مشتركان سيم‌كارت 288هزار توماني مخابرات متضرر شده‌اند؟

تاریخ ارسال خبر : 1389 مهر        تعداد مشاهده : 6427
0 - 0
مشتركان سيم‌كارت 288هزار توماني مخابرات متضرر شده‌اند؟

 

 

پس از الزام مخابرات براي فروش سيم‌كارت‌هاي 288 هزار توماني به قيمت 123600 تومان، مسوولان مخابراتي در پاسخ به اينكه آيا مشتركاني كه سيم‌كارت‌هايي با قيمت 288 هزار توماني خريداري كرده‌اند، متضرر شده‌اند؟ تاكيد دارند كه بحث متضرر شدن مطرح نيست بلكه سيم‌كارت‌هاي 288 هزار توماني، وديعه داشته و متفاوت از سيم‌كارت‌ها با كد 0910 هستند.


داوود زارعيان در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار كرد: ما تابع مصوبات و مقررات هستيم و هر زماني كه از ما بخواهند اجرا كرده و ملزم به رعايت آن‌ها هستيم.


مدير کل روابط عمومي شرکت مخابرات ايران تاكيد كرد: معتقديم كه در اين زمينه فروش سيمكارتهاي دايمي با قيمت 288هزار تومان، اتفاقي نيفتاده و ما طبق مصوبه دولت عمل كرده‌ايم.


وي گفت: ما بر اساس مصوبه دولت دو نوع ثبت‌نام سيم‌كارت دائمي همراه اول داريم كه يكي سيم‌كارت‌هاي دائمي با كد 0910 به قيمت 123600 تومان است كه 120 هزار تومان هزينه حق اتصال و مابقي ماليات است و وديعه‌اي ندارد و ديگري سيم‌كارت‌هايي با كد 0912 كه مبلغ 288 هزار تومان بوده و وديعه نزد مخابرات دارد، بنابراين در اين زمينه تخلفي صورت نگرفته است.


به گزارش ايسنا ابلاغ سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي براي توقف فروش سيم‌كارت دائمي 288 هزار توماني همراه اول توسط اين سازمان به اپراتور اول اعلام و تاكيد شده است كه فروش سيم‌كارت با اين قيمت غيرقانوني است و بايد تك نرخي باشد.


به گفته مسوولان اگر مردم در اين زمينه شكايتي دارند مي‌توانند به سايت سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي مراجعه كرده و شكايت خود را اعلام و مي‌تواند در بخش مربوطه در سايت سازمان به آدرس www.cra.ir شكايت خود را مطرح كند.


اما پس از طرح اين موضوع در رسانه‌ها، علت متوقف نشدن فروش سيم‌كارت‌ 288 هزار توماني از سوي شركت ارتباطات سيار، در آن زمان، مصوبه هيات وزيران در جلسه پنجم خردادماه سال 87 عنوان شد كه مبنايي براي ادامه فروش اين سيم‌كارت‌ها از سوي همراه اول قرار گرفته بود.


در اين مصوبه آمده است بنا به پيشنهاد وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات موافقت كرده است كه ثبت نام سيم‌كارت‌هاي دائمي جديد با نرخ يك ميليون و 500 هزار ريال كه شامل يك ميليون و 200 هزار ريال هزينه اشتراك و 300 هزار ريال ماليات و تداوم ثبت نام سيم‌كارت‌هاي دائمي قديمي با نرخ دو ميليون و هشتصد و هشتاد هزار ريال مجاز است.


گفتني است سقف اعتبار سيم‌كارت‌هاي همراه اول با كد 0910 به مبلغ 20 هزار توماني است يعني اگر صورت‌حساب مشترك به 20هزار تومان برسد، خطش درصورت نپرداختن قبض يك طرفه مي‌شود،از سوي ديگر مشترك مي‌تواند براي افزايش اعتبار از 50 هزار تومان به بالا، اعتبار خود را افزايش دهد كه اين به صورت پلكان‌هاي 50 هزار توماني است يعني مي‌تواند اعتبارش را 50 هزار تومان، 100 هزار تومان به بالا افزايش دهد.


اما تفاوت ديگري كه اين سيم‌كارت‌ها با سيم‌كارت‌هاي كد 0912 دارند، بحث رومينگ‌شان است كه به‌صورت پيش فرض فعال نيست و مشترك براي استفاده از رومينگ بايد با سپردن اعتبار اين سرويس را فعال كند اما ميزان تعرفه خدمات، مكالمات و آبونمان و سرويس‌هاي ويژه و مكمل در اين سيم‌كارت‌ها مشابه سيم‌كارت‌هاي دائمي 0912 همراه اول است.


هم‌چنين سيم‌کارت‌هاي دائمي با کد 0910 وديعه ندارند اما سيم‌کارت‌هاي 0912 از وديعه برخوردارند و انتخاب خريد هر يک از اين سيم‌کارت‌ها برعهده خود مشترک است.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها