریح كرد
وي قیمت سیم کارت‌های اپراتور سوم تلفن همراه که قرار است مکالمه تصویری و نیز اینترنت پر سرعت ارائه دهد را ۱۲۰ هزار تومان و زمان حضور اپراتور سوم در بازار ایران را دهه فجر اعلام كرد.
انتخاب پيمانكار
شرکت ارتباطات تامین شمس نوین (تامین تله کام) در سال 1386با سرمایه‌گذاری شرکت شمس تامین و با هدف ارائه خدمات و محصولات متنوع و با توجه به ظرفیت‌های بالقوه کشور و منطقه در حوزه فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات تاسیس شد.
آنچه در معرفی‌نامه این شرکت مطرح شده از آن به عنوان تنها شرکت تخصصی در مجموعه شرکت‌های شستا یاد شده در حالی که این شرکت یکی از 16 شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی بوده و علاوه بر آن گروه شرکت‌های داتک و فن آوا نیز به عنوان شرکت‌های تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شناخته شده و طی سال‌های اخیر اقدام به ارائه خدمات اینترنت، تلفن اینترنت، وایمکس و حتی دیتاسنتر کرده اند.
سرمایه شرکت تامین تله کام در ابتدای تاسیس هزار و 200 میلیون ریال بوده است.
این شرکت پس از به دست آوردن پروانه پروژه اپراتور سوم تلفن همراه اقدام به انتشار اطلاعیه‌ای در خصوص مشاور خارجی کرد. این در حالی است که براساس مصوبه جدید، الزامی برای مشارکت شریک خارجی در پروژه وجود ندارد و اين شركت بعد از اين مصوبه توانست اتصالات شريك خارجي خود را عقب زده و مجوز را دريافت كند.
تامین تله کام، بعد از اين فراخوان اعلام كرد شرکت "سفره کام" از کشور فرانسه را به عنوان مشاور خارجی انتخاب و این مشاور فعالیت خود را آغاز هم کرده است ولي بازهم خبرها حاكي از آن است كه تامين تله‌كام در پاره‌اي از موارد با اين شريك خارجي دچار مشكل شده است و پروژه‌ سيم‌كارت‌هاي ‌3G متوقف شده است، گويي اين شركت بناي سازگاري با شريك خارجي ندارد.
استعفای دو عضو هیات مدیره اپراتور سوم
آخرين خبري كه از اين اپراتور منتشر مي‌شود تغيير مديريتي و استعفاي دوعضو هيات مديره اين شركت است، مهدی افراسیابی و بابک ارشد دو عضو هیئت مدیره شرکت تامین تله کام از این سمت استعفا مي‌كنند و علی اصغر عمیدیان و علیزاده جايگزين آنان در شركت تامین تله کام شدند.
بعد از تغييرات پیش آمده سید ابوالحسن فیروزآبادی ریاست هیئت مدیره، ذبیح الله فیض آبادی ثانی مدیرعامل، علی اصغر عمیدیان، علیزاده و سید محسن محسنی شکیب اعضای هیئت مدیره تامین تله کام را تشکیل می‌دهند.
ولي باز هم اخبار تایید نشده‌ای پیرامون استعفا و کناره‌گیری فیروز آبادی نیز به گوش می‌رسد که از سوی هیچ منبعی رسمي تایید نشده است ولي برخي از كارمندان اين شركت ضمن تاييد اين خبر، وضعيت پروژه اپراتور سوم را در هاله‌اي از ابهام عنوان مي‌‌كنند.
پیش از این در آستانه دریافت پروانه فعالیت در پروژه اپراتور سوم جهانگیر آقازاده که مدیرعامل شرکت تامین تله کام بود جای خود را به ذبیح الله فیض آبادی داد.
به هر حال وعده ورود اپراتور سوم با امکاناتی جدا از امکانات اپراتورهای کنونی در شرایطی رقم می‌خورد که مشترکان تلفن همراه در ایران رضایت چندانی از امکانات و وضعیت مناسب تلفن‌های همراه در کشور ندارند و همواره از وضعیت شبکه به دلیل آنتن دهی نامناسب یا ارسال نشدن پیامک‌ها یا ارسال چند باره پیامکی که یک بار ارسال شده است، ناراضی‌اند.
این روزها که کمتر از سه ماه مانده به پایان سال، تامین تله‌کام مانند يك كشتي طوفان زده‌اي مي‌ماند كه جهت دقيق ساحل را گم‌كرده است، و حتي حاضر نشده براي عرض اندام در نمايشگاه تله‌كام شركت كند و شايد اين خود گواه پريشان حالي اين شركت و اعضاي آن باشد.
در پايان بايد پرسيد كه آيا اپراتور سوم با سرنوشتي مشابه اپراتور دوم‌ مي‌تواند به موقع سيم‌كارت‌هاي خود را عرضه كند يا خير؟

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها