معاون رگولاتوری: دومین اپراتور نسل سوم موبایل سه سال دیگر می‌آید!

تاریخ ارسال خبر : 1389 آبان        تعداد مشاهده : 6542
0 - 0
معاون رگولاتوری: دومین اپراتور نسل سوم موبایل سه سال دیگر می‌آید!

 

 

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد که حداقل تا سه سال آینده هیچ پروانه 3G صادر نخواهد کرد.


به گزارش عصر ارتباط، لطف‌ا... سبوحی معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با سایت تجاری خاورمیانه(AMEI) اعلام کرد که پروانه اعطا شده به تامین تله‌کام تا سه سال آینده از انحصار فناوری نسل سوم تلفن‌همراه برخوردار خواهد بود و پس از آن به دومین اپراتور 3G کشور اجازه ورود به این بازار داده می‌شود.


او گفت: «به طور قطع ما دروازه‌های ورود اپراتورهای دیگر به عرصه فناوری نسل سوم تلفن‌همراه را خواهیم گشود زیرا خواهان رشد سریع سرویس‌های 3G در کشور هستیم.»


این در حالی است که پیش از این بارها از سوی سازمان تنظیم مقررات مطابق آنچه که در پروانه اپراتور سوم آمده است، اعلام شده بود تا دو سال پس از ورود اپراتور سوم به عرصه تلفن‌همراه کشور، هیچ اپراتوری حق برخورداری از فناوری نسل سوم تلفن‌همراه را نخواهد داشت.


کمیسیون تنظیم مقررات همچنین واگذاری مجوز موبایل وایمکس را نیز منوط به سپری شدن دوره انحصاری اپراتور سوم برای رعایت و حفظ شرایط بازار رقابت عنوان کرده و از هرگونه پروانه موبایلی تا سه سال دیگر مبری خواهد بود.


تامین تله‌کام وابسته به سازمان تامین اجتماعی کشور به عنوان اولین اپراتور SG ایران وعده داده است که تا بهمن‌ماه سال 89 نسبت به عرضه سرویس‌های خود اقدام خواهد کرد. اما با توجه به عدم آماده شدن طرح پیاده‌سازی و عدم عقد قرارداد با وندورهای تامین‌کننده تجهیزات شبکه بعید به نظر می‌رسد در زمان موعود سیم‌کارت‌های خود را به بازار عرضه کند.


گرچه اپراتور سوم تلفن‌همراه کشور طبق پروانه صادره از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا 9ماه پس از فراهم شدن امکانات و تعهدات رگولاتوری مبنی بر تحویل طیف فرکانسی اختصاص یافته و نامبرینگ و ....فرصت دارد نسبت به عرضه سیم‌کارت‌‌های خود اقدام کند اما تامین تله‌کامی‌ها در زمان دریافت پروانه متعهد شدند از زمان دریافت پروانه تا 9 ماه بعد از آن، این تعهد خود را اجرایی کنند.


حق‌الامتیاز صدور پروانه بهره‌برداری از سومین شبکه موبایل کشور 401 میلیارد تومان بود و پیش‌بینی شده است این اپراتور طی 15 سال 67 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد. كف درآمد دولت در صورت محقق نشدن درآمد اپراتور سوم 16 درصد طرح تجاری است و میزان حق‌السهم دولت از درآمدهای آن 6/23 درصد خواهد بود.


سومین اپراتور تلفن‌همراه کشور که هنوز نسبت به انتخاب برند و شعار تجاری خود نیز اقدام نکرده است، سیم‌کارت‌های خود را با کد 092 با هزینه‌های اتصال مشترکین به شبکه‌ها برای اتصال مشترک آبونمانی در تلفن‌همراه حداکثر مبلغ 120هزار تومان و برای اتصال مشترک پیش‌پرداختی مبلغ 20 هزار تومان به بازار عرضه خواهد کرد.


طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات تعرفه‌های هر خدمت ارایه شده از سوی اپراتور سوم حداکثر می‌تواند 20 درصد بیشتر از تعرفه‌های پایه مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات و تعرفه‌های پیش‌پرداخت تلفن‌همراه نیز می‌تواند حداکثر 50 درصد بالاتر از تعرفه‌های متناظر با خدمات آبونمانی باشد. اپراتور سوم تلفن‌همراه کشور در انتهای سال نخست قرارداد خود باید 2/25 درصد از جمعیت کشور و در سال‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم نیز  به ترتیب 3/41، 5/52، 9/58 و 60 درصد جمعیت کشور را تحت پوشش شبکه نسل سوم قرار دهد. تعهدات پوششی شهرها توسط این اپراتور نیز از این قرار است که در سال نخست هشت شهر پرجمعیت کشور، در سال دوم مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 250 هزار نفر، در سال چهارم شهرهای بالاتر از 30 هزار نفر و در سال پنجم شهرهای بالاتر از 25 هزار نفر باید تحت پوشش اپراتور سوم قرار بگیرند.


همچنین بايد تمامی آزادراه‌ها و بزرگراه‌های پرتردد معادل حداقل 421/1 کیلومتر را در انتهای سال اول قرارداد و 60درصد از بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها معادل حداقل 264/4 کیلومتر را در انتهای سال دوم قراردادی تحت پوشش شبکه نسل دو یا سه تلفن‌همراه قرار دهد. این اپراتور در صورت عدم رعایت شرایط رقابت تا سقف 30 میلیارد ریال، قصور در پوشش شهرها تا 10 میلیارد ریال به ازای هر شهر نسبت به عدم پوشش و قصور در پوشش جمعیتی به ازای هر درصد کمتر از میزان مقرر نیز برای سه ماه اول 2/1 میلیارد ریال، برای سه ماه دوم 5/1 میلیارد ریال و برای ماه‌های بعد 4/2 میلیارد ریال جریمه خواهد شد.


همچنین قصور در تعهدات ناشی از پوشش جاده‌ای پنج میلیارد ریال به ازای هر 10 کیلومتر و عدم رعایت سایر تعهدات مندرج در پروانه تا سقف 30 میلیارد ریال برای اپراتور انحصاری 3G کشور جریمه در پی خواهد داشت.


این اپراتور قرار است با برخورداری از مجوز نسل سوم تلفن‌همراه، خدمات بانکی، مکانی، تلویزیونی و ویديویی، اینترنت پهن باند بی‌سیم و دیگر سرویس‌های محتوایی تلفن‌همراه را در اختیار مشترکان خود قرار دهد.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها