آخرين اقدامات وزارت ارتباطات براي شناسائي و مقابله با حملات سايبري

تاریخ ارسال خبر : 1389 اردیبهشت        تعداد مشاهده : 6992
0 - 0
آخرين اقدامات وزارت ارتباطات براي شناسائي و مقابله با حملات سايبري

آخرين اقدامات وزارت ارتباطات براي شناسائي و مقابله با حملات سايبري

 

 

وزير ارتباطات با بيان اينكه در جريان حوادث پس از انتخابات تمام حملات اينترنتي صورت گرفته از خارج كشور و مسير آنها شناسايي شد، گفت: ‌در برنامه پنجم موضوع امنيت شبكه‌هاي ارتباطي و زيرساخت‌هاي فناوري اطلاعات را در دستور كار قرار خواهيم داد.


رضا تقي پور در گفت‌وگو با فارس، در خصوص جايگاه وزارت ارتباطات در جنگ الكترونيك و تمهيدات اين وزارت خانه در برنامه پنجم براي مقابله احتمالي با اين گونه تهديدها گفت: قبلاً در بحث امنيت فضاي تبادل اطلاعات سندي به نام سند "افتا " تهيه شده كه سند خوبي است و جاي اصلاح نيز دارد.
وي افزود: در بخش انتهايي سند افتا با تفكيك وظايف تمامي سازمان‌ها، مشخص شده در هر پروژه چه سازمان‌هايي متولي اصلي هستند و چه سازمان‌هايي وظيفه همكاري دارند.


* ايجاد مركز SOC به منظور «تأمين امنيت در بخش زيرساخت‌»


وزير ارتباطات وظيفه محوله به اين وزارت‌خانه در سند افتا را «تأمين امنيت در بخش زيرساخت‌» عنوان كرد و توضيح داد: در بخش زيرساخت بحث تامين امنيت بر عهده اين وزارتخانه است، به اين معني‌ كه اگر حمله‌اي مجازي از يكي از مسيرهاي زيرساخت كه در دست وزارت ارتباطات است (و از خارج كشور وصل شود) به طرف سايت‌هاي داخل كشور صورت گيرد، بايد بتوانيم اين حمله را تشخيص دهيم.
تقي پور در خصوص تمهيدات انديشيده شده در اين زمينه يادآور شد: در اين ارتباط مركزي به نام SOC يا (security operation center) ايجاد شده كه طراحي‌هاي طرح انجام شده و در حال نهايي شدن قرارداد براي اجرايي شدن است.
وزير ارتباطات تاكيد كرد: البته اين به معناي اين نيست كه در حال حاضر هيچ اقدامي نداريم، بلكه اقداماتي به صورت تكه تكه و از قبل انجام شده و مراكز "ماهر " و "گوهر " تحت اداره شركت فناوري اطلاعات به صورت نقطه‌اي و منطقه‌اي مي‌توانند با حملات مقابله كنند و سازمان‌ها نيز مي‌‌توانند با بهره‌گري از خدمات اين مراكز سيستم‌هايشان را در مقابل حملات ايمن كنند.


* شناسايي و چاره انديشي تمامي حملات اينترنتي صورت گرفته در حوادث اخير


وي خاطر نشان كرد: خوشبختانه سال گذشته عليرغم تمام حملاتي كه از خارج كشور صورت گرفت هيچ يك از سايت‌‌هاي كشور تقريباً آسيب جدي نديد و تمامي اين حملات شناسايي و با آنها مقابله شد و علاوه براين مسيرها نيز شناسايي و چاره‌ انديشي شد.
تقي پور تاكيد كرد: غير از بحث خاص محتوا كه هر كاربر و دستگاه خود مسئول تامين امنيت محتوي است، ‌در برنامه پنجم توسعه به صورت جدي بحث امنيت شبكه‌هاي ارتباطي و زيرساخت‌هاي فناوري اطلاعات را در دستور كار قرار خواهيم داد.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در خصوص اينكه آيا قادر به شناسايي آدرس‌ IP هاي مهاجم هستيد، گفت: بله، آدرس IP ها مهاجم قابل شناسايي هستند و شناسايي نيز شده‌اند.
وي همچنين در پاسخ به اين پرسش كه « آدرس IP هاي رايانه‌هاي مهاجم را مي‌بنديد» توضيح داد: آدرس IP هاي مهاجم را براي كشورخودمان مي‌بنديم، اما مقررات جهاني هنوز اجازه مقابله به مثل يا موارد مشابه در اين زمينه را نمي‌دهد و ضمن اينكه كشور ما نيز قصد به ورود فضاي جنگ علني يا حملات اينترنتي را ندارد.


* اينترنت ماهواره‌اي ممكن اما گران


تقي پور همچنين در پاسخ به پرسشي در زمينه «اعلام اخير يكي از كشورها براي پرتاب ماهواره‌هايي به منظور استفاده نامحدود از اينترنت در چند منطقه خاص، و اينكه اگر كشوري مي‌تواند چنين روشي را براي كشورهاي ديگر اجرا كند چرا خود ما از اين روش استفاده نمي‌كنيم» گفت: اين روش خوب اما گران است زيرا هنوز عمومي نشده است و كشورهايي اقدام به اين كار كرده‌اند، اما ما معمولاً صبر كنيم تا به قول معروف نوبرانه تكنولوژي رد شود و از لحاظ قيمت در حدي قرار بگيرد كه هزينه‌اش توسط مردم قابل پرداخت باشد. در حال حاضر روش معمول در دنيا روش فيبر است.
وي ادامه داد: البته اين روش را رد نمي‌كنيم و اكنون نيز به صورت محدود برخي از سازمان‌ها از ارتباط مستقيم ماهواره استفاده مي‌كنند، ماهواره‌ها با پهناي باند شناسايي مي‌شوند و اينكه پهناي باند منتقل كننده صوت، ديتا يا اينترنت باشد تفاوتي ندارد اما مهم اين است كه محتوي با چه هزينه‌اي به دست كاربر مي‌رسد.
تقي پور توضيح داد: در اينترنت به دليل بالا بودن حجم اطلاعات طبيعتاً هزينه نيز بالا خواهد بود، براي مثال صوت پهناي باند كمي را اشغال مي‌كند و با يك كانال 2 مگابايتي مي‌توان 32 ارتباط تلفني را رد و بدل كرد، ولي زماني ‌كه 32 مگابايت در اختيار يك كاربر قرار مي‌گيرد، هزينه‌هاي آن 32 برابر يك ارتباط تلفني بالا مي‌رود كه در حال حاضر اقتصادي نيست اما تكنولوژي‌هاي امروز اين امر را در آينده ممكن خواهد كرد.

منبع:"پايگاه خبری آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ايستنا)"

 صفحه مناسب چاپ

دیدگاه کاربران در مورد این خبر

برای ثبت دیدگاه باید عضو شوید

اخبار مشابه

    برندها