روايت فيضي از تغيير رويكرد در فروش سيم‌كارت‌هاي با و بدون وديعه همراه اول

تاریخ ارسال خبر : 1389 آبان        تعداد مشاهده : 6466
0 - 0
روايت فيضي از تغيير رويكرد در فروش سيم‌كارت‌هاي با و بدون وديعه همراه اول

 

 مديرعامل شركت مخابرات ايران از برخي تغييرات در نحوه عرضه و فروش سيم‌كارت‌هاي وديعه‌دار و بدون وديعه اين شركت پس از خصوصي‌سازي خبر داد.

موضوع فروش سيم‌كارت‌هاي وديعه‌دار 912 و بدون وديعه 910 مخابرات، موضوعي است كه هر چند نزديك به دو ماه از انتشار آن مي‌گذرد اما به نوعي مي‌توان ادعا كرد در نقطه آغازين خود ثابت مانده و تغييري در اصل موضوع حاصل نشده است. مصداق اين گفته اين است كه سازمان تنظيم مقررات مدعي است توقف فروش سيم‌كارت‌هاي وديعه‌دار 288 هزار توماني را به مخابرات ابلاغ كرده و هرازگاهي نيز خبرهايي از پيگيري‌هاي رگولاتوري براي احياي حقوق مشتركان و جبران خسارت‌ خسارت‌ديدگان مي‌رسد و از سوي ديگر هم‌اكنون در سايت شركت ارتباطات سيار، سيم‌كارت وديعه‌دار 288 هزار توماني به صورت اينترنتي به فروش مي‌رسد.
اين موضوع را از جهات گوناگون با صابر فيضي مدير عامل شركت مخابرات ايران به گفت‌وگو نشستيم.

 

فارس: چرا 912 را با بدون وديعه نمي‌فروشيد؟

 

فيضي: اين موضع كه چرا سيم‌كارت‌هاي وديعه‌دار مي‌دهيم، چرا 912 را 288 هزار تومان مي‌دهيم و چرا 123 هزار توماني را از شماره‌هاي 910 مي‌دهيم، چند بحث جدا است كه با هم خلط مبحث شده است. همين‌طور كه الان پشت سر 912 يك نداريم.
ما براساس بحث فني شروع به فروش اين رنج‌ها كرديم؛ و اولين شماره‌هايي كه در كل كشور واگذار شد 912 بود. بعد تبديل شد به 911، 913، 914 و الي آخر. براي هر منطقه‌اي يك رنجي گرفته شد و اين اقدامات مربوط به دولتي بودن مخابرات بود.
پس از آن در سال 86 شروع به تهيه پروانه براي شركت مخابرات كرديم. وقتي كار به اين جا رسيد و مخابرات خصوصي شد، بايد پول نامبرينگ مي‌داديم.
اگر همه شماره‌ها را براي 0910 داشته باشيم مي‌شود 10 ميليون شماره 910؛ همين‌طور 10 ميليون شماره 911، 10 ميليون 912، 913، 914 تا 10 ميليون شماره 919، كه در مجموع 100 ميليون شماره است؛ اما مگر ما قرار است 100 ميليون شماره واگذار كنيم؟
ما اگر بخواهيم همه شماره‌هايمان را واگذار كنيم بايد پول نامبرينگ 100 ميليون شماره را بدهيم، در حالي كه اصلا كشور كشش 100 ميليون شماره را ندارد.

 

فارس: به هر حال رنج را كه باز كرده‌ايد، چه واگذار كنيد چه نكنيد

 

فيضي: بنابراين گفتيم بهتر است رنج‌هايمان را محدود كنيم تا پول نامبرينگ بيشتر را نپردازيم، با سازمان تنظيم مقررات هم هماهنگ كرديم.
وقتي پروانه صادر شد و قرار شد با پروانه و شرايط خصوصي كار كنيم، گفتيم شماره‌ها را در يك رنج محدود كنيم و 0910 را شروع كرديم؛ زيرا قبلا pre- paid را براي 0919 اشغال كرده بوديم و به خاطر استاني بودن نيز 0911 تا 0918 نيز در استان‌ها توزيع شده بود.
به همين خاطر همه رنج‌هاي 0911 تا 0918 را بستيم تا بالا نرود و الان روي 0919 مي‌توانيم 10 ميليون شماره واگذار كنيم. به اين ترتيب 0910 را نيز براي post-paid ها تعريف كرديم و دو رنج 910 و 919 را محكم گرفتيم.
ايرانسل نيز چنين كاري كرده است؛ ايرانسل گفت من تبعات پرداخت پول را تحمل مي‌كنم، البته آن هم تا حدي. با 10 ميليون شماره در 0935 شروع كرد، پس از آن 0936را شروع كرد (10 ميليون شماره)، سپس 0937 را شروع كرد (10 ميليون شماره) و الان هم 0939 را گرفته است.

 

فارس: تكليف شماره‌هاي استاني چه مي‌شود؟

 

فيضي: ما الان post- paid ها را روي رنج‌هاي0910 و pre-paid هايمان را روي رنج‌هاي 0919 تقسيم‌بندي كرده‌ايم و اگر بخواهيم شماره‌هاي استاني‌مان را ادامه دهيم به يك جايي رسيده كه بايد مبالغ بيشتري بپردازيم.
اما چيزي كه مهم است تصميم‌گيري در رابطه با اين موضوع است كه فروش سيم‌كارت‌هاي وديعه‌دار ادامه يابد يا خير؟ كه اين موضوع را سازمان تنظيم مقررات بايد بگويد.
اما پاسخ اين سوال كه چرا فروش سيم‌كارت‌هاي وديعه‌دار در گذشته بوده و الان بايد باشد يا نباشد، مربوط به اين است كه در گذشته شركت مخابرات يك شركت دولتي بود و يك پروانه برايش صادر شد. ما شروع به كار روي پروانه كرديم، دولت به هر دليل بعد از پروانه يك مصوبه داد و گفت: شما اين كار ( فروش سيم‌كارت با وديعه) را ادامه دهيد.
الان هم سازمان تنظيم مقررات بايد نظر دهد، سازمان تنظيم مقررات بايد بگويد كه شما (مخابرات) مي‌توانيد اين مصوبه را ادامه بدهيد يا خير.
اما يك سوي ديگر موضوع نيز وجود دارد كه پروانه شركت مخابرات است؛ طبق پروانه مي‌توان پكيج‌هاي مختلفي تعريف كرد.
درست است كه شركت مخابرات خصوصي شده اما در حقيقت هنوز از روال دولتي خارج نشده‌ايم كه پكيج تعريف كنيم، براي اخذ مجوز به سازمان تنظيم مقررات ببريم و پس از گرفتن مجوز بياييم روي پكيچ كار كنيم.
براساس همين عامل نيز به يك باره ديديم بحث‌هايي مطرح شد كه ما اصلا در اين رابطه سكوت كرديم، گفتيم تصميم گيرنده شما (رگولاتوري) هستيد؛ حاكميت يك بار تصميم گرفت و الان نيز نماينده حاكميت سازمان تنظيم مقررات است و هر تصميمي بگيرد، براساس آن عمل مي‌كنيم.
اما رنج‌ شماره‌هايمان را به ميزاني كه فعلا پول آن را داده‌ايم، واگذار مي‌كنيم. الان براي فروش post-paid، شماره 0910 را اختصاص داديم تا 10 ميليون post-paid پر نشده است، رنج‌هاي ديگر را بر هم نمي‌ريزيم؛ بايد ابتدا اين رنج را پر كنيم.
الان شماره‌هاي 912، 913 و 914 كه با يك شروع مي‌شوند پر شده است؛ 2 پر شده، 3 پرشده، 4 پرشده، الان روي 8 هستيم.

 

فارس: تصميم‌تان در مورد ادامه فروش سيم‌كارت‌هاي وديعه‌دار چيست؟

 

فيضي: در اين رابطه كه روش فروش 912 با وديعه ادامه پيدا كند يا نه را بايد سازمان تنظيم مقررات بگويد.

 

فارس: چرا 912 را با بدون وديعه نمي‌فروشيد؟

 

فيضي: پاسخ اين سوال اين است كه براي اينكه رنج 910 را به اين كار تخصص داده‌ايم و تا پر نشود معقول نيست پول اضافي بدهيم يا رنج ديگري را خراب كنيم.

 

فارس: پس از خصوصي‌سازي مخابرات و همچنين در ارتباط با اپراتورهاي ديگر، بارها شاهد اين اتفاق بوديم كه رگولاتوري مدعي موضوعي است و اپراتور اظهار بي‌اطلاعي‌ مي‌كند يا برعكس. در مورد فروش سيم‌كارت‌هاي با وديعه نيز اين امر اتفاق افتاده است؛ بفرمائيد رگولاتوري دقيقاً و كتباً چه چيزي به شما اعلام كرده است؟

 

فيضي: اگر كتباً را بخواهيد الان حضور ذهن ندارم؛ اما خاطرم هست كه شركت ارتباطات سيار با سازمان تنظيم مقررات جلسه‌اي داشت و نمي‌دانم صورت جلسه هم كرده‌اند يا نه.
فقط اين را مي‌توانم بگويم كه در درجه اول ما اصلاً حساسيتي روي موضوع نداريم و دوم اينكه ما هيچي را نمي‌خواهيم از طريق مطبوعات حل كنيم، حاكميت امر مي‌كند و اپراتور اجرا مي‌كند.
الان رگولاتوري حاكميت است و هر كاري بخواهد براساس پروانه و قوانين موجود مي‌تواند بگويد و اپراتور بايد عملي كند.

 

فارس: بنابراين واگذاري رنج‌هاي بعدي پس از 910 شروع مي‌شود؟

 

فيضي: پشت 910، ده ميليون شماره وجود دارد؛ ما اگر 10 ميليون شماره به قيمت 123 هزار تومان فروختيم و اين رنج پر شد، رنج بعدي را شروع مي‌كنيم.

 

فارس: رنج بعدي چيست؟

 

فيضي : هر جايي كه خالي داشته باشيم؛ پول آن را به سازمان تنظيم مقررات مي‌دهيم و رنج را اشغال و واگذاري شماره‌هاي جديد را شروع مي‌كنيم.
فيضي: البته 910 كه پر شد امكان دارد تغييراتي بدهيم، براي مثال در يك منطقه به جاي 910، 918 را آزاد كنيم.
الان 918 در منطقه غرب (همدان، كردستان، كرمانشاه و استان مركزي) است، تعداد‌ شماره‌هاي آن نيز كمتر است، شايد يكي از رنج‌هايي كه كمترين شماره را در آن فروخته‌ايم تخليه ‌كنيم و براي كل كشور تعريف ‌شود.

 

فارس: يعني يك رنج منطقه‌اي همراه اول به كل كشور واگذار شود؟

 

فيضي: آن موقع كه شماره‌ها را منطقه‌اي كرديم در سيستم دولتي بود؛ يك شركت دولتي بوديم و پول نامبرينگ نمي‌داديم اما الان قرار است پول نامبرينگ بدهيم.
همچنين كه در حال حاضر نيز هيچ مركز تلفن ثابتي را با شماره جديد شروع نمي‌كنيم؛ بلكه شماره‌‌هاي قبلي‌ را تنظيم مي‌كنيم؛ براي مثال پشت شماره‌ دو، 7 رقم است كه 10 ميليون شماره را تشكيل مي‌دهد، آن را خالي مي‌كنيم و شماره‌هاي جديدمان را در داخل آن مي‌ريزيم.

 

فارس: گفتيد 910 كه پر شد مي‌رويد سراغ باقي شماره‌ها، پيش‌بيني‌ شما از پر شدن اين رنج چه زماني است؟

 

فيضي: بستگي به تقاضاي مردم دارد كه چقدر شماره post - paid از ما بخواهند. ما 10 ميليون شماره در 910 داريم. الان نزديك 3 ميليون فروخته شده است. (عدد دقيق را ندارم) هر موقع 10 ميليون 910 كه 123 هزار توماني است فروخته شد، مي‌رويم سراغ رنج جديد كه پول بدهيم و فعال كنيم.

 

فارس: رنج جديد مي‌تواند 912 باشد؟

 

فيضي: در حال حاضر قسمتي از 912 پر است.

 

فارس: خالي هم دارد؟

 

فيضي: رنج‌هاي بالا 912 خالي است؛ ديگر نرفتيم پولش را بدهيم اشغال كنيم. بعضي رنج‌ها امكان دارد يك چند تايي خالي داشته باشد، مثل 918 در منطقه غرب. وقتي يك رنجي واگذار مي‌شود بايد همه شمار‌ه‌هاي آن تعيين تكليف شود و بعد سراغ رنج بعدي رفت.
اما امكان دارد اتفاقات ديگري نيز بيفتد؛ امكان دارد فردا به يك جايي برسيم كه شماره‌هاي اختياري را براي مردم بگذاريم. اگر قرار باشد چنين كاري كنيم بايد تاوانش را پس بدهيم.
پولش را به رگولاتوري بدهيم و بعد اين كارها را عملياتي كنيم؛ كه هنوز به آن مرحله نرسيده‌ايم. اگر مجبور شديم ما هم 10 ميليون شماره مي‌خريم و يك رنجي باز مي‌كنيم.

 

فارس: اگر 910 تمام شد و 918 جاي خالي داشت، مي‌شود كه براي مثال به يك تهراني 918 بدهيد؟

 

فيضي: بله الان 910 در كل كشور توزيع شده و تفاوتي ندارد. از لحاظ نامبرينگ خودمان تنظيم كرديم. حتي اگر سيستم دولتي نبود و از ابتدا درست برنامه‌ريزي كرده‌ بوديم اول 910 را به كل كشور مي‌داديم؛ بعد 911 را به كل كشور مي‌داديم و بعد 912.

 

فارس: اگر بخواهيد يك رنج جديد باز كنيد چقدر بايد پول بدهيد؟ گر بخواهيم شماره‌هاي استاني مانند 911 و 912 را ادامه دهيم، به جايي رسيده كه بايد مبالغ بيشتري بپردازيم.

 

فيضي: به ازاي هر شماره كه بخواهيم اشغال كنيم 200 تومان در سال بايد به دولت بدهيم. يعني براي 10 ميليون شماره بايد سالانه 2 ميليارد تومان به دولت بدهيم.

 

به گزارش فارس، آنچه از صحبت‌هاي مديرعامل شركت مخابرات ايران برداشت مي‌شود اين است كه مخابرات پس از خصوصي سازي و الزام به پرداخت نامبرينگ براي آنكه مجبور نباشد پول بلوك 10 ميليون شماره‌اي را براي هر يك از 10 كد استاني خود بپردازد، شماره‌هاي استاني خود ( 911، 912، 913و ...) را تا حد معيني محدود كرده است و تا رسيدن به حد معيني كه پول آن شماره‌ها را داده، شماره‌هاي استاني را واگذار مي‌كند پس از آن نيز شماره‌هاي استاني ديگر واگذار نمي‌شوند.
از سوي ديگر شماره‌ 910 را به صورت كشوري باز كرده است تا از پرداخت حق نامبرينگ براي شماره‌هاي احتمالا خالي اجتباب كند.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها